Hirscherova éra byla úžasná, ale i trochu nudná. Geniální rakouský slalomář s univerzálními sklony vyhrál posledních osm ročníků Světového poháru, stal se dvojnásobným olympijským vítězem a sedminásobným mistrem světa. Světový pohár ovládal tak, že soutěž přestávala být zajímavá a napínavá. Po jeho odchodu je vše jinak, o velký křišťálový globus se rozpoutala bitva desetiletí.
Učte se jméno budoucího vítěze. Norský slalomář Henrik Kristoffersen, jeho univerzální kolega Aleksander Aamodt Kilde a francouzský všeuměl Alexis Pinturault si to v polovině sezóny rozdávají o každý bod. Prvního a třetího jich dělí 100, což znamená jedno vítězství v závodě. Za nimi v závěsu číhají jak supi na kořist experti rychlostních disciplin Ital Dominik Paris, Rakušané Matthias Mayer, Vincent Kriechmayr a Švýcar Beat Feuz. Kdo uchvátí největší kořist?
A ještě je tu třetí sled, který ale už jen zamíchá první desítkou nejlepších. V něm si nejlépe stojí francouzský slalomář Clement Noel (jezdí však jen slalom a PGS), slovinský mistr kratších i delších oblouků Žan Kranjec, francouzský šikula Victor Muffat-Jeandet, švýcarský slalomář Daniel Yule a jeho univerzálnější kolega Loic Meillard.
Back to where it all started! @clement__noel wins a fantastic slalom in @WeltcupWengen, exactly where he achieved his first World Cup victory last year. @H_Kristoffersen again in second and #Khoroshilov amazing third, 3 years since his last podium! #fisalpine pic.twitter.com/TO78qTis4r
— FIS Alpine (@fisalpine) January 19, 2020
Těžké předpovědi
Predikovat celkového vítěze je zatím těžké. Mohlo by se zdát, že největší šance má velký univerzál Pinturault (loni celkově 2.), pak Kilde (loni 8.) a po nich hned Kristoffersen (loni 3., ani ne 100 bodů za Francouzem), který se specializuje prakticky jen na slalomářské disciplíny. Ale zdání může klamat. Situace je nepřehledná, pořadí mezi první trojicí se přelévá. Přesto má stále lehoučce navrch Kristoffersen.
Norský slalomář na rozdíl od Hirschera není tak dominantní a k tomu nesbírá body v SG. Po Wengenu se ale znovu vyšvihl na první místo. Vyhrál sice „jen“ dvakrát, avšak třikrát už byl druhý a jednou třetí. Boduje pouze ve třech disciplínách – SL, GS a PGS, ale i když není na pódiu, končí relativně vysoko a také moc nevypadává. V první desítce byl zatím 9x, a bodoval 11x.
Kristoffersen znovu vede
Pinturault už letos zvítězil třikrát a jednou byl druhý. I když na rozdíl od Kristoffersena dohromady bodoval v pěti disciplínách – SL, GS, PGS, SG a v AC (i ze SG má letos 4. místo z Beaver Creeku), vysoké body sbírá trochu obtížněji. 11x byl dosud v první desítce a dohromady bodoval 13x.
Více jak dvě desetiletí čeká Francie na vítěze celkového pořadí Světového poháru. Naposledy se to v sezoně 1996/97 povedlo Lucovi Alphandovi.
Kilde je v podobné situaci jako Pinturault. Vyhrál jednou, dvakrát skončil druhý a bodoval ve všech disciplínách s výjimkou slalomu. 12x byl v první desítce, body sbíral 15x. Přesto na Kristoffersena ztrácí 100 bodů.
Sjezdaři specialisté bez šancí?
Jak jsou na tom ostatní? Z čistokrevných sjezdařů by nyní musel začít někdo naprosto dominovat a vyhrávat jeden závod za druhým. Ani Paris (loni celkově 4.), ani Feuz (loni 6.) tak zatím nepůsobili. Naopak po kombinaci ve Wengenu se dobře ukázal další sjezdař Mayer, který je z této trojice nejuniverzálnější (loni až 17.). Dokáže vyhrát DH i SG a k tomu navíc AC. A dotáhl se už na dohled nejlepších.
V jednotlivých disciplínách je situace následující: sjezdu zatím kralují Feuz s Parisem a už těžko je někdo třetí udolá. V SG je situace naopak zcela nepřehledná, o prvenství bojuje nejméně 7 jezdců a před námi je ještě 5 závodů. V GS všem trochu víc odskočili Slovinec Žan Kranjec a Kristoffersen, ale nějaké šance mají stále nejmíň další 4 sjezdaři. Ve slalomu se zbytku pole vzdálili Kristoffersen, Noel a Yule.
Text: Petr Pravda