Jeden z nejkrásnějších alpských průsmyků ležící ve výšce dvou tisíc pěti metrů můžete zdolat na bicyklu. Trasa rozdělená do tří jednodenních etap začíná v městě Brigu a končí u italských hranic v Gondu. V podzimním slunci je mimořádně krásná.
Způsob, jak překonat Simplonský průsmyk, hledali již staří Římané, obchodníci a vojáci. Spojnici mezi Švýcarskem a Itálií přecházeli po pašeráckých či kupeckých stezkách. Zvrat nastal až v devatenáctém století, kdy Napoleon nechal pro přesun svých děl vystavět první kamennou silnici. Od té doby správa kantonu Valais komunikaci postupně vylepšovala, až se stala moderní silnicí.
Žádné starosti o zavazadla
Na „asfaltového hada“ vinoucího se mezi Penninskými a Lepontskými Alpami, najedete z Brigu. Předtím si však prohlédněte město s největší barokní rezidencí ve Švýcarsku (zámek Stockalper) a zastavte se v místní turistické kanceláři. Nachází se naproti vlakovému nádraží a zajistí vám servis po celou dobu pobytu v podobě ubytování, stravy, obědových balíčků na kolo či přepravy zavazadel mezi jednotlivými ubytovacími zařízeními. Ta je v zemi helvétského kříže perfektně zabezpečena prostřednictvím poštovních autobusů.
Ráno odevzdáte kufr na recepci a po příjezdu jej najdete uschovaný v dalším hotelu, kde složíte hlavu. S malým batohem se tedy vydáte téměř neustálým stoupáním do Simplonského průsmyku. S ubývajícími kilometry budete míjet soutěsku Saltina a opuštěné údolí Taverntal s volně pasoucími se koňmi a krávami. Až vystoupáte na alpský přechod, přivítá vás osmi metrový kamenný orel. Památník postavila během druhé světové války jedenáctá horská brigáda švýcarské armády strážící toto strategické místo.
Pozornosti však neunikne ani hospic vybudovaný na příkaz Napoleona I. Bonaparte v devatenáctém století. Třípodlažní budova, jejíž provoz dostali na starost kanovníci sv. Augustina, poskytovala útočiště poutníkům. Její funkce i se správou řeholního společenství zůstala do současnosti zachována a v hospicu se můžete (i co by ateisté) ubytovat.
Šarm švýcarského venkova
Po východu slunce se zakousněte do dalšího úseku trasy (Simplonský průsmyk – Alter Spittel – Engiloch – Egga – Simplon Dorf), jež bude o něco lehčí než předchozí. Během dne se vám vyplatí několikrát sjet z hlavní silnice a pokračovat po vedlejších komunikacích. Poznáte samoty na alpských pastvinách, typické walliské domy s břidlicovými střechami či nasajete aroma modřínových lesů.
Samotný cíl etapy – rozkošná vesnička Simplon Dorf pak bude příjemným kulinářským překvapením. Objevíte v ní pekařství Bäckerei Arnold, které funguje více než sto let a vyrábí originální produkty, včetně proslulého žitného chleba. Šedobílý bochánek z kantonu Valais vydrží doma čerstvý několik dní. Skvěle také chutná se žluťoučkým sýrem, jehož vůně vás přiláká do sýrařského krámku u kostela.
Relaxační odměna
Poslední den putování vás klesání zavede do soutěsky Gondo. Během šlapání do pedálů (Simplon Dorf – Gabi – Alte Kaserne – pevnost Gondo – Gondo) budete přejíždět historické mosty a dopravní cesty. Včetně těch, které na rozkaz Napoleona I. Bonaparte vybudoval inženýr Nicolas Céard pro francouzskou armádu. A tak bude jistě zajímavé prohlédnout si výstavu v Alte Kaserne (Staré kasárny) věnovanou dopravní historii v Simplonském průsmyku.
Od italských hranic se pak zpátky do Brigu vrátíte poštovním autobusem a pokud budete potřebovat zregenerovat svaly, zavítejte do Brigerbadu. Největší venkovní termální lázně v Alpách jsou od Brigu vzdálené slabou čtvrthodinku (ze zastávky u železničního nádraží sem zajíždí autobus číslo 511, směr Saas-Fee). Slastný odpočinek si užijete v bazénech s masážními lůžky, křesly, v saunách, páře i v jeskyni horkou vodou.
Text: Pavla Apostolaki