Nejmenší, nejodlehlejší a nejméně rušný z pětice tyrolských ledovců dostal loni zbrusu novou ultramoderní lanovku Weißseejochbahn. Rozšíření přepravního parku doplnilo rozšíření sítě zdejších tratí a návštěvníci ledovcového skiareálu na Kaunertalu tak mají od poloviny loňského prosince k dispozici rovných 50 km sjezdovek.
Kompaktní, přehledný, poklidný. V dnešní době mamutích resortů, kam míří davy dychtivých návštěvníků, si Kaunertal uchovává stále vzácnější kouzlo malého příjemného lyžařského střediska s téměř rodinnou atmosférou a téměř privátním lyžováním.
Panoramatická příjezdová cesta
Zdejší komorní lyžařský resort není příliš dobře dostupný, právě to je však součástí pocitu exkluzivity, který jej obklopuje. Na ledovec vede dech beroucí vysokohorská silnice, která je v letních měsících jednou z nejoblíbenějších motorkářských tras v Evropě. Má celkem devětadvacet ostrých zatáček, táhne se zpočátku kolem malebného jezera Gepatsch-Stausee a pak se jako had kroutí po ostrém svahu až do srdce skiareálu ve výšce 2750 m. Na Kaunertalu se začalo lyžovat teprve v 80. letech, proto se o něm mluví jako o nejmladším rakouském ledovci. Zhýčkané polykače kilometrů pravděpodobně odradí skromných – tedy na rakouské poměry – 50 kilometrů sjezdovek a nedočkavce zase zhruba půlhodinka, kterou ráno zabere panoramatická jízda z údolí. Avšak pro ty, kdo preferují menší střediska, a navíc rádi řídí, je Kaunertal se scénickou příjezdovou trasou jako stvořenou pro horskou rallye ideální destinací.
Království Ester Ledecké
Údolí Kaunertal je zasazené mezi hřebeny Glockturm a Kaunegrat nedaleko majestátních vrcholů Ötztalských Alp a hraničního trojúhelníku Rakousko – Itálie – Švýcarsko. Táhne se v délce asi 25 kilometrů podél řeky Fagge zpočátku východním a pak jižním směrem od městečka Kauns (1000 m) a zvolna stoupá až k masivu s ledovcem Weißseeferner, kde se tyčí k nebi nejvyšší vrchol této oblasti Weißeespitze (3518 m). Zdejší lyžařský areál, který je oblíbenou tréninkovou základnou Ester Ledecké, nabízí pestré sjezdovky v nadmořské výšce přes 3000 m a sezonu již od konce září až do začátku června. Za zmínku stojí, že celý resort včetně lanovek, restaurací a veškerého zázemí je bezbariérový a na svazích se často pohybují handicapovaní odvážlivci na speciálně upravených monoski. V prosinci 2019 zde byla uvedena do provozu nová velkokapacitní lanovka Falginjochbahn, která za necelé čtyři minuty doputuje na vrchol Falginjoch v nadmořské výšce 3113 m. Nyní ji doplnila lanovka Weißseejochbahn, jež míří od prostřední stanice Ochsenalmbahn (2494 m) až na vrchol Weißseejoch (3044 m).
Zaparkovaná lanovka
Díky nové lanovce je na Kaunertalu pro lyžaře a snowboardisty – i pěší návštěvníky – dostupná již třetí třítisícovka. Architekti, kteří Weißseejochbahn navrhli, přišli s originální konstrukcí spodní stanice umožňující ušetřit zhruba třetinu celkového objemu, jenž mají podobné budovy. Vděčí za to sofistikovanému řešení unikátního garážového systému – desetimístné celoprosklené kabiny totiž lze po skončení provozu zaparkovat i v prostorech, kde se jinak přes den pohybují pasažéři. Sympatický je také důraz na udržitelnost: v průběhu letošního roku budovy lanovky dodatečně pokryjí solární panely, které budou zajišťovat 40 % veškeré energie potřebné k jejímu provozu, a zbytek zajišťuje místní hydroelektrárna. A stejně jako všechny ostatní budovy na Kaunertalu, také obě stanice nové lanovky jsou bezbariérové.
Vyhlídka do Itálie
Na ledovci jsou k dispozici dvě parkoviště přímo u sjezdovek, díky kterým odpadá ranní tlačenice a zdržování v přístupových lanovkách. Jedno se prostírá u nástupní stanice čtyřsedačky Ochsenalm (2150 m), kam dojíždějí nejníže položené sjezdovky, a druhé je o 600 m výše v centru celého skiareálu, kde končí silnice. Z těchto míst míří do tří různých směrů trojice lanovek. Nörderjoch šplhá na plochý tréninkový svah, po kterém vedou tři přehledná široširá modrá letiště č. 7, 8 a 11. Na posledním jmenovaném bývá vedle sebe napícháno několik slalomů včetně paralelních tratí, přičemž část z nich je k dispozici pro veřejnost. Další lanovka Karlesjochbahn míří do výšky 3108 m na stejnojmenný hřeben, kterým prochází státní hranice. Tu můžete symbolicky překročit a vyfotit se u dřevěné desky s čárou oddělující emblémy s rakouskou a italskou vlajkou. Právě odsud se otevírají nejkrásnější výhledy na jihotyrolská pohoří kolem štítu Valvelspitze (3359 m). Z Karlesjochu se spouští točité a členité červenomodré tratě č. 3 a 4, které z obou stran obtékají místní snowpark s množstvím skokánků a dalších překážek všech obtížností. Ze svižné červené č. 5 se dá odbočit na nevšední atrakci – 140 m dlouhý osvětlený tunel vyvrtaný skrz úpatí mohutné skály. Tunelem projíždí také fantastická černá č. 6 Wiesejaggl, která vede z Karlesjochu až k Ochsenalmu u spodního parkoviště. Dynamická, 4,5 kilometru dlouhá trať, na které se střídají krkolomné hanky s odpočinkovými úseky a mostem přes silnici, má závratné převýšení 958 m.
Black Ibex
Třetí ze zmiňovaných lanovek s nástupní stanicí v centru skiareálu je v úvodu zmíněná funifor Falginjochbahn, dvojice obřích kabin – každá pro stovku pasažérů – zavěšené na dvou lanech tak, aby odolaly poryvům sebesilnějšího větru. Konstrukce lanovky umožňuje používat je v případě potřeby i paralelně – tak, že obě kabiny pojedou současně stejným směrem. Sviští rychlostí 12 m/s, a pokud nebudete na sjezdovce příliš lelkovat, pak svou kabinu cestou dolů předjedete a stihnete hned následující jízdu. Falginjoch (3113 m) je nejvyšším bodem na Kaunertalu, kam se dostanete na lyžích. Máte zde na výběr pistu č. 1 ve třech variantách tří různých obtížností. Tou nejlákavější je černá trať č. 1d nazvaná Black Ibex, jedna z hlavních místních atrakcí. Dost možná nejstrmější sjezdovka v Evropě má sklon svahu až 87 procent – tedy o dvě procenta víc než ikonický Streif v Kitzbühelu. Vedle ní se spouští červená č. 1a, na úvodních zhruba dvou set metrech nepříjemně úzká, pak se ale rychle mění v parádní osmiproudou dálnici a zhruba v polovině nabízí odbočku č. 1b směřující doleva pod lanovku. Třetí možností je příjemná modrá č. 1c, ploché letiště bez jediné terénní nerovnosti, ze kterého se dá přejet na vedlejší svah s kotvou Falgin. Kolem této kotvy po obou stranách vedou hezké, byť nepříliš dlouhé tréninkové tratě č. 12 a č. 13.
S menšími dětmi do Fendels
Zabloudit se na Kaunertalu opravdu nedá, pohyb po přehledném resortu navíc usnadňuje šikovný orientační systém, jehož součástí jsou cedule u nástupních stanic lanovek označující všechny sjezdovky, na které se danou lanovkou dostanete. V hlavním komplexu v centru skiareálu (2750 m) sídlí ledovcová restaurace Weisssee s překvapivě rozumnými cenami. Motto tohoto podniku zní Regionální, sezonní a domácí a na jídelním lístku jsou především tyrolské speciality připravované z produktů vypěstovaných v nejbližším okolí. Na ledovec se dá vyrazit třeba i jen na procházku. Panoramatická silnice je za těchto okolností zpoplatněna (s platným skipasem se po ní svezete zdarma), případně lze pro cestu z údolí využít skibus. Podstatně lépe dostupnou alternativou k ledovcovému lyžařskému středisku je menší skiareál Fendels na kraji kaunertálského údolí. Na svazích nad stejnojmennou vesničkou (1352 m) se vine 11 km sjezdovek všech obtížností včetně solidní černé pisty, která se spouští z vrcholu v nadmořské výšce 2300 m. Do Fendels se lze dostat také lanovkou z vesnice Ried (900 m). Platí zde ledovcový skipas, který je zdarma pro děti do osmi a seniory přes 80 let.
Best Tourism Village
Z aktivit mimo sjezdovky se nabízí nenáročný osmikilometrový běžkařský okruh, který vede po rovince podél řeky Fagge mezi obcemi Platz a Feichten. Dokonale upravenou trať tvoří dvě paralelní stopy na klasiku a bruslařský pruh uprostřed. Na několika místech se dá odbočit na ovál v podobě trestného kolečka, které absolvují biatlonisté jako penále po nepřesné střelbě, a tak si trasu prodloužit. Ve Feichtenu jsou také dvě sáňkařské dráhy, sáňky se dají pronajmout v půjčovně Plankensteiner hned za budovou turistických informací. Další sáňkařská dráha je ve Fendels. V případě špatného počasí se pak nabízí úkryt v akvacentru Quellalpin s termální vodou a obřím saunovým světem.
Kaunertal získal ocenění Best Tourism Village, které uděluje UNWTO (United Nations World Tourism Organization) destinacím, jež kladou příkladný důraz na podporu místního podnikání a udržitelný celoroční cestovní ruch. Region s ledovcem, přírodním parkem a necelými patnácti tisíci stálými obyvateli patří mezi pouhých 44 míst na celém světě, jež se pyšní touto prestižní cenou.
Co s načatým jarem?
Snowpark pod vrcholem Karlesjoch je obzvlášť atraktivní na jaře, tuto sezonu konkrétně v období od 9. dubna až do 5. června, kdy se zde koná tradiční festival Springs Classics Kaunertal. V průběhu celých sedmi týdnů se v těchto místech v nadmořské výšce téměř 3000 m tradičně setkávají snowboardisté a freestyleři z celé Evropy, kteří mají k dispozici snowpark rozšířený na délku dvou kilometrů s bezpočtem skoků, railů, boxů, u-ramp a dalších překážek. Pro všechny zájemce je připravena celá řada rozmanitých akcí a soutěží.
Kaunertal Freeride Days
Ve dnech 12. a 13. března 2022 se na kaunertalském ledovci koná první ročník nového festivalu Kaunertal Freeride Days. Na programu je celá řada workshopů, koncertů a testování nového vybavení (samozřejmě zdarma a bez jakýchkoli závazků) od značek, jako jsou například Scott, Faction DPS, Stöckli nebo ARVA. Na návštěvníky se těší známé osobnosti freestyle scény v čele s Bernardem Braunem a místní horští vůdci, kteří zájemcům předvedou užitečné triky při jízdě ve volném terénu i svá nejoblíbenější místa pro freeride. Jedním z lákadel je bezplatná taxikářská rolba, která zájemce vyveze na vrchol Nörderjoch (3062 m) – právě odtamtud se spouští legendární freeride trať do Fernergries s převýšením přes 1100 metrů. Všechny, kdo tento sjezd absolvují, pak rychle a pohodlně odveze zpět do lyžařského areálu skibus.
Text: Roman Zvarič
Foto: TVB Tiroler Oberland, Daniel Zangerl, Martin Lugger, Severin Wegener