Královna Mikaela chce nesmrtelnost, ale hlavně…
Text: Michal Kuchta
Fandové sjezdařských hvězd, těšte se! 58. ročník Světového poháru v alpském lyžování, jejž výjimečně nepřeruší mistrovství světa ani olympiáda, je za rohem a v nové sezoně přichystal hned několik novinek. Snad každou z nich má na svědomí jiný důvod. Tak na to pojďme kouknout popořadě, i když české nadšence jistě bude nejvíce zajímat návrat Ester Ledecké po téměř ročním zranění.
Kvůli nešťastnému loňskému začátku, kdy byly závody rušeny kvůli povětrnostním podmínkám i nedostatku sněhu, zahájí letošní sezona raději o týden později, protože klimatické změny si volno neberou a ani nyní není jistota, že bílé nadílky bude takto brzy v horách dostatek. V tradiční startovní baště rakouském Söldenu se tak vstříc cíli obřího slalomu spustí ženy až 28. října, muži ještě o den později.
A hned za čtrnáct dnů by se konečně měla uskutečnit velká premiéra zbrusu nového klání na švýcarsko-italské hranici v areálu Zermatt/Cervinia, kterou nedostatek sněhu ve spodní části trati zrušil právě vloni. Letos by se tak sjezd, který pomáhal navrhovat i legendární Pirmin Zurbriggen, měl konečně uskutečnit. Parametry má tato nestvůra vskutku impozantní: start ve výšce 3900 metrů nad mořem, výš se zatím nikdy nezačínalo. Délka? Přes čtyři kilometry s převýšením trati celé tisícovky metrů.
Jenže neutichají ani kritické hlasy přeshraničního hada. Že podmínky na ledovci nejsou takto zkraje sezony optimální, že je trasa příliš exponovaná i dlouhá… „Nepodceňujeme tyto názory, pochybnosti jsou u nového projektu normální. Vloni to byla se sněhem smůla,“ brání ambiciózní projekt jeden z jeho šéfů, Franz Julen. „Dopřejeme týmům možnost více tréninkových jízd, což jistě ocení.“ Rekordní sjezd tak snad od 11. listopadu (dva závody muži) rozepíše své první kapitoly, o týden později si svůj dvojzávod vyzkouší i ženy.
NOVÁ DISCIPLÍNA
To však rozhodně není jediná premiéra, své chvíle slávy se následně dočká mužský slalomový kurs v rakouském Hochgurglu nebo v prosinci kanadské Mont Tremblant. Tam si premiérové dva obří slalomy střihnou zase dámy. Naopak mnozí závodníci budou smutně vzpomínat na dobu, kdy se začátkem sezony spouštěli vstříc sjezdařskému adrenalinu v legendárním areálu Lake Louise. Mezi nimi bude jistě i česká zimní královna Ester Ledecká, která na tamní trati vybojovala v roce 2019 své premiérové vítězství ve Světovém poháru. Tahle jediná kanadská štace, kde se bojovalo o body i medaile již od roku 1980, totiž letos v kalendáři FIS chybí. Potíže s financováním totiž byly tak neúnosné, že se kanadský lyžařský svaz rozhodl pro letošek závody nepořádat. Usilovně však prý pracuje na návratu do elitní společnosti v následující sezoně 2024/25.
Změny se však netýkají jen a pouze jednotlivých destinací, vedení lyžařské federace sáhlo i do výběru disciplín. Diváci si letos neužijí závody v paralelním slalomu a týmové soutěži, které byly kompletně zrušeny, aby uvolnily prostor odlišné disciplíně, která by měla mít olympijskou premiéru v italské Cortině d´Ampezzo v roce 2026 – alpské kombinaci. V ní se bude letos závodit jak v mužské (Kitzbühel), tak ženské (Crans Montana) kategorii a půjde o to, že ve dvoučlenném týmu bude specialista na sjezd a specialista na slalom. Přičemž každý se představí pouze ve své dominantní disciplíně.
Jedna věc se ale bohužel – přesto pochopitelně – nemění. Vzhledem ke stále pokračující okupaci Ukrajiny ruskou armádou bude i letos dál platit nařízení, že závodů Světového poháru v alpském lyžování se nesmí, stejně jako například v biatlonu, účastnit žádní ruští ani běloruští sportovci. Co si budeme namlouvat, z pohledu pódiových umístění by nejspíš nezářili, od toho tu budou jiní. Hvězd sype tento atraktivní sport stále dost, byť jedna září vysoko nade všemi.
ZVLÁDNE SHIFFRIN 100?
Sezony plynou, Mikaela Shiffrin zůstává. Může se to zdát neuvěřitelné, ale usměvavá královna alpského lyžování načne 28. října v rakouském Söldenu již svou 14. sezonu. Drtivá většina sportovců by při takové porci vrcholové dřiny již byla za zenitem, možná už by se po dosažení hromady medailí a poct svým milovaným sportem jen bavila a užívala si ovace diváků v cíli. Ne tak 34letá Američanka, jež má celkem na kontě již 15 křišťálových glóbů (z toho pět velkých). Rodačka z Vailu v Coloradu totiž chce dál a dál přepisovat historické tabulky. Vloni sledovali milovníci statistik vlastně jediné dvě věci. Překoná v počtu vítězných pohárových závodů nejúspěšnější ženu historie Lindesy Vonn (82 triumfů)? A překoná snad dokonce nedostižného Ingemara Stenmarka v absolutním pořadí (86 vítězství)? Ano a… Ano! Svoji krajanku za sebou Shiffrin nechala hned po novém roce, švédského vikinga těsně před koncem sezony v březnu. A nové maximum stanovila dvojnásobná olympijská vítězka na čísle 88.
Nejen odborníci se tak nyní ptají, zda nezastavitelná Mikaela, ověnčená 14 medailemi z MS a třemi z olympiád, pokoří magické číslo 100. Sám sesazený král Ingemar má jasno. „Shiffrin je tak výjimečná sportovkyně s dokonalou technikou, že si zlomit můj rekord zaslouží. A jistě bude první, kdo dosáhne ve Světovém poháru na stovku vítězství.“ Nyní jí chybí 12 výher. A to rozhodně není nic, co by v nadcházející zimě nemohla zvládnout. Mnozí dokonce naznačují, že by žena spojená se značkou Atomic mohla zaútočit i na vlastní rekord 17 výher během jediné sezony, což dokázala před pěti lety. Ženský seriál tak má o napětí postaráno, a my můžeme jen doufat, že jí cestu za snem zkomplikuje třeba i vracející se česká superstar Ester Ledecká.
OBOJŽIVELNICE JE ZPĚT
Pražská rodačka totiž přišla o celou loňskou sjezdařskou sezonu kvůli komplikovanému zranění klíční kosti z léta 2022, s níž musela dokonce dvakrát pod kudlu. Listopadová reoperace tak zhatila šanci na start na letošním MS, které proběhlo v Courchevelu a Méribelu, a trojnásobná olympijská vítězka stihla v závěru sezony jen pár závodů na snowboardu. „Do poslední chvíle jsem věřila, ale na sněhu se nesmí nic uspěchat. Rozumím tomu, že nejdůležitější je, abych měla rameno zase stoprocentní,“ litovala zimní obojživelnice zdlouhavých komplikací. „Hlavně na startu a samozřejmě při průjezdech v bránách ve stotřicetikilometrové rychlosti to jsou pekelné nárazy do celého těla.“
Snowboardový závěr jí ale v březnu vyšel parádně. Dva závody, druhé a první místo a dobré znamení, že Ester je zpět! Teď jen doufat, že se vyřeší třaskavý spor FIS se sponzory, kdy se mocipáni rvou to, jak má vlastně vypadat například helma závodníků. Zda může být celá v barvách soukromých sponzorů a podobně. Dokonce již probleskly zprávy, že v nejpřísnějších případech chce FIS závodníky, kteří se nepodvolí, pokutovat, či rovnou diskvalifikovat. To by však byla katastrofa nejen pro vracející se trojnásobnou vítězku sjezdařských Svěťáků Ledeckou, ale i pro celý sport, jenž sponzory bezpodmínečně potřebuje.
Kauzu pak sledují i další čeští závodníci, kteří mají do nadcházející sezony zasáhnout. V A týmech českých reprezentací je nyní sedm žen a šest mužů (viz box níže). Můžeme tak sledovat nejen opěvovanou Ledeckou se slalomářkou Martinou Dubovskou, ale po očku doufat v progres i u dalších reprezentantů. Jim přejeme formu i štěstí na mezičasy v zelených barvách, zimě pak sílu, ať si co nejlépe poradí se stále víc dorážející otravnou oblevou.
Reprezentační družstvo A žen
Gabriela Capová (1993), Martina Dubovská (1992), Adriana Jelínková (1995), Ester Ledecká (1995), Tereza Nová (1998), Barbora Nováková (2002), Elese Sommerová (2001).
Reprezentační družstvo A mužů
Filip Forejtek (1997), Jan Koula (2000), David Kubeš (2002), Kryštof Krýzl (1986), Jan Skořepa (1996), Jan Zabystřan (1998).
NOVINKA: FIS Games jako lyžařská olympiáda
Téměř v jakémkoli sportu si sportovci stěžují, že zápasů, turnajů nebo závodů je stále víc a víc. Že jim to huntuje těla, že není čas na regeneraci. Že hrozí zranění. A jakmile se v nabitém kalendáři objeví volná skulinka a oni si mohou oddechnout, říkají si: „Díky bohu, alespoň pár dní.“ Trochu volnější sezonu měli závodníci startující pod hlavičkou Mezinárodní lyžařské federace FIS každé čtyři roky, kdy se nekonala mistrovství světa (liché roky) ani olympiáda. Tuhle kratochvíli si však nejspíš letos užijí naposledy. Již od roku 2028 by se totiž měly v čtyřletých cyklech pořádat takzvané FIS Games. Multisportovní akce, na které se bude soutěžit ve všech odvětvích sdružených pod hlavičkou FIS. Na jednom místě se tak sejdou reprezentanti v sjezdovém i klasickém lyžování, snowboardingu, rychlostním i akrobatickém lyžování či telemarku a předvedou celému světu během 16 dní závody a medailemi napěchovanou show. S trochou nadsázky to budetaková lyžařská olympiáda, když zrovna žádná zimní olympiáda není. Přihlášky do boje o pořadatelství premiérového ročníku FIS Games mohou zájemci posílat již od 1. listopadu tohoto roku, hostitel pak bude vybrán na sjezdu FIS na jaře roku 2024. Ještě než se ale mohla strhnout vlna protestů, že se budou kvůli další megalomanské akci stavět nová a nová sportoviště (specialisté jsou na to na Blízkém východě), vyhlásila federace, že projekt musí mít pozitivní vyznění i vliv, a proto se bude se odehrávat na již existujících sportovních destinacích.
KDO OBHAJUJE KŘIŠŤÁLOVÉ GLÓBY?
Největší hvězdy se řítí do akce a zde je přehled těch, kteří obhajují křišťálové glóby z loňské sezony. Nejenom Mikaela Shiffrin je totiž celebritou první velikosti, mezi muži vloni posbíral tři skleněná ocenění pětadvacetiletý Marco Odermatt. Podívejte se, jak to v sezoně 2022/23 dopadlo.
Disciplína Muži Ženy
Celkově Marco Odermatt (Švýc.) Mikaela Shiffrin (USA)
Sjezd Aleksander Aamodt Kilde (Nor.) Sofia Goggia (Ita.)
Super-G Marco Odermatt (Švýc.) Lara Gut-Behrami
Obří slalom Marco Odermatt (Švýc.) Mikaela Shiffrin (USA)
Slalom Lucas Braathen (Nor.) Mikaela Shiffrin (USA)
Pohár národů Švýcarsko Švýcarsko
Kalendář SP ve sjezdovém lyžování mužů
Datum Místo Disciplína Čas
29. října Sölden (Rak.) obří slalom 10:00, 13:00
11. listopadu Zermatt/Cervinia (It./Švýc.) sjezd 11:30
12. listopadu Zermatt/Cervinia (It./Švýc.) sjezd 11:30
18. listopadu Gurgl (Rak.) slalom 10:45, 13:45
1. prosince Beaver Creek (USA) sjezd 18:30
2. prosince Beaver Creek (USA) sjezd 18:30
3. prosince Beaver Creek (USA) super-G 18:30
9. prosince Val d’Isère (Fra.) obří slalom 9:30, 13:00
10. prosince Val d’Isère (Fra.) slalom 9:30, 13:00
15. prosince Gröden (Ita.) super-G 11:45
16. prosince Gröden (Ita.) sjezd 11:45
17. prosince Alta Badia (Ita.) obří slalom 10:00, 13:30
18. prosince Alta Badia (Ita.) obří slalom 10:00, 13:30
22. prosince Madonna di Campiglio (Ita.) slalom 17:45, 20:45
28. prosince Bormio (Ita.) sjezd 11:30
29. prosince Bormio (Ita.) super-G 11:30
6. ledna Adelboden (Švýc.) obří slalom 10:30, 13:30
7. ledna Adelboden (Švýc.) slalom 10:30, 13:30
12. ledna Wengen (Švýc.) super-G 12:30
13. ledna Wengen (Švýc.) sjezd 12:30
14. ledna Wengen (Švýc.) slalom 10:15, 13:15
19. ledna Kitzbühel (Rak.) týmový závod 10:15, 13:15
20. ledna Kitzbühel (Rak.) sjezd 11:30
21. ledna Kitzbühel (Rak.) slalom 10:15, 13:15
23. ledna Schladming (Rak.) obří slalom 17:45, 20:45
24. ledna Schladming (Rak.) slalom 17:45, 20:45
27. ledna Garmisch (Něm.) super-G 11:30
28. ledna Garmisch (Něm.) super-G 11:30
3. února Chamonix (Fra.) sjezd 12:15
4. února Chamonix (Fra.) slalom 9:30, 12:30
10. února Bansko (Bul.) obří slalom 9:30, 12:30
11. února Bansko (Bul.) slalom 9:30, 12:30
17. února Kvitfjell (Nor.) sjezd 12:00
18. února Kvitfjell (Nor.) super-G 12:00
24. února Palisades Tahoe (USA) obří slalom 19:00, 22:00
25. února Palisades Tahoe (USA) slalom 19:00, 22:00
2. března Aspen (USA) obří slalom 17:00, 20:00
3. března Aspen (USA) slalom 17:00, 20:00
9. března Kranjska Gora (Slo.) obří slalom 9:30, 12:30
10. března Kranjska Gora (Slo.) obří slalom 9:30, 12:30
16. března Saalbach (Rak.) obří slalom 9:00, 12:00
17. března Saalbach (Rak.) slalom 10:30, 13:30
22. března Saalbach (Rak.) super-G 11:30
24. března Saalbach (Rak.) sjezd 11:15
Kalendář SP ve sjezdovém lyžování žen
28. října Sölden (Rak.) obří slalom 10:00, 13:00
11. listopadu Levi (Fin.) slalom 10:00, 13:00
12. listopadu Levi (Fin.) slalom 10:00, 13:00
18. listopadu Zermatt/Cervinia (It./Švýc.) sjezd 11:45
19. listopadu Zermatt/Cervinia (It.Švýc.) sjezd 11:45
25. listopadu Killington (USA) obří slalom 16:00, 19:00
26. listopadu Killington (USA) slalom 16:00, 19:00
2. prosince Tremblant (Kan.) obří slalom 17:00, 20:00
3. prosince Tremblant (Kan.) obří slalom 17:00, 20:00
8. prosince St. Moritz (Švýc.) super-G 11:00
9. prosince St. Moritz (Švýc.) sjezd 10:30
10. prosince St. Moritz (Švýc.) super-G 10:30
16. prosince Val d’Isère (Fra.) sjezd 10:30
17. prosince Val d’Isère (Fra.) super-G 11:00
21. prosince Courchevel (Fra.) slalom 17:45, 20:45
28. prosince Lienz (Rak.) obří slalom 10:00, 13:00
29. prosince Lienz (Rak.) slalom 10:00, 13:00
6. ledna Kranjska Gora (Slo.) obří slalom 9:30, 12:30
7. ledna Kranjska Gora (Slo.) slalom 9:30, 12:30
13. ledna Zauchensee (Rak.) sjezd 10:45
14. ledna Zauchensee (Rak.) super-G 11:00
16. ledna Flachau (Rak.) slalom 18:00, 20:45
20. ledna Jasná (Svk.) obří slalom 9:30, 13:00
21. ledna Jasná (Svk.) slalom 9:30, 12:15
26. ledna Cortina d’Ampezzo (Ita.) sjezd 11:00
27. ledna Cortina d’Ampezzo (Ita.) sjezd 10:30
28. ledna Cortina d’Ampezzo (Ita.) super-G 10:30
30. ledna Kronplatz (Ita.) obří slalom 10:30, 13:30
3. února Garmisch (Něm.) sjezd 11:00
4. února Garmisch (Něm.) super-G 11:00
10. února Soldeu (And.) obří slalom 10:30, 13:30
11. února Soldeu (And.) slalom 10:30, 13:30
16. února Crans Montana (Švýc.) týmový závod 10:30, 14:00
17. února Crans Montana (Švýc.) sjezd 10:30
18. února Crans Montana (Švýc.) super-G 10:30
24. února Val di Fassa (Ita.) super-G 11:00
25. února Val di Fassa (Ita.) super-G 11:00
2. března Kvitfjell (Nor.) sjezd 11:00
3. března Kvitfjell (Nor.) super-G 11:00
9. března Åre (Švé.) obří slalom 10:30, 13:30
10. března Åre (Švé.) slalom 10:30, 13:30
16. března Saalbach (Rak.) slalom 10:30, 13:30
17. března Saalbach (Rak.) obří slalom 9:00, 12:00
22. března Saalbach (Rak.) super-G 10:00
23. března Saalbach (Rak.) sjezd 11:15