Příznivci jednoho z nejpopulárnějších sportů na světě by měli zbystřit. Od prosince totiž začíná v zemi pod Alpami stoupat hokejová horečka, u které nebude chybět ani český hokej.
Lední hokej má ve Švýcarsku velkou tradici. Začala se psát již v roce 1908, kdy se konfederace stala zakládajícím členem mezinárodní hokejové federace. Od té doby byla úspěšná na mistrovství světa především v meziválečném období (bronz 1930, 1937, 1939, stříbro 1935) a po druhé světové válce (bronz 1948, 1950, 1951, 1953). Švýcarko však ztratilo dech se zlepšující se konkurencí a postupně propadlo do B a C skupiny.
Návrat mezi nejlepší týmy nastal až v roce 1998. Od této doby elitní kategorii Švýcarsko drží, velmi často hraje čtvrtfinále. Nejblíže titulu byli Švýcaři roce 2018 na MS v Kodani, v utkání o zlaté medaile se Švédskem. Se Seveřany sehráli nerozhodnou partii, kdy po dvacetiminutovém prodloužení rozhodly samostatné nájezdy ve prospěch výběru Tre Konor.
Sport místo války
Historicky nejúspěšnějším domácím klubem je Hockey Club Davos. Mistrem Švýcarska se stal jedenatřicetkrát a patnáctkrát vyhrál Spenglerův pohár. A právě toto klání přitahuje pozornost mnoha hokejových fanoušků. Nápad o uspořádání turnaje se zrodil v hlavě lékaře Carla Spenglera, jež byl nadšeným příznivcem hokejového klubu HC Davos. Ve snaze podpořit svůj tým a kontakt mezi národy, které v první světové válce stály na protichůdných stranách, vyzval sportovce, aby na Vánoce 1923 změřili své síly přátelským způsobem prostřednictvím hokeje.
Ušlechtilá myšlenka předčila očekávání a od té doby se každý rok od 26. do 31. prosince koná v Davosu nejstarší hokejový turnaj na světě.
Pět mužstev (včetně reprezentace Kanady) zve pořádající HC Davos a pozvánka na tuto akci je v hokejovém světě prestižní záležitostí. Rozpočet na druhou největší sportovní událost ve Švýcarsku činí jedenáct miliónů švýcarských franků, přičemž čtyřicet procent hradí sponzoři a zbytek klub. Na každý zápas je Vaillant Arena o kapacitě sedmi tisíc míst vyprodaná. Publikum skvěle fandí i s maskotem turnaje, veselým kozorohem Hitschem. Venku před halou pak stojí velký stan, kde se schází fanoušci všech týmů. Přátelsky mezi sebou rozpráví, hodnotí výkony mužstev, popíjí pivo a na velkých obrazovkách sledují zápasy.
Vysílání probíhá ve švýcarské televizi a rozhlase, na Eurosportu a přenosy mohou sledovat příznivci ledního hokeje také v Rusku, Kanadě a Velké Británii. Spenglerova poháru se často účastní české týmy (letos to bude HC Oceláři Třinec), a některé z nich (LTC Praha, Spartak Praha Sokolovo, Rudá Hvězda Brno, Dukla Jihlava) dokonce turnaj vyhrály.
Češi sehrají základní skupinu v Lausanne
Vrcholnou hokejovou událostí bude v zemi hodinek a sýrů 84. mistrovství světa v ledním hokeji (8. – 24. května 2020). Naposledy šampionát Švýcaři pořádali před jedenácti lety. Hodně se na něj těší a nezastírají, že by rádi uslyšeli cinkot medailí. Zápasy skupiny A proběhnou v Lausanne, v nově vybudovaném sportovně-společenském komplexu Vaudoise aréna s kapacitou devět tisíc pět set míst.
Naši reprezentanti zde vstoupí do šampionátu 8. května utkáním proti Švédsku. Postupně se ještě utkají s Běloruskem, Kanadou, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Německem.
Skupina B se bude hrát v Curychu ve čtvrti Oerlikon ve sportovní hale Hallenstadion určené pro jedenáct tisíc dvě stě diváků. Švýcaři tady narazí na Rusko, Kazachstán, Finsko, Norsko, Itálii, Lotyšsko a USA. Lístky na základní část by podle atraktivnosti utkání měly organizátoři prodávat od 20 do 180 švýcarských franků. Ceny vstupenek na duely vyřazovací části se budou pohybovat od 89 do 389 švýcarských franků.
Krávy neodmyslitelně patří ke Švýcarsku, a tak i maskotem mistrovství světa bude kravička Cooly. Rohatá fanynka bude oblečena do červeného dresu s číslem dvacet.
Jak se dostat na hokej do Švýcarska
Velmi rychlé a pohodlné spojení mezi Českou republikou a Švýcarskem poskytuje Swiss International Air Lines (let z Prahy do Curychu trvá zhruba osmdesát minut).
Letiště v Curychu je pak přímo napojené na železniční terminál, odkud se vlakem dopravíte do Davosu přibližně za dvě hodiny čtyřicet pět minut, do Lausanne pak za dvě hodiny třicet minut.
Švýcarský dopravní systém vám umožňuje cestovat po celé konfederaci s jedinou jízdenkou. Prostřednictvím Swiss Travel Pass získáte jeden lístek platný na všechny vlaky, autobusy, lodě, městskou hromadnou dopravu v devadesáti švýcarských městech, padesáti procentní slevu na většinu horských železnic a lanovek a volný vstup do pětistovky muzeí. Platnost jízdenky je na tři, čtyři, osm nebo na patnáct po sobě jdoucích dnů. Swiss Travel Pass zakoupíte na internetu, na švýcarských nádražích, letištích a také v turistických kancelářích ve velkých městech.
Text: Pavla Apostolaki