Dlouhé roky zněla otázka kdy, nikoliv zda to dokáže. Řeč je o Tigeru Woodsovi a jeho triumfech na majorech. Do roku 2008 jich nasbíral čtrnáct a zdálo se, že je pouze otázkou času, kdy překoná historický rekord Jacka Nicklause a jeho 18 titulů z turnajů velké čtyřky.
Woodsova kariéra se ale v roce 2009 na několik let zadrhla – nejdřív sexuální skandál, rozvod, nekonečné zdravotní peripetie – a tak otázka už dnes nezní kdy překoná rekord, ale zda ještě někdy nějaký major vyhraje.
A hodně se mluví právě o letošním US Open na hřišti Shinnecock Hills. To proto, že se 42letý Woods vrací na US Open poprvé od roku 2015, že tenhle turnaj ve své kariéře vyhrál třikrát a před deseti lety v Torrey Pines byl i tím posledním majorem, na kterém triumfoval.
Pravdou je, že před rokem ve stejné době se zotavoval po čtvrté operaci zad a prožíval období, kdy sotva chodil a leckdy bez pomoci nebyl schopen pomalu ani vstát z postele. Vítěz 79 turnajů PGA Tour a dlouholetý první hráč světa – na golfovém trůnu strávil celkem 683 týdnů, tedy více než třináct let – se ale vrátil. Z letošního turnajového kalendáře odehrál zatím devět turnajů – dvakrát skončil v top 3.
Nepatří mezi největší favority – těmi jsou podle sázkových kanceláří aktuální první hráč světa Dustin Johnson, Rory McIlroy, či Rickie Fowler, nicméně se řadí do okruhu hráčů s reálnými šancemi na vítězství. Samotný Woods pro to dělá maximum.
Nevyrovnaná hra na greenech
Co například? Tvrdě pracoval na vylepšení svého puttování. Právě nevyrovnaná hra na greenech ho stála lepší umístění, možná i vítězství na posledních turnajích The Players a Memorial. „Greeny byly hodně rychlé a já se na nich necítil dobře. Moc dobrých puttů jsem nezahrál, ale o to víc těch mizerných. Tvrdě jsem ale v minulých týdnech pracoval na zlepšení a cítím se mnohem lépe,“ vzkázal před US Open Woods.
Velmi dobře zná greeny s druhem trávy poa annua na Shinnecock Hills. Hodně golfových profesionálů je nemá rádo a stěžují si především na jejich nerovnost a nepředvídatelnost. Woods na stejném druhu greenů vyhrál naposledy US Open v Torrey Pines před deseti lety. „Na těchto greenech jsem vyrůstal na západním pobřeží. Bývají nerovné a vyžadují velkou dávku trpělivosti. Klíčem jsou solidní putty a pak se uvidí, co se stane,“ poznamenal.
Vsadil na zvláštní, ale také hodně komfortní ubytování. Během turnaje bude bydlet na své nové luxusní jachtě za 24 milionů dolarů. „Budu mít soukromí,“ přidal i důvod. Nikoliv jediný. Upozornil i na to, že řada hráčů může mít problémy stíhat včas svůj tee time. „Nijak by mě nepřekvapilo vzhledem k dopravním zácpám,“ dodal.
Proti předchozím rokům působí Woods mnohem uvolněněji, je otevřený – je tak trochu novou, mnohem přívětivější verzí sama sebe oproti té z minulosti. Může za tím být nadšení z toho, že po dlouhých zdravotních patáliích je zpět, může hrát. I když i jeho otevřenost má své hranice. Jakmile se otázky médií zabrousily třeba na detaily události z loňského května, kdy byl policií zadržen spící v autě pod vlivem léků, je jeho odpověď jednoznačná: „Pojďme dál.“
Tiger's first tee shot at the #USOpen since 2015. pic.twitter.com/o2HJ2oK9Rm
— PGA TOUR (@PGATOUR) June 14, 2018
A jaké jsou jeho šance uspět v řeči čísel?
Woods nevyhrál žádný major od svého triumfu na US Open 2008. Druhý major roku vyhrál celkem třikrát, ale po roce 2008 už skončil jen dvakrát v top 10. Jeho hra o posledního vítězství na majoru byla nekonzistentní – pouze dvakrát skončil v top 3, ale také šestkrát neprošel cutem. A jeho celkové skóre na 25 odehraných majorech bylo +35 ran.
Pro srovnání, do roku 2008 Woods vyhrál 14 majorů, 22krát skončil v top 3 a pokaždé prošel cutem. A celkové skóre? Skvělých 126 ran pod par.