Lyžařský areál je součástí největšího českého resortu, který dále sdružuje i Černou horu, Velkou Úpu, Svobodu nad Úpou a Černý Důl. S jedinou permanentkou si tak můžete vybírat z 51 vleků či lanovek a 44 kilometrů sjezdových tratí. Pec je však natolik autonomní středisko s velkou tradicí, svým geniem loci a armádou patriotů, že by bylo nefér psát o ní jen jako o dílčí součástce ve velkém soukolí nazvaném SkiResort ČERNÁ HORA – PEC. Ostatní prominou, ale tenhle článek bude jen o Peci.
Je mrazivá zimní noc, ale člověka to stejně táhne ven. V papučích a s bundou jen lehce pohozenou přes ramena opatrně našlapuje v křupavém sněhu. Obláček páry letící od mrznoucích úst voní po šampaňském, oči těkají po barevné hře světel. Ohňostroje jsou všude. Barevné kytice zářivých světel kvetou před vámi, nad vámi, dole hluboko v údolí i někde v dáli na obzoru, kde tušíte, že se tyčí nejvyšší česká hora.
Silvestrovská noc tady vysoko v horách má své neopakovatelné kouzlo. Luxusní ohnivé představení nad nejdražším hotelem dole v obci vypadá nicotně ve srovnání s lacinými petardami od sousední chajdy. Bohatství i jednoduchost se spojí v neopakovatelný zážitek, v koktejl krásy a paradoxů, jaký umí namíchat jen tenhle unikátní kout.
I taková může být Pec pod Sněžkou.
Půltisíciletí se zde těžily vzácné nerosty, než se v minulém století obec přeorientovala na turistický ruch a rychle se stala významným centrem lyžování.
Sousednímu Špindlerovu Mlýnu někteří místní patrioti posměšně říkají Kožíškov a vůči konkurentovi se všemožně vymezují. Pec je v jejich očích víc autentická, lidovější, méně snobská. Je tomu tak doopravdy?
Čtyřikrát klasika a spousta novinek
Labuť, Bramberk, Zahrádky, Smrk. To je klasická Pec; čtyři sjezdovky, na kterých vyrostly generace lyžařů.
Dnes se mapa hemží názvy jako Funpark, Snowpark, Funline či Live park, ale čtyři stěžejní sjezdovky jsou srdcem zdejšího areálu dodnes. Jsou širší, přehlednější, lépe dostupné a dvě z nich nesou v plánku jiná jména. Výraz Labuť už pomalu mizí v zapomnění ve stínu oficiálního pojmenování Javor, naopak Hnědý vrch je dodnes pro drtivou většinu lyžařů pořád Bramberkem.
Středisko se přizpůsobuje poptávce nové generace lyžařů a vychází vstříc i náročnějším návštěvníkům. Letošní novinkou tak je technologie na úpravu sněhu Snowsat, která analyzuje kvalitu sjezdovek a posílá rolbaře upravit přednostně ta nejpotřebnější místa.
Viditelnější změny přinesly úpravy v nedávných letech. V roce 2015 parádně prokoukly Zahrádky, kde výstavba lanovky umožnila rozšířit sjezdovku o prostor, který dříve zabíral vlek. Zdánlivě drobná úprava spodní části výrazně vylepšila požitek z jízdy. Zmizel strmý a úzký dojezd, takže teď mohou lyžaři jet naplno až do posledních metrů.
Loňský rok otevřel na vrcholku Javoru novou sjezdovku, která celý areál přiblížila hostům z nedalekých Javorských bud. Úpravy u horní stanice zároveň ulehčily přejezd na Smrk, který je důležitou spojnicí dvou částí lyžařského areálu.
Pec se modernizuje, rozrůstá, ale pořád si uchovává svoji unikátní atmosféru. Kolem sjezdovek nenajdete ošklivá betonová monstra, svahy jsou poseté chatami a chaloupkami, nad nimiž můžete dumat o životě horalů před dávnými lety. Většina chalup provozuje vlastní restauraci či občerstvení, takže můžete hory poznávat i z této strany.
Kouzlo tradičních chat
Duch starých časů umocní i zdejší místopis. Žižkova bouda, Husova, Čapkova, Barborka, Viktorka, Smetánka, Jitřenka jsou jména, při jejichž vyslovení se člověku vybaví vůně roztopených kamen a staré fotografie na stěnách. Ano, také je tu Energetik, Mír, Obzor a Svornost, jenže i to už je vlastně symbol doby dávno minulé, že?
Hosté, ať už vycházejí z tradičních horských chalup i z luxusních hotelů, budou za dveřmi lyžáren mít stejné požadavky: kvalitní a upravené sjezdovky, pohodlné vleky či lanovky, krátké čekání, přijatelné ceny.
Pec pod Sněžkou jako součást SkiResortu nabízí velmi solidní podmínky. Ceny jsou sice v horní části tuzemské lyžařské škály, ale také služby patří k nadprůměru. Byť může mít každý svá měřítka pro obě srovnání…
Novými investicemi posílené středisko nabízí pestré sportovní vyžití rodinám s dětmi, fandům adrenalinových parků i vyznavačům středně náročných tratí. Na sjezdovkách Javor, inovovaných Zahrádkách i na podstatné části Hnědého vrchu se dají vykrajovat krásné carvingové oblouky. Chybí jen opravdu náročná černá sjezdovka. Označení touto barvou náleží krátkému hanku v horní části Hnědého vrchu, ale opravdový slalomový svah to není. I tak stojí Pec pod Sněžkou za návštěvu.
Takhle nějak si přestavujeme jaro; slunce, 5 cm nového sněhu, -4° a řádky, do nichž by se dalo leccos sázet (kdyby ovšem nebylo zábavnější na nich lyžovat)
Zveřejnil(a) SkiResort Černá hora – Pec dne Úterý 12. března 2019
A jak zde prožit ideální lyžařský den?
Recept autora tohoto článku začíná v 8:29 na dolní stanici lanovky Zahrádky Expres. Minutu před zahájením provozu.
Pokud jste sem právě přijeli z hřebene po čerstvě upraveném svahu, měli jste ještě bonus navíc. První jízdy směřovat zrovna na Zahrádky se vyplatí, protože sjezdovka nejrychleji ztratí svou kvalitu. Ještě než vyjedou školní a prázdninové kurzy, přesuňte se na Hnědý vrch a užijte si nejdelší zdejší sjezdovku, dokud je volná a pevná.
Narůstající denní provoz je pro ranního lyžaře dobrou záminkou zastavit se na kávu, polévku či jiné občerstvení. Možností, kde zastavit, je spousta: od tradičního okénka na Smrku až po moderní skibary postavené v alpském stylu pod Javorem či na Zahrádkách.
Nejdéle v perfektním stavu vydrží sjezdovka na Javoru, kde si můžete užívat široký a strmý svah až do omrzení. Také se nabízí cesta za poznáním. Smrkem vede skikrosová trať s klopenými zatáčkami a úzkým tunelem, na Zahrádkách si můžete změřit rychlost jízdy, na Klondiku bývá volně průjezdný slalom. Sjezdovka Mulda pod Husovou boudou tvoří přírodní U-rampu, tam určitě vyrazte s dětmi. Pak můžete vyzkoušet lesní propojení mezi Muldou a sjezdovkami na Klondiku.
Dobrodruzi mohou prosvištět i po cestě z Hnědého vrchu přes louku pod Lyžařskou boudou a křižovatkou nad Lesní až k horní stanici lanovky na Zahrádkách. Jedete téměř pořád z kopce a máte šanci užít si i nové výhledy. Jen pozor – vyhněte se cestám vyhrazeným pro rolby, kam mají lyžaři zakázaný vjezd.
A další tipy? Při delším pobytu stojí za úvahu výlet skibusem do sesterského areálu na Černou horu. Je fajn poznat další sjezdovky, navíc návrat na lyžích a s pomocí rolby je zážitek sám o sobě. Večer se dá také vyrazit na čerstvě upravený Javor lyžovat pod reflektory.
Večerní běžkování s čelovkami
Oblíbenou kratochvílí lyžařů v Peci je i večerní běžkování s čelovkami. Při rychlém přestrojení ze sjezdovek můžete ještě využít permanentky a před zavřením vleků se nechat vyvézt na hřeben. Cesty nad skiareálem mezi Zahrádkami, Lesní boudou, Pražskou až po Kolínskou jsou přehledné, bezpečné a poměrně frekventované, takže při dobrém počasí nic neriskujete.
Pokud však dáváte přednost odpočinku a relaxaci, můžete si vybrat svému vkusu nejvhodnější podnik a nad sklenkou něčeho dobrého filozofovat o zdejším geniu loci. V Peci pod Sněžkou se dá rozjímat do nekonečna.
Jen nezapomeňte: ráno v 8:29 je sraz na Zahrádkách!
Připravil: Jaroslav Beránek, iDNES.cz