Chcete-li si během jednoho dne zalyžovat ve dvou státech, jeďte do Orlických hor na Šerlich. Když odtud sjedete z hraničního hřebene, během několika minut se ocitnete v polském středisku Zieleniec.
Historie jednoho z největších a nejlepších lyžařských center v Polsku se datuje od devatenáctého století. Díky jeho poloze na severních svazích a vydatným sněhovým srážkám zde leží bílá pokrývka téměř sto padesát dní v roce. Sezóna tedy většinou startuje na začátku prosince a končí v polovině dubna. Sjezdovky stékají jedna vedle druhé z hraničního česko-polského hřebene z výšky 1025 až do výšky 811 metrů nad mořem.
Tratě jsou převážně široké, přehledné, nicméně trochu v monotónním duchu. Modré a červené sjezdovky (jediná černá zvaná „Na krechę” leží ve středisku Nartorama) v celkové délce dvaceti dvou kilometrů se budou hlavně líbit rodinám s dětmi a rekreačním lyžařům. A to až do deváté večerní, protože většina svahů je pokrytá umělým osvětlením. Sportovci toužící po kapce adrenalinu, pak uspokojí snowpark a U rampa (halfpipe), kde mohou trénovat svoji volnou jízdu.
Zieleniec Ski Arenu křižuje dvacet devět vleků, včetně pěti moderních sedačkových lanovek. Na všech zařízeních lze jezdit na základě časového či bodového skipassu. Chcete-li ušetřit až 25%, kupte si skipass s předstihem na webových stránkách.
Přírodní léčba
Není to však jen řádění v prašanu, co vám dodá novou energii. Zieleniec zasazený mezi vrcholy Orlických a Bystřických hor má na mapě Polska výjimečné postavení. V této lokalitě se vyskytuje zvláštní mikroklima, podobné alpskému. Ve spojení s atmosférickým tlakem vzduchu pak způsobuje specifickou reakci. Lidský organismus produkuje více červených krvinek, což umožňuje rychlejší regeneraci a efektivní odpočinek.
Ze sněhu do vody
Plánujete-li strávit v Polsku víc dní, popřemýšlejte o lázních Duszniki. Od Zieleniece jsou vzdálené pouhých dvanáct kilometrů. V rámci ubytování v jednom z mnoha wellness hotelů si užijete různé procedury, pitné kúry a relaxaci v minerálních pramenech. Ty zpopularizoval při své návštěvě abdikovaný polský král Jan II. Kazimír v sedmnáctém století. Ochutnal zdejší vodu a prohlásil, že má osvěžující a blažené účinky.
Panovníkova propagace i vědecké studie zafungovaly a městečko v Kladské kotlině se stalo lázeňským centrem. To vedlo k tomu, že Duszniki-Zdrój byly v roce 1769 označeny za jedno z oficiálních lázeňských měst v tehdejším Pruském království.
Punc exkluzivity mu pak dodali významní hosté – klavírní virtuos Frederic Chopin či nejúspěšnější stíhač první světové války pilot Manfred von Richthofen (přezdívaný Rudý baron). Pokud si však chcete odpočinout jen pár hodin, zavítejte do aqua parku Wodny Świat v Kudowě Zdroji. Únavu z brázdění příkrých svahů rozpustíte v plaveckém či v rekreační bazénu s masážními tryskami, gejzíry, umělou řekou, ve vířivkách a v sauně.
Užitečné informace
- Do Zieleniece vedou dvě cesty autem. Jedna přes Náchod a lázně Kudowa Zdrój, druhá pak přes Orlické Záhoří. Vozidlo lze také zaparkovat pod Masarykovou chatou na Šerlichu a odtud se vydat zhruba sto padesát metrů pěšky na horní stanici lanovky.
- Poláci jsou o dost horší lyžaři než Češi. Často se na sjezdovkách pletou pod nohy a jejich chování je nevyzpytatelné. Proto buďte při jízdě obezřetní.
- Nespoléhejte se na to, že budete moci v polském pohraničí platit českými korunami. Rozhodně si sebou vezměte hotovost (złoty).
Text: Pavla Apostolaki