Desítky tisíc diváků přímo v hledišti přímo na stadionech, stovky milionů u televizních obrazovek po celém světě, to je kulisa ragbyového mistrovství světa, které se právě hraje v Japonsku. Zatímco v Česku je ragby tak nějak pořád spíš ušmudlanou popelkou, ve světě je to podívaná, která strhává a přitahuje výjimečnou pozornost. A to i přesto, že historie světových šampionátů v ragby je poměrně mladá. První ročník se hrál teprve v roce 1987.
Během tří dekád se ale ragbyový World Cup proměnil v jednu z největších a nejimpozantnějších sportovních akcí světa. A také neobyčejně lukrativní. Ostatně, organizátoři mistrovství světa v Japonsku očekávají, že 44denní turnaj přinese do ekonomiky země přes dvě miliardy dolarů (přes 47 miliard korun). Očekává se, že turnaj navštíví až 400 tisíc fanoušků, kteří přispějí přímými výdaji ve výši 0,9 miliardy dolarů (21 miliard korun).
Nejde rozhodně o žádná čísla „vycucaná z prstu“, ale o čísla ze studie profesionální firmy Ernst & Young. A také ze zkušeností předchozího World Cupu v roce 2015, který přinesl do anglické ekonomiky 2,3 miliardy liber (67 miliard korun).
Pravda, Japonsko není tak docela typickou ragbyovou zemí, ale už úvodní výhra domácího týmu nad Ruskem rozpoutala ragbyovou horečku, kterou výrazně zvyšují právě fanoušci ze zahraničí. Není divu, že už před šampionátem zmizelo téměř 95 procent z nabízených vstupenek na jednotlivé zápasy.
V hlavní roli pivo
A protože Japonci „rozprostřeli“ turnaj po celé a hraje se v dvanácti městech, změnila se řada měst díky fanouškům v obří bary a hospody pod otevřeným nebem. To proto, že ragbyový příznivci, především z Anglie, Irska, Skotska, či Austrálie jsou vyhlášení konzumenti piva. Na předchozím MS 2015 se prodalo ve fanouškovských zónách a v místech zápasů na 1,9 milionu litrů piva a v místech, kde se hrály utkání turnaje, se vypilo šestkrát více piva, než jinde.
Totéž se očekává i v Japonsku, byť začátek turnaje bary a hospody prodej piva nestíhaly. A to i přesto, že japonský pivovar Kirin vlastnící licenci na výrobu piva Heineken vyrobil v září trojnásobek produkce ve srovnání se stejným měsícem o rok dříve.
Tím hlavním je ale ragby samotné. A s ním napjaté očekávání, zda se podaří Novému Zélandu vybojovat historický zlatý hattrick, tedy třetí šampionát za sebou. Historie ragbyového World Cupu je poměrně mladá – poprvé se hrál v roce 1987 právě na Novém Zélandu a prvními mistry světa se stal právě tým All Blacks, jak se novozélandským ragbistům říká.
Pověstní jsou nejen rituálním tancem haka před každým zápasem, ale především svou kvalitou. Na svém kontě mají z osmi dosud odehraných ročníků tři tituly a jen dvakrát se vraceli bez medailí.
Kde vzniklo ragby?
Vítězný tým na MS má tu čest zvednout nad hlavu pohár Williama Webba Ellise. Proč právě tohle jméno? S odstupem let lze jen těžko říct, nakolik jde o fakt, nebo o oblíbený mýtus, v každém případě legenda praví, že v roce 1823 jistý student v anglickém univerzitním městě Rugby při fotbalovém zápase vzal míč do rukou, proběhl s ním zkoprnělou obranou soupeře a míč položil až do branky. Tím studentem byl William Webb Ellis a v tu chvíli se narodilo ragby, byť zpočátku neslo název rugby football a ještě dlouho trvalo, než „dorostlo“ do současné podoby moderního a neobyčejně populárního světového sportu.
Historická píšťalka v akci
Přestože historie mistrovství světa v ragby je poměrně mladá, historie tohoto sportu je hodně dlouhá. A patří k němu i tradice, které se velice ctí. Jednou z nich je i zahajovací hvizd u v úvodním utkání World Cupu. Ten se totiž provádí historickou píšťalkou, kterou poprvé použil v roce 1905 velšský rozhodčí Gil Evans v duelu Anglie a Nového Zélandu, který Novozélanďané vyhráli 15:0.
Velšan posléze předal píšťalku dalšímu sudímu Albertu Freethymu, který ji používal dalších dvacet let a pískal s ní i finále olympijského turnaje v roce 1924. O mnoho let později, v roce 1969, se stala jedním z cenných exponátů v ragbyovém muzeu na Novém Zélandu a při premiérovém mistrovství světa v roce 1987 obstarala právě tato historická píšťalka zahajovací hvizd. Od té se to stalo tradicí i pro další ročníky.
Víte, že…
… nejvyšší vítězství dosáhla na MS 2003 Austrálie, která porazila Namibii 142:0.
… nejvíce bodů v jednom utkání dosáhl Nový Zéland při výhře 145:17 nad Japonskem v roce 1995.
… nejvíc titulů mistrů světa – tři – vlastní Nový Zéland.
… nejvyšší návštěv v historii – 89 867 diváků – sledovala zápas Irsko – Rumunsko ve Wembley v roce 2015.
… o 400 tisíc fanoušků v Japonsku se stará přes 13 tisíc dobrovolníků ve dvanácti městech. Nejstaršímu je 88 let, nejmladšímu 19 let.