Osm nejlepších tenistek světa, stejný počet nejlepších deblových ženských párů, omračující finanční dotace 14 milionů dolarů (zhruba 323 milionů korun), která láme rekordy nejen v ženském, ale i v mužském tenisu, odměna pro vítězku až 4,725 milionu dolarů, což je v přepočtu asi 110 milionů korun a také nejvyšší odměna v historii ženského sportu.
Řeč je o Turnaji mistryň, který se letos a podle smlouvy na příštích deset let přestěhoval do čínského Šen-čenu. Startuje dnes, v neděli 27.10. a vyvrcholí 7. listopadu.
Bude přitom i pětice českých hráček – ve dvouhrách Karolína Plíšková a Petra Kvitová, ve čtyřhrách Barbora Strýcová, Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková.
Odměna vyšší než na mužském Turnaji mistrů
Před rokem, kdy se hrálo ještě v Singapuru a dotace turnaje byla „jen“ 7 milionů dolarů, se obě nejlepší české hráčky Plíšková a Kvitová potkaly už ve skupině. Tentokrát se ale ve skupině nepotkají. Kvitová se utká v Červené skupině se světovou jedničkou Ashleigh Bartyovou, trojkou Naomi Ósakaovou a sedmičkou Belindou Bencicovou, zatímco jako světová dvojka ve Fialové skupině potká čtyřku Simonu Halepovou, pětku Biancu Andreescuovou a osmičku Elinu Svitolinovou.
Turnaj mistryň je každoročním vrcholem a zakončením sezony, letos s výjimečným bonusem v podobě rekordní částky 14 milionů dolarů na odměny. Ženskému tenisu dosud – měřeno výší odměn – kralovalo US Open, kde vítězka získala 3,8 milionu dolarů. To letošní Turnaj mistryň výrazně překoná. Pokud pozdější vítězka vyhraje všechny duely – tři ve skupině, semifinále a finále – odnese si 4,725 milionu dolarů.
Přes čtyři miliony dolarů, konkrétně 4,115 milionu dolarů, se dostane i vítězka, která by postoupila ze skupiny i po dvou porážkách. I tak by to stále byla nejvyšší odměna v historii ženského tenisu. A trumfla by odměnu pro vítěze mužského Turnaje mistrů v Londýně. Loňský vítěz Alexander Zverev z Německa si odnesl 2,71 milionu dolarů.
Srovnání jako z jiného světa
Ta trochu jako z jiného světa působí srovnání s finančními odměnami, které si uhrály hráčky při premiérovém ročníku Turnaje mistryň v roce 1972. Vítězka Chris Evertová si z celkové dotace 100 000 dolarů „odkrojila“ 25 tisíc dolarů…
„Nebudu říkat, že se mi to nelíbí, protože se to líbí asi každému. Kdybych hlasovala, tak aby se odměny zvýšily raději pro první kola grandslamů a vydělalo si víc lidí,“ okomentovala nárůst prémií pro ČTK Karolína Plíšková. „Je příjemné vědět, že máme větší dotaci na Masters než chlapi,“ přidala se Petra Kvitová, která za svůj triumf na Turnaji mistryň v Istanbulu před osmi lety inkasovala 1,75 milionu dolarů.
Kvitová hraje na Turnaji mistryň už posedmé. Vyhrála bez porážky hned při svém premiérovém startu v roce 2011, v roce 2015 prohrála až ve finále, loni ale vypadla po třech prohrách hned ve skupině.
Ani aktuální světová jednička Australanka Bartyová nemá s výší odměn problém, naopak je považuje za pověstnou třešničku na dortu na závěr sezony. „Hrajeme tenis a máme to štěstí, že nejen hrajeme sport, který milujeme, ale ještě si díky němu dokážeme velice slušně vydělat. To považuji za privilegium,“ konstatovala Bartyová pro CNN.
Na rozdíl od odměn se nemění formát turnaje – osm nejlepších hráček je rozděleno do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se všichni utkají každá s každou a tenistky na první a druhém místě postoupí ze skupiny do semifinále. Vítězky pak do finálové bitvy o vítěznou trofej i rekordní prémii. Stejným systémem hraje i osmička deblových párů.
Složení skupin Turnaje mistryň 2019:
DVOUHRA:
Červená skupina:
Ashleigh Bartyová (1-Austr.)
Naomi Ósakaová (3-Jap.)
Petra Kvitová 6-ČR)
Belinda Bencicová (7-Švýc.)
Fialová skupina:
Karolína Plíšková (2-ČR)
Simona Halepová (4-Rum.)
Bianca Andreescuová (5-Kan.)
Elina Svitolinová (8-Ukr.)
ČTYŘHRA:
Červená skupina:
Mertensová, Sabalenková (1-Belg./Ukr.)
Babosová, Mladenovicová (3-Maď./Fr.)
Čchan Jüng-žan, Čchan Chao-čching (5-Tchaj-wan)
Grönefeldová, Schuursová (8-Něm./Niz.)
Fialová skupina:
Barbora Strýcová, Sie Šu-wej (2-ČR/Tchaj-wan)
Dabrowská, Sü I-fan (4-Kan./Čína)
Krejčíková, Siniaková (6-ČR)
Stosurová, Čang Šuaj (7-Austr./Čína)