Úspěšné golfové kolo se obvykle nerozhoduje driverem, ale ranami kolem greenu. Když nebudete dobře putovat, nemáte šanci uspět. Ale stejně tak můžete poztrácet spoustu ran ve vzdálenosti pár desítek metrů kolem jamku. Krátká hra bývá často sítem mezi úspěchem a neúspěchem. A wedge jsou tu od toho, abyste ji mohli zvládnout. Když zvládnete je.
O Philu Mickelsonovi se vždy říkalo, že je to mistr krátké hry. Když se podíváme na jeho golfový styl, nelze se ubránit pocitu, že právě hra v těsné blízkosti greenu z něj udělala tak výjimečného hráče. Na vzdálenost pár desítek metrů chyboval jen málo, a i když už se během hry dostal do problémů, dokázal si parádně přihrát do těsné blízkosti jamky a zachránit par. Právě v těchto místech naopak amatérští golfisté dokáží své šance úplně zahodit, dostanou se druhou ranou do těsné blízkosti, ale pak už je to jen jedna velká katastrofa.
Bez toho, abyste věřili svým wedgím, se zkrátka k nízkému handicapu nepropracujete. Ostatně, když se podíváte do bagu profesionála, obvykle v něm najdete čtyři wedge. To znamená, že tvoří skoro čtvrtinu všech jeho holí. I to svědčí o tom, jak důležité hole to jsou. Amatéři obvykle začínají s dvojicí pitching wedge (PW) a sand wedge (SW), někteří u toho zůstanou, jiní postupně přidávají. Než ale začnete bez rozmyslu wedge kupovat, trochu zapřemýšlejte o stylu své hry. Protože na tom záleží, co vyberete.
Za wedge obvykle považujeme hole s loftem mezi 42 a 65 stupni, v extrémních případech i více na obou stranách. Přitom platí, že čím vyšší loft, tím vyšší a kratší ránu wedgí zahrajete. Navíc díky dalším parametrům umožní wedge dodat ráně snadněji rotaci a míček zastavit po dopadu. Zkrátka wedge jsou tu pro přesně umístěné rány na green. Anebo taky proto, aby vás dostali z problémů, ať už je to bunker nebo strom stojící v cestě. Současně ale počítejte s tím, že čím více wedgí, tím větší paletu holí budete před každou ránou zvažovat, což nemusí být vždy ku prospěchu. Vzhledem k variabilitě holí jsme tentokráte nezvolili jako kritérium handicap hráče, ale loft, tedy účel, na co se wedge používá.
Pitching wedge
Asi nejpoužívanější wedge pro většinu hráčů, používá se pro příhru na green v okamžiku, kdy vám v cestě stojí nějaká překážka. Může to být bunker, větší plocha roughu nebo třeba jen vyvýšený green. Pitching wedge mají nejmenší loft a nabízí tak i nejdelší ránu.
Mizuno Pro 225 Iron
Značka Mizuno má v golfu zvuk něčeho výjimečného, co ale nemusí vyhovovat úplně každému. O nových wedgích Pro 225 Blade to platí naprosto doslova. Jsou to na první pohled opravdu krásné hole, se kterými si budete na hřišti připadat důležití. Ale co je mnohem důležitější, pro hráče s nízkým až středním handicapem nabízí styl blade (žiletka), ale současně je poměrně vstřícná, pokud jde o nepřesnosti. Právě tomuto typu hráčů může nový Mizuno Pro 225 Iron výrazně pomoci posunout se kupředu. Přesto je potřeba počítat s tím, že hlava je opravdu malá a začátečníka by tahle hůl asi pořádně potrápila. V nabídce setů wedgí značky Mizuno má pitching wedge loft 44°, takže je potřeba dobře rozmyslet, jak pokryjete další délky.
Cena: 39 990 korun (za set želez 5 až PW)
Tour Edge Hot Launch C522
Tak trochu na opačné straně než Mizuno stojí značka Tour Edge, která svou produkci zaměřuje spíše na začátečníky. Pitching Wedge je opět dostupná v sadě želez a má loft 43°. Pro golfisty s vyšším handicapem je to velmi lákavá hůl, protože nabízí extrémně velkou schopnost odpouštět nepřesnosti. Dokážete s ní zahrát vysokou ránu se spinem, díky kterému dokáže zastavit téměř na místě. Právě schopnost dodat míčku skutečně velkou rotaci je jednou z věcí, která dělá tuhle hůl výjimečnou. A to, že to s ní klidně zvládne i jen mírně pokročilý golfista. Svou roli v tom sehrává technologie výrobcem označovaná jako Vibrcor, která pomáhá zvýšit rychlost míče a také zlepšit pocit z hole a jejího ovládání.
Cena: 455 dolarů (cena za set želez 5 až PW)
Callaway Jaws Raw Face Chrome Wedges
Pitching wedge od značky Callaway je řešením pro skutečné fajnšmekry. Sám výrobce prezentuje tyhle hole jako tu nejsyrovější variantu. Tahle hůl vám pomůže dosáhnout maximálního spinu, ale nepočítejte s tím, že vám příliš odpustí. Současně ale má hráč z hole velmi dobrý pocit, protože je opravdu dokonale vyvážená. Ona syrovost se přenáší na vnímání úderu, pokud se necháte vést, může vám tahle hůl opravdu výrazně pomoci vylepšit skóre. Jen počítejte s tím, že varianta PW má již poměrně velký loft 48°, což nemusí vyhovovat úplně každému. Za co si ale Callaway zaslouží jednoznačnou pochvalu, je design, protože wedge Jaws Raws vypadají opravdu famózně.
Cena: 180 dolarů (za jednu wedge)
Gap wedge
Hole s loftem mezi 50° and 54° obvykle nebývají v základních sadách želez. Jak už z rozmezí loftu vyplývá, je to wedge pokrývající prostor mezi pitching a sand wedgemi. Proto si ji obvykle pořizují už pokročilejší hráči, kterým umožní vyplnit mezeru v jejich holích, ostatně se i tak jmenuje – gap.
Titleist Vokey SM9
Novou generaci svých wedgí představila značka Tiltiest loni v lednu. Pro ty, kteří si potrpí na speciality, ale připravila letos několik limitovaných designových sérií, Dokonce je k dispozici i varianta s 64° loftem. To je extrém i na lob wedge. V rámci povedené série Vokey SM9 je ale k dispozici celkem 24 různých wedgí, takže si lze vybrat i ze dvou variant spadajících do gap wedgí. Tyhle hole nabízejí precizní zpracování, ale také nebývale vysokou kontrolu vzdálenosti i míry rotace. S touhle wedgí můžete být opravdu velmi konzistentní ve hře kolem greenu. Velký rozsah loftů, ale současně i nabídka gripů a shaftů dělá z těchto holí dobrého kandidáta na fitting.
Cena: 200 dolarů
Cleveland RTX ZipCore Wedge
S wedgí RTX ZipCore od značky Cleveland si mohou udělat radost i mírně pokročilí golfisté. Pro začátečníky nemá opravdu gap wedge příliš význam. Přesto tahle hůl potěší tím, že dokáže leccos prominout. Přitom pocit z ní v ruce je opravdu velmi dobrý. I když netrefíte do sweet sporu, můžete se spolehnout na konzistentní a očekávatelnou trajektorii. Právě velká konzistence, kterou vám mohou dát wedge – a speciálně tato gap – od Clevelandu z nich dělá dobrý tip do bagu. Velký podíl na tom má technologie ZipCore, která posouvá těžiště a tím pomáhá dodat míčku potřebný spin. Velkou pochvalu si zaslouží výrobce také za povrchovou úpravu, která zajišťuje skutečně dlouhou životnost.
Cena: 3 200 korun
TaylorMade Hi-Toe 3 RAW
Pokud byste si měli koupit jednu gap wedge v životě, kupte si tuhle. Protože Toe RAW je prostě jedinečný zážitek. Tyhle wedge nejenomže naprosto skvěle vypadají, současně nabídnou i možnosti, jak se dostat skoro z každého golfového průšvihu. S trochou nadsázky bývají nazývány jako zachraňovače skóre. Samozřejmě, platí jen v případě, že se dostanou do správných rukou. TaylorMade Hi-Toe RAW dokáží sem tam nějakou chybku prominout, dokážete s nimi perfektně kontrolovat trajektorii a spin dodají míčku skoro samy. V nové generaci dokonce u vyšších loftů, což se už týká i gap wedgí, přepracoval výrobce drážky a přidal nějaké navíc. Takže kontrola míče se ještě zvýší.
Cena: 180 dolarů
Sand wedge
U téhle hole s loftem obvykle mezi 54° a 58° už název napovídá, kde se nám bude nejčastěji hodit. I když pro profesionální hráče bývá bunker lepší variantou než komplikovaný rough, amatéry umí písek pořádně potrápit. Sand wedge jsou hole, které mají dobře projít vrchní vrstvou písku a pomoci míčku rychle nabrat výšku, aby přešel hranu bunkeru. Právě u sand wedgí hraje velkou roli také bounce, tedy úhel zkosení spodní hrany hole. Protože jak bounce roste, hůl lépe klouže, ale je obtížnější ji zarýt třeba do písku.
TaylorMade Milled Grind 3
Označení raw u holí značky TaylorMade znamená nepokovaný povrch. Možná to na první pohled nezní jako výhoda, jsou to ale právě změny na povrchu probíhající v důsledku kontaktu s okolním prostředím, co zajišťuje velkou konzistenci a vysoký spin. Pro zlepšení kontroly rotace, kterou chce hráč míčku udělit, přidal TaylorMade na lícní stranu hole ještě další mikrodrážky. Frézovaný povrch dolní hrany pak zajišťuje opravdu dobrý pocit zejména při chipech, protože hůl krásně klouže po povrchu. Při nákupu si můžete dokonce zvolit ze tří různých hodnot bounce – nízký, standardní a vysoký. Aby toho nebylo málo, pro wedge s loftem 56° si můžete zvolit ještě velmi agresivní variantu TW (Tiger Woods).
Cena: 3 900 korun (za jednu wedge)
Ping Glide 4.0
O holích této značky se říká, že jsou to vůbec nejtechnologičtější hole na trhu. Ping rád používá nové trendy, aby se posunul o kus kupředu. A v případě nové generace skvělých wedgí Glide to platí doslova. Kombinace více materiálů, ze kterých je wedge vyrobena, totiž přináší hráči větší komfort, lépe cítí reakce hole a může se nechat tak trochu vést. Ačkoli obvykle v případě wedgí potřebujeme start míčku směrem nahoru, chceme samozřejmě ale současně zachovat i rozumnou délku rány. Právě tomuto vyvážení uzpůsobil Ping konstrukci hlavy hole. Zejména amatérům to může hodně zpříjemnit hru. Wedge Glide 4.0 nabízí opravdu širokou paletu variant, volit lze různé tvary a konstrukce spodní hrany, dvě varianty drážek a mnoho dalšího. Proto jsou tyhle wedge skvělým základem pro fitting.
Cena: 4 100 korun (za jednu wedge)
Mizuno S23 wedge
Pokud se od značky Mizuno nerozhodnete pro wedge v sadě želez, pak za pozornost rozhodně stojí řada S23. O nich výrobce tvrdí, že wedge byly vyvíjeny s jediným cílem – umožnit hráčům udělit míčku co největší rotaci. Nutno uznat, že se jim to opravdu podařilo a schopnost těchto holí vytvořit spin skutečně téměř vyráží dech. Značka Mizuno ráda ukazuje neotřelý design a nutno uznat, že i wedge S23 vypadají trochu nezvykle. Ale to nemusí být na škodu. Vybrat si můžete ze čtyř různých typů zakulacení spodní hrany (grind), které ovlivňuje, jak snadno hůl klouže po podloží, ať je to písek nebo tráva. I když nejsou určeny úplně pro hráče s vyšším handicapem, wedge S23 jsou skutečně velmi univerzální a díky nim si poradíte v řadě na první pohled velmi složitých situací.
Cena: 5 600 korun (za jednu wedge)
Lob wedge
Nejvyšší až extrémní lofty, to jsou tak zvané lob wedge. Stačí se někdy podívat na tenisový západ, aby vám bylo jasné, k čemu tyhle hole slouží. Pokud chcete zahrát lob v golfu, potřebujete jediné – dodat míčku takovou rotaci, aby pokud možno vystoupal rychle nahoru a co nejvýše. Lob wedge se hodí pro záchranu z bunkeru, pokud je před vámi hodně vysoká přední hrana, nebo třeba pro překonání stromů kryjících přístup ke greenu. Využít jejich potenciálu ale obvykle dokáží spíše pokročilí hráči.
Cleveland CBX2
Řada wedgí od značky Cleveland, dnes patřící pod koncern Dunlop, tak trochu vyvrací poslední větu úvodu k lob wedgím. CBX2 jsou totiž považovány za jedny z nejvíce promíjejících wedgí na trhu, takže po lob wedgy z téhle řady mohou bez obav sáhnout také hráči se středních handicapem. Možná budou překvapeni, jak může být tahle hůl s vysokým loftem užitečná. I když tahle wedge umožní vytvořit skutečně velký spin, neustále dává hráči šanci dobře kontrolovat trajektorii. Zajišťuje to již čtvrtá generace technologie Rotex Face Tech, která umí vytvořit opravdu precizní tvar drážek na líci hole, a tak pomáhá míček roztočit. Při úderu přitom nabízí až překvapivě měkký a lehký pocit, dokonce i v případech, kdy netrefíte ideální sweet spot.
Cena: 3 200 korun
PXG V2 0311 Forged Wedge
Značka PXG možná nepatří tak úplně mezi ty nejznámější, ale to rozhodně neznamená, že nemá co nabídnout. Už čtvrtá generace wedgí označovaná jako 0311 nabízí kované hole, což je zárukou přirozeného pocitu při hře. Zejména hole s vyšším loftem z téhle řady potěší svou univerzálností, díky dobré kontrole míče je možná vytáhnete častěji, než by se mohlo na první pohled zdát. Pokud totiž potřebujete zahrát krátkou ránu, která poměrně rychle zastaví, pak je tohle naprosto jasná volba. Zejména v blízkostí greenu chcete totiž mít jistotu, že míček neodjede pryč na druhé straně. Tam, kde nemůže použít putter, sáhněte do bagu pro tuhle lob wedge.
Cena: 3 200 korun
Cobra Snake Bite Black
Když si Cobra pojmenuje své hole Snake Bite, je to docela roztomilá slovní hříčka. A pokud bychom v ní chtěli pokračovat, mohli bychom říci, že s lob wedgí téhle řady umíte zahrát opravdu jedovaté rány. Nová generace těchto holí se skutečně podařila, zejména jejich černá varianta vypadá prostě skvěle. A jakkoli bývá spin u lob wedgí z definice vysoký, Snake Bite jdou ještě o kousek dál. Může za to technologie Snakebite Groove, která současně pomáhá zvýšit míru, s jakou hůl odpustí ne úplně dokonalý úder. Zajímavostí, která potěší hlavně technologické nadšence, jsou senzory Cobra Connect, které se uchytí shora na grip a pomohou vám analyzovat každý úder.
Cena: 4 300 korun