Libanon se stává novou lyžařskou destinací a k její propagaci posloužil Ride4Peace, freeridový závod pro lyžaře a snowboardisty. Hornatý stát na Blízkém východě, který utrpěl hluboké rány v občanské válce v letech 1975 -1990, je v médiích často zmiňován jako ohnisko náboženského extremismu. Tento mýtus chtěli vyvrátit libanonští lyžaři a uspořádali právě soutěž Ride4Peace.
Nápad vzešel z hlavy Thomase Rigaudeau, profesionálního snowboardového jezdce. Rodilý Libanonec se spojil se svými kolegy provozujícími snowboardový obchod a školu, aby uskutečnil svůj sen – závody ve své domovině. Za adrenalinovými zážitky se sjelo padesát lyžařů z celého světa, včetně Kanady, Švédska, Rakouska, Německa, Francie a Velké Británie. Startovací čísla oblékli také domácí instruktoři lyžování a místní komunita freeriderů. Zájem o akci byl obrovský a dokonce se na ni pokoušeli registrovat i jezdci mladší osmnácti let.
Přitom rozhodně nešlo o lehké sjezdy. Strmý a skalnatý terén v lyžařském středisku Mzaar zdobí dvě hvězdy z možných čtyř. Navíc s roztečí od třiceti pěti do čtyřiceti pěti stupňů a sklonem dvě stě metrů se jedná o zcela ojedinělé úbočí na Středním východě, jež je srovnatelné s některými čtyřiceti stupňovými svahy ve francouzském Chamonix. Z těchto důvodů byl pro zajištění bezpečnosti závodníků organizační tým vybaven protilavinovým vybavením, včetně komunikačních zařízení, lavinových sond a lopatek pro případě nouze.
Vášeň pro freeride spojuje
Jak se po úspěšném podniku vyjádřil Thomas Rigaudeau, cílem bylo představit Libanon jako lyžařskou destinaci (pro profesionály a amatérské lyžaře), jež má obrovský sportovní potenciál. Kromě toho se pořadatelům povedlo sdružit dohromady sportovce různých zemí a náboženství, kterým představili libanonskou krajinu, kulturu, pohostinnost a gastronomii. Chtěli by totiž více zviditelnit Libanon v lyžařském světě a povzbudit cestovní ruch ve své vlasti.
Sjezdovky pod cedry a olivovníky
Libanon se tedy pomalu stává novou lyžařskou destinací, kde lze spojit pohyb na skluznicích s koupáním v moři, gastroturistikou a s poznáváním památek. Ovšem každé ze šesti místních lyžařských středisek má svoji specifickou tvář. V nejvyšším areálu Cedars (2.000 – 3.086 metrů nad mořem) nedaleko hory Makmel se pokocháte nádhernou krajinou s cedrovými háji.
Mzaar-Kfardebian zase najdete špičkově vybavený areál s okázalými restauracemi. Laqlouq a Qanat Bakiche, ocení začátečníci či rodiny s dětmi. Oproti tomu ve Faqra-Kfar Dibiane a v Zaarouru asi zůstanete jen v pozici diváků, protože služeb soukromých lyžařských komplexů můžete využít jen za základě členství.
Pohodové cestování
Rozhodnete-li se lyžovat v Libanonu, vízum získáte buď na Velvyslanectví Libanonské republiky v České republice, nebo na mezinárodním letišti v Bejrútu. Tady vám vízum udělí do cestovního pasu (jeho platnost nesmí být kratší než tři měsíce od konce vašeho pobytu v Libanonu) na základě vyplněné vstupní karty.
Do formuláře musíte napsat rovněž místo ubytování, proto si rezervaci hotelu proveďte před příletem do země (pokud nemáte ubytování zajištěné jinak). A pamatujte na to, že libanonské vízum obdržíte pouze do pasu, který neobsahuje izraelské vstupní či výstupní razítko.
Text: Pavla Apostolaki