Říkají vám něco jména Anja Pärsonová, Lindsey Vonnová, Ingemar Stenmark? Jistě že ano! Legenda, legenda, legenda. Každá z nich drží ve sjezdovém lyžování řadu rekordů. A přestože statistika možná někdy nuda je, skutečně nám dává cenné údaje. Díky ní totiž nyní celá lyžařská komunita sleduje jedinou ženu. Teprve sedmadvacetiletou Mikaelu Shiffrinovou, a slovo teprve je skutečně namístě. Protože vzhledem k věku supertalentované vládkyně točivých disciplín je velmi pravděpodobné, že historické milníky se budou přepisovat. Jediným soupeřem usměvavé Američanky je tak pouze čas. Ale právě toho má stále dost.
Blonďatá rodačka z coloradského Vail totiž dál stoupá všemožnými žebříčky a dere se vzhůru skrz skvělá jména historie tohoto sportu stejně snadno, jako kličkuje mezi slalomovými brankami. Se stejnou suverenitou. Po lehce rozporuplné loňské sezoně, kdy sice počtvrté zvedla nad hlavu Velký křišťálový globus za celkové vítězství, totiž zároveň oplakala zpackanou olympiádu v čínském Pekingu. Chtěla útočit na pět zlatých, vystřelit samu sebe na lyžařskou Mléčnou dráhu, jenže místo záře se jí na hlavu sypal jen hvězdný prach.
Spadla ve slalomu i kombinaci, superobří slalom dokončila devátá, sjezd osmnáctá a týmový závod vše dovršil nepopulární bramborou. Plakala, nevěřila, co se stalo. „Zklamala jsem sebe, zklamala jsem ostatní. Na těchto hrách jsem prožila spoustu těžkých chvil. Pokusím se znovu se zrestartovat,“ hořekovala na konci největšího sportovního svátku nejmladší olympijská vítězka historie, když se jí nepovedlo již tak fajnovou sbírku dvou zlatých ze Soči (2014) a stříbra z Pchjongčchangu (2018) rozšířit. „Ale já se vrátím. Poučím se,“ slibovala.
I přesto se mnozí ptali, co tenhle výbuch udělá s její psychikou. Nezačne o sobě pochybovat? Nesklouznou temné myšlenky zpět k tragickému únoru roku 2020, kdy ji zcela paralyzovala nečekaná smrt otce? Tehdy přerušila sezonu a bylo přetěžké dostat se zpět. „Ještě jsem ani zdaleka neskončila se smutkem,“ tvrdila ještě krátce před olympiádou. „Ale cítím, že se mi vrací někdejší jiskra a motivace a na svahu jsem zase sama sebou.“ Následujících 14 dní však celou pozitivní energii superrychlé bojovnice roztříštilo na kousíčky. Pochyby veřejnosti před letošní sezonou tak byly namístě.
Jenže tahle 170 centimetrů vysoká slečna má odolnost zakořeněnou v nejzazších koutcích DNA. I proto se najednou nemluví o tom, jestli nesekne s lyžováním a nekonečný humbuk kolem své osoby psychicky zvládne, ale kam až to v historických tabulkách dotáhne. Met má totiž před sebou hned několik, a podle toho, jak rozjela sezonu 2022/23, dosáhne na některé téměř jistě již letos. Co vše tedy může Mikaela v nejbližší době dokázat?
Šampionkou šampionátů už letos?
Mistrovství světa v Courchevel-Méribelu. Čekalo se, že právě v únoru na jihu Francie bude Shiffrinová (6 zlatých – 2 stříbra – 3 bronzy) pod největším drobnohledem statistiků, protože v historickém pořadí medailí figurovala mezi ženami s 11 plackami na čtvrtém místě. Jenže zisk jediné medaile ji katapultuje před slalomářskou legendu ze Švédska Anju Pärsonovou (7 – 1 – 3) i hvězdu 60. let Marielle Goitschelovou (7 – 4 – 0) z Francie. Má ale šanci vyšvihnout se až na úplný vrchol? Úkol by to byl téměř nadlidský, ale kdo jiný než ve skvělé fazoně jezdící Shiffrinová by ho mohla splnit.
Meziválečná průkopnice sjezdového lyžování Christl Franziska Antonia Cranz-Borchersová měla s 15 medailemi (12 – 3 – 0) ještě nedávno bezpečný náskok. Vzhledem k tomu, že Němka vybojovala hned 12 nejcennějších kovů a její současná vyzyvatelka jen šest, musela by Američanka získat pět medailí. Jenže je to vážně jen utopie? Šancí na to mít bude hned šest, jen se nesmí opakovat kolaps z Pekingu. Jen pro zajímavost, mezi muži vede s dvanácti světovými medailemi Nor Kjetil André Aamodt.
Sbohem, Lindsey, ať žije nová královna
Ještě v říjnu činil rozdíl mezi nejlepší ženou historie Světových pohárů Lindsey Vonnovou a její krajankou osm vítězných závodů Světového poháru 82 ku 74, mohli jste se dočíst. Vzhledem k tomu, že vloni ovládla Shiffrinová, netající se svou láskou k českému Špindlu, kde v roce 2011 načala svou mezigalaktickou kariéru, pouhých pět štací a o rok dříve tři, vypadalo to pro letošek jako nepřekonatelný rozdíl. Samozřejmě, vzhledem k Mikaelině stále mladému věku se souboj o trůn čekal v příští nebo třeba přespříští sezoně. Ale letos?
Tahle dáma snad čerpá energii do svých lyží Atomic nejen z tvrdého tréninku, ale i díky své současné lásce – norskému vikingovi Aleksandru Aamodtovi Kildemu. Po zrušení prvních čtyř klání kvůli počasí vyhrála hned úvodní dva slalomy v Levi a její největší současná soupeřka, Slovenka Petra Vlhová, jež na vítězství v sezoně i nyní stále čeká, hned hlásila: „Mikaela letos vypadá opravdu silně. Pokud ji budu chtít porazit, musím zajet perfektní jízdy.“ A nemýlila se. Po lehkém oddechu překonala Američanka loňskou bilanci v závěru roku ve střediscích St. Moritz, respektive Semmeringu čtyřmi výhrami – v obřím slalomu (3) i slalomu (1). A rázem byla na dostřel! Novoroční kocovina se ale nedostavila, a tak pokračovala dál. Výhra ve slalomu v Záhřebu, triumf v oblku z Kranjske Gory, a bylo to tu. Osm výher a dorovnání vzoru Vonnové! Další závody absolvovaly ženy 10. 14. a 15. ledna, tedy až po uzávěrce vydání Premium SKI. Je více než pravděpodobné, že tento rekord si současná suverénka již přivlastnila, nebo letos přivlastní.
Jedna žena vládne všem, jedna jim všem káže
Znáte ten věčný boj žen a mužů. Kdo znamená na poli sportovním víc. Rovnoprávnost, stejné odměny nebo reklamní smlouvy, stejný prostor v televizi, stejný respekt. Pánové se ohánějí jednou tisícovkou důvodů, ženy zase tou druhou. Ale přece jen, pokud se dá nějaká bilance změřit napříč pohlavími, ješitný chlap si může říct: samozřejmě, že nejvíc toho a toho dosáhl muž. Tahle často nespravedlivá rovnice zatím platí i ve sjezdovém lyžování, respektive v počtu vítězství ve Svěťácích v absolutním pořadí.
Důležité je ale slůvko: prozatím. A to ví i švédský bůh a tamní národní hrdina Ingemar Stenmark. Šestašedesátiletý trojnásobný olympijský medailista totiž již od 80. let minulého století zdárně čelí nekonečnému zástupu vyzyvatelů. Jeho 86 prvenství, to je pavučina utkaná výhradně z vláken slalomu obřího a speciál. Ale drží pevně. Nyní to ale vypadá, že jeho absolutní nadvláda skončí.
„Ona se přede mě dostane,“ věští Švéd rychlé Američance, která stáhla ani ne za půl sezony ztrátu dvanácti triumfů na pouhé čtyři (před Sv. Antonem).
A v odhadech je pořádně odvážný. „Tuším, že než její kariéra skončí, bude mít na svém kontě víc než sto výher. Rozhodně z toho ale nejsem nešťastný. Dřív, když jsem závodil, jsem na rekordy myslel. Teď už pro mě ale tak moc neznamenají.“ Pokud Mikaele vydrží zdraví a forma, je schopna pět potřebných vítězných závodů k překonání Stenmarka zvládnout ještě letos. A to by byl opravdu rok snů. Pak by snad zapomněla i na ten prokletý Peking. Koneckonců – turínská olympiáda bude již za tři roky…
Čísla slečny Mikaely
- 34,2 – Tolik procent tvoří výhry z jejího celkového počtu startů v SP. Vyhrává tak každý třetí závod.
- 12 – Během třinácti sezon vybojovala přesně tolik křišťálových glóbů. Čtyři celkově, šest ve slalomu, po jednom pak ze super-G a obřího slalomu.
- 1 – Je jedinou Američankou či Američanem, který kdy ovládl závod Svěťáku v šesti disciplínách (sjezd, super-G, slalom, obří slalom, kombinace, paralelní závod).
- 18 + 351 – V tolika letech a dnech se stala díky slalomu v Soči v roce 2014 nejmladší olympijskou vítězkou.
- 5 – Již z pěti mistrovství světa v řadě si Shiffrinová odvezla minimálně jednu zlatou medaili. V únoru může přidat další prvenství.