Na náš článek “Proč diváci plivají na Frooma i když oficiálně nedopoval” reagoval bývalý mtb závodník a reprezentační mechanik Pavel Čábelický, který dnes vede GAPP System – Cabtech MTB racing team. Známá osobnost české cyklistiky se zamýšlí nad situací kolem Tour, týmu SKY i nad fanoušky. Rozhodli jsme se jeho odpověď vydat na webu premiumsports.cz.
Celá záležitost s Froomem a postojem fanoušků k němu ukazuje myslím na mnohem hlubší problém. Skoro se nabízí, že to k tomu cirkusu jménem Le Tour patří. Kdo četl knihu 100 let staré dámy od Tomáše Macka, tak mi dá za pravdu. Opakovaně se v knize zmiňuje nutnost dopingových prostředků, aby se Tour dala vůbec dokončit.
Podobnost týmů SKY a týmu Lance Armstronga? Dominance, s jakou jezdci Froomova týmu ovládají peloton, jak jsou v nejtěžších stoupáních ve čtyřech jezdcích, když má skupina stěží 10 závodníků, to je zarážející… Pokud bychom však měli uplatnit staré právo “hoď kamenem, kdo jsi bez viny” – tak myslím, že by nikdo po týmu SKY nedokázal hodit. Stejně tak by se dalo říci, že “zloděj křičí, chyťte zloděje”. Těžko se tato situace nějak soudí a hledá se k tomu ten správný postoj, protože si myslím, že žádný 100% správný není.
Diváci, fanoušci, to jsou ti, kteří chtějí obdivovat závodníky, jak letí do kopce 30km rychlostí, žasnou, jak těžké etapy zvládnou zdolat, ale zapomínají, že už to samotné očekávání je za hranou lidských možností. Vydržet tak brutální zátěž, kterou grand tour představuje, objet to na „chleba s máslem“, to se vymyká zdravému rozumu.
Spíš bych k tomu chtěl říci, že každý má své svědomí, se kterým musí žít, každé ráno vstávat a měl by tedy sám nejlépe vědět, co má dělat a co dělat chce.
Pokud je někdo tak hodně nemocný, že musí užívat kvanta léků, aby mohl sportovat a “normální” člověk by byl vlastně v invalidním důchodu, tak je na zváženou, zda by ten člověk měl vůbec dělal profesionální sport. Nebo si tím jen ulehčuje svému svědomí?
A Lance Armstrong? Ten pro mne bude vždy sedminásobným vítězem Tour. Dokázal něco fantastického a jestli si u toho pomáhal? Jak je tedy možné, že se dnes jezdí do kopců ještě rychleji a rychleji…
Text: Pavel Čábelický