Výstup na Matterhorn: nejkrásnější horu Alp

Výstup na Matterhorn: nejkrásnější horu Alp

Zdroj: Jan Hocek

Vysokohorská turistika je jednou z vůbec nejatraktivnějších aktivit, jež můžeme v horách provozovat. Za fyzickou námahu nás umí odměnit nejen úchvatnými výhledy do krajiny, ale občas i pocitem, že zažíváme něco opravdu výjimečného.

Švýcarské Alpy jsou pro to mimořádně vhodnou destinací, umějí být neuvěřitelně krásné. A někdy i nebezpečné. Ale ruku na srdce, nechceme právě toto na horách zažívat?

Matterhorn (4478 m) byl v minulosti považován za nedostupný. Jako vůbec první dosáhla vrcholu skupina anglických horolezců a dvou místních vůdců, bylo to 14. června 1865. Prvovýstup se však v průběhu sestupu změnil v první velkou tragédii v dějinách horolezectví. Většina z horolezců totiž zahynula při pádu do tisícimetrové hlubiny. Do dnešního dne si Matterhorn vyžádal více než 500 obětí.

Zdroj: Jan Hocek
Zdroj: Jan Hocek
Zdroj: Jan Hocek
navigate_before
navigate_next

Výstup na Matterhorn je určen pouze pro zkušené vysokohorské turisty a horolezce alespoň se základními znalostmi jištění, slaňování, první pomoci a případné záchrany. Severovýchodní hřeben představuje nejčastěji používanou výstupovou cestu, pro níž je charakteristické lezení převážně snadným skalním terénem, který pouze ojediněle převyšuje II. stupeň obtížnosti. Výchozím bodem této klasické cesty je chata Hörnlihütte.

Pokud neoplýváte vynikající fyzickou kondicí, ba ani dovednostmi horolezců, zkuste zdolat Breithorn. Jeho masiv se tyčí nad Zermattem, hned vedle známého Matterhornu, a svojí mohutností jistě zaujme každého návštěvníka tohoto populárního horského městečka.

Odtud trvá cesta na vrchol přibližně 4-5 hodin a zhruba stejně dlouhý je sestup zpět k chatě. Celkové převýšení mezi Hörnlihütte a vrcholem Matterhornu přesahuje 1200 metrů, což je vzhledem k velké nadmořské výšce cesty poměrně hodně. Na cestu je třeba vyrážet brzo ráno kolem čtvrté hodiny a ještě za tmy absolvovat spodní část hřebene.

Výstup na Matterhorn se skládá ze tři základních etap: úvodní části – lehčí co se týká lezení, ale klíčové ve smyslu orientace, střední pasáže – technicky nejnáročnější a vrcholového úseku, kde je kombinovaný terén a na závěr úzký vrcholový hřebínek. Celý výstup včetně nástupu na chatu Hörnlihütte i s návratem zabere v ideálním případě 3 dny. Důležitá je dobrá fyzická kondice a kvalitní aklimatizace.

Text: Jan Hocek

(Visited 1 239 times, 1 visits today)