Cyklostezka Hradec Králové – Josefov – Kuks vede krásnou polabskou krajinou a zavede vás k historickým perlám Královéhradeckého kraje.
Rovinatá krajina obklopující Hradec Králové vždycky sváděla cyklisty k toulkám po okolí. Proto s radostí přivítali vybudování zhruba třiceti kilometrové cyklostezky, jež spojuje kulturní památky. Lehká trasa bez stoupání vede většinou v těsné blízkosti Labe (v Jaroměři i podél Metuje a Úpy) a je vhodná také pro kola s dětskými vozíky. Start z velké části zpevněné komunikace (asfalt, beton) začíná v Hradci Králové na nábřeží naproti Muzeu východních Čech.
Přepadne-li vás během putování hlad či žízeň, nedělejte si starosti. Celou trasu lemuje spousta hospůdek a stánků s občerstvením.
Stezka pak opouští město, aby se přes malebná zákoutí, aleje, pole a lesy prokličkovala ke Smiřicím. Tam se před vámi otevře relaxační zámecký park, jímž projedete ke kapli Zjevení Páně. Skrytý barokní skvost rozhodně stojí za návštěvu. Prohlídky se konají do září dvakrát do měsíce a rezervaci si musíte domluvit předem na e-mailu [email protected]
Oživlá historie – Kuks i josefovské podzemí
Ze Smiřic stezka pokračuje k jezu na hrázi, kolem loděnice v Černožicích až do Josefova, kde si dejte zcela jistě pauzu. Bastionová pevnost vybudovaná na příkaz císaře Josefa II. na konci osmnáctého století je totiž unikátní ukázkou vojenské architektury. Opevnění plné podzemních chodeb patří k nejrozsáhlejším podzemním obranným systémům v Evropě.
Tajuplnost labyrintu umocňuje osvětlení voskovými svícemi, a tak zde na vlastní kůži zažijete pocity vojáků bránících pevnost před nepřáteli. Na denním světle projdete promenády, lemující horní část fortifikace a prohlédnete si objekty tvořící obranné valy Josefova. Z města, jehož exteriéry hojně využívají filmové štáby (natáčely zde například filmy Musíme si pomáhat nebo Sarajevo 1914), se pak přemístíte do Heřmanic.
Díky pamětní desce na místním kostele poznáte, že jsou rodištěm Albrechta z Valdštejna, českého vojevůdce a politika. Poté už vám bude zbývat poslední úsek cesty, vedoucí na Kuks, kde hrabě František Antonín Špork nechal vybudovat lázně s hospitálem. Barokní areál prošel rozsáhlou obnovou za téměř čtyři sta čtyřicet milionů korun.
Kromě hospitálu, Šporkovské hrobky, interaktivní expozice „Historie lékáren” si prohlédnete také velkou zahradu. Její prostor je rozčleněn na šestnáct čtverců, v nichž se dohromady nalézá sto čtyřicet čtyři záhonů. Rostou na nich bylinky, zelenina, květiny a ovocné stromy, podobně jako tomu bylo za časů hraběte Šporka.
A chcete-li Kuks vidět z ptačí perspektivy, zajeďte na letiště u Dvora Králové a absolvujete vyhlídkový let. Během něj spatříte celý soubor historických staveb, obec Kuks, přehradu Les Království nebo Černou horu v Krkonoších.
Text: Pavla Apostolaki. Foto: Národní památkový ústav.