Náš nejlepší běžec na lyžích nedávné minulosti Lukáš Bauer zažívá nečekaný a náročný obrat v kariéře. Kromě svého úspěšného mezinárodního maratonského týmu začal jako hlavní trenér naplno řídit i polský mužský běžecký tým pro světový pohár.
Každý, kdo se o český běh na lyžích trochu víc zajímá, ví, že Lukáš Bauer se snažil uplatnit své zkušenosti hlavně v českém běžeckém lyžování. Začátkem loňského roku kandidoval na pozici sportovního ředitele běžeckého svazu. Myslel si, že věci by šly bývaly dělat lépe a efektivněji, aby si donedávna velmi úspěšný běžkařský sport v Česku vychoval důstojné nástupce. Bohužel neuspěl, a tak se naplno vrhnul do koučování maratonského týmu pro seriál Visma Ski Classics. A zase to byla paráda. Celkově se eD System Bauer Team umístil v těžké konkurenci skandinávských stájí na pátém místě, Katka Smutná vyhrála La Diagonelu a celkově byla třetí.
Ještě před koncem maratonské sezony však došlo k nečekanému zvratu. Čtrnáct dní před finišem Visma Ski Classics dostal Lukáš Bauer nabídku od Poláků, aby přijal pozici reprezentačního trenéra mužského týmu. „Myslel jsem zprvu, že to je apríl, ale hned mne vyvedli z omylu, začala konkrétní jednání, přesně věděli, co chtějí,“ říká Bauer.
„Zprvu jsem odpověděl, že nechci, že mne naplňuje můj maratonský tým. Ale… Ta situace v Česku mne zklamala. Oni byli neodbytní, a tak ihned po návratu z posledního maratonu v půli dubna jsem letěl do Varšavy na jednání s polským svazem na ministerstvu sportu. Byli výborně připraveni, dostal jsem odpovědi na všechny otázky, prostě věděli, co chtějí. Měli i zkušenost s Mírou Petráskem, který rok trénoval jejich tým před tím a zřejmě brzy zjistili že v současnosti nemají ve svých řadách tu správnou osobnost. Asi je ovlivnilo i to, že mám v maratonském týmu dva Poláky. Komunikovali s nimi a ptali se, jaký jsem, zda jsem schopen uřídit skupinu. A tak jsem to nakonec vzal jako výzvu a šel do toho,“ říká Bauer.
Dnes jsou na běžkách Poláci s Čechy v podstatě na stejné úrovni. Loni bodoval ve světovém poháru sprinter Maciej Starega a vybojoval jedno páté místo. Mají i šikovné mladíky, například Dominika Buriho. Podle Bauera jsou to běžci, na kterých se dá stavět. K tomu si mohl vybrat svého asistenta, fyzioterapeuta.
Dal si však jasný požadavek, že nechce skončit s maratonským týmem. Nastínil proto vizi společných kempů a brzy ji začal realizovat. „Oba týmy si mohou vzájemně pomáhat a zatím to funguje výborně. Máme za sebou asi šest společných soustředění. Poláci měli sice zpočátku lehce problém s disciplínou, ne co do tréninku, ale ujasnění si, jaká je role trenéra a jaká závodníka, ale to se rychle urovnalo. V týmu se mluví česko-polsky a v případné krizi skončíme všichni u angličtiny,“ popisuje Bauer.
Jaké jsou cíle? Ve světovém poháru se mají Poláci přiblížit první třicítce. „Padesátá šedesátá místa mne neuspokojují, chci je dostat do třicítky,“ zdůrazňuje nový trenér.
Maratonci to mají „jednoduché“. V pořadí týmů chtějí být do pátého místa. „Dosažitelnou“ senzací by bylo místo třetí. Lídrem se po horším roku Iljy Černousova stal Francouz stal Alexis Jeannerod, který byl v uplynulé sezoně už i na šestém místě, celkově na úrovni top 10 a tím i nejlepším neskandinávským závodníkem. „Věřím, že teď bude ještě lepší a vyrovnanější. Přestoupil na nový materiál, stal se jezdcem Kästle, lyží, které se vyrábějí v České republice. Hodně jsme pracovali na testování a máme z toho dobrý pocit,“ dodává Bauer a očekává, že v nadcházející sezoně vytvoří Jeannerod a Čerenousov silný dvojblok.
Největší hvězdou celého týmu samozřejmě zůstává Katka Smutná, která pravidelně bojuje o stupně vítězů. Jí by měla sekundovat Francouzka Roxana Lacroixová, která by měla pomoci při získávání společných bodů do týmového pořadí. Po výborné bikové sezoně pak bude pokračuje i talentovaná Tereza Tvarůžková.
Jinak se s maratonským týmem nic nemění, Bauer dál jedná se sponzory a zajišťuje vše kolem, jen se nyní bude víc účastnit závodů světového poháru. Přímo na místě u většiny závodů Visma Ski Classics ho zastoupí Tomáš Řehořek, loni nováček v servisu, který se však osvědčil a získal si důvěru. Sám Bauer chce pak být na maratonech podle situace. Zatím plánuje čtyři až pět závodů, ale až koncem sezony.