Už loni byl Světový pohár ve sjezdovém lyžování zasažen nebývalým počtem zranění předních závodníků a závodnic. Letos se situace opakuje a možná postihuje dokonce ještě více favoritů než tomu bylo v uplynulé sezoně. A z 90% se jedná o poraněná kolena.
Jedno koleno za druhým, většinou přetržené vazy a někdy k tomu i související zlomeniny holenních nebo lýtkových kostí. Taková je letošní sezona. Velmi často se úrazy stávají i při zdánlivě banálních pádech a nevyhýbají se prakticky žádné disciplíně.
O víkendu v Garmischi při téměř neregulérním SG si italská favoritka Sofia Goggiaová zlomila vřetenní kost na levé ruce – byla to jedna ze vzácných výjimek, kdy nešlo o koleno. Druhá favoritka Němka Viktoria Rebensburgová, která vyhrála den před tím před domácími fanoušky sjezd, si ale už poranila hlavici holenní kosti a vazy v levém koleni. Obě jsou vyřazeny z bojů do konce sezony.
Zatím nespecifikované zranění kolene utrpěl při paralelním obřím slalomu v Chamonix i nadějný italský slalomář Simon Maurberger. Vážně se poranil i jeho krajan, specialista na rychlostní disciplíny Dominik Paris, který bojoval o zisk malých křišťálových pohárů ve sjezdu a v SG a možná i o celkové pódium. Při jednom z tréninků na sjezd v Kitzbühelu si přetrhl kolenní vaz a utrpěl mikrofrakturu hlavice lýtkové kosti.
Pro Rakušana Hannese Reichelta skončila sezona po pádu ve sjezdu v Bormiu už na konci loňského roku. Devětatřicetiletý mistr světa v superobřím slalomu z roku 2015 si přetrhl přední zkřížený vaz v pravém koleni a k tomu si poranil kloubní pouzdro. Jeho 27letý kolega z týmu Christopher Neumayer si utrhl vaz v koleni a zlomil hlavici holenní kosti také v Bormiu, ale při těžkém pádu v kombinaci.
Už v úvodu sezony v Söldenu vyřadil opět přetržený vaz v koleni špičkovou rakouskou slalomářku Bernadette Schildovou. V lednu absolvovala druhou operaci kolene po sobě vynikající francouzská specialistka na obří slalom Tessa Worleyová, která si ho poškodila už vloni. I ona bude vyřazena ze závodů do konce sezony. Norka Ragnhilde Mowinckelová, výborná univerzálka, si poranila koleno loni před finále celého seriálu v Andorře. V prosinci stihla návrat, ale znovu si utrhla kolenní vaz při tréninku.
O něco lépe dopadli Švýcaři Marco Odermatt a Beat Feuz. Nadějný univerzál si poškodil meniskus koncem loňského roku v Alta Badii. Po lehčí artroskopické operaci se však už vrátil do závodů. Podobně nebylo vážné ani zranění špičkového sjezdaře Feuze, který si loni při SG ve Val Gardeně zlomil záprstní kůstku na ruce. Naštěstí mohl prakticky hned naskočit do kolotoče světového poháru.
34letý italský veterán Christof Innerhofer se vrátil k závodění v polovině ledna poté, co si přetrhl vaz v koleni loni na jaře při italském šampionátu.
Dá se tento alarmující trend zastavit?
Odborníci se obávají že tento trend prakticky není možné nijak zastavit. Je způsoben neustálým posouváním hranice rychlosti, ale i extrémní náročností některých svahů. Asi nejhorším příkladem z poslední doby byl víkendový závod v superobřím slalomu žen v německém Garmisch-Partenkirchenu, kde se trať přes velkou snahu pořadatelů ocitla na hranici regulérnosti.
Kolena sjezdařů a sjezdařek jsou nejchoulostivější částí těla, protože jsou vystavena obrovským tlakům a silám. Žádné chrániče přitom nepomáhají.