Ve slovinském Koperu budete šlapat na kole mezi Jaderským mořem a pevninou

Ve slovinském Koperu budete šlapat na kole mezi Jaderským mořem a pevninou

Zdroj: Turistična organizacija Koper

Koper byl už od doba antiky významným přístavem, o jehož strategickou polohu usilovali Římané, Benátčané i rakouský císař. Po druhé světové válce se stal součástí Jugoslávie a po jejím rozpadu připadl Slovinsku. Dnes město na Jadranu mimo jiné nabízí procházky půvabným historickým centrem a cyklistické túry do okolí.

Jedna z nich začíná u Škocjanské zátoky vklíněné mezi dálnici a přístav. Unikátní lokalita je se svými sto dvaceti dvěma hektary největší brakickou (poloslanou) mokřadní přírodní rezervací ve Slovinsku. Díky svému rozmanitému sladkovodnímu a brakickému prostředí se stala domovem  mnoha živočišných i rostlinných druhů. Ty poznáte na dvoukilometrovém okruhu vedoucím po naučné stezce. Z dřevěné pozorovací věže budete sledovat dvě stě dvacet druhů ptáků (zejména volavky, kormorány, kachny, ibise černé), včetně libého pěvce, cetie jižní.

Ve sladkovodní části vás nadchnou volně pasoucí se koně a bílý istrijský dobytek zvaný Boškarin. Starobylé plemeno s velkými rohy sloužilo k tahání pluhů a vozů, avšak po příchodu mechanizace do zemědělství téměř vyhynulo. Nyní dochází k obnově stávající populace a ke znovu zavedení dobytka na farmy.

Ochutnávka vína z fontány

Zdroj: Turistična organizacija Koper

Z přírodního ráje se pak na kole vydáte po trase K1 s označením „Po deželi Refoška“. Mírné stoupání vás povede přes Prade, Sv. Anton až do Marezige. V hlavním centru vína Refošk musíte zastavit přímo povinně, protože zde byla v loňském roce otevřena první vinná fontána ve Slovinsku.

Všem milovníkům Dionýsova moku tak nabízí jedinečný zážitek s výhledem na mořské pobřeží a zároveň je seznamuje se slovinskými víny. Ta se vyznačují velkou kvalitou, což je dáno mnoha prastarými odrůdami a velkým počtem drobných, poctivě pracujících vinařů. Sklizeň z jejich vinohradů posoudíte za osm eur, kdy za tuto částku dostanete skleničku a speciální mince. Ty ve fontáně vhodíte do otvoru u kohoutku dovnitř a postupně ochutnáte jeden decilitr tří druhů vína.

K výběru budete mít bílé Chardonnay, Malvaziji a červený Refošk. Víno s aroma ostružin, borůvek, višní a zralého dřeva je typické pro oblast Slovinské Istrie. Miloval jej Casanova a tvrdí se, že za jeho magickým charisma stálo právě pití Refošku. Jestli se tato legenda zakládá na pravdě, zjistí pánové snadno. Stačí, když navštíví obchůdek vedle fontány a koupí si pár lahví domů.

Dámy zase zcela jistě naplní košík skvělým olivovým olejem, voňavým medem nebo božskými lanýži. S batohem plných dobrot pak vyrazíte na zpáteční cestu do Koperu. Bude pohodová. Silnice pokračuje přes vesničky Montinjan, Vanganel a téměř po celou dobu vede z kopce.

Zdroj: Turistična organizacija Koper

Užitečné informace

Pomyslný klíč k městu vám otevře Koperská karta, kterou zakoupíte v turistickém informačním centru na Titově náměstí. Díky ní budete mít bezplatnou prohlídku Prétorského paláce, zvonice a dalších dvou památek zdarma. Navíc získáte další slevy a dárky. Karta se také po vypršení platnosti stane hezkým suvenýrem. Na její zadní stranu přilepíte magnetický štítek obdržený při koupi a rázem budete mít magnetku z Koperu.

Skvělé zázemí najdete v rezortu Adria Ankaran v Ankaranu, vzdáleného necelých sedm kilometrů od Koperu. V areálu, kde roste víc než tisíc pět set stromů, složíte hlavu v kempu, romantickém hotelu, v příjemných vilách nebo v moderních apartmánech. Unavené svaly po výletě oživíte při koupání v moři a v bazénu s vířivkami s vyhřívanou mořskou vodou.

Do Koperu se dostanete autem, avšak jste-li příznivci námořních cest, jeďte z Benátek lodí.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 522 times, 1 visits today)