Kapverdy: Vypusťte draky

Kapverdy: Vypusťte draky

Nádherné a dlouhé písečné pláže, průzračná azurová voda, slunce po celý rok… Kapverdy jsou ráj. Desítka ostrovů v Atlantiku, z nichž Sal je nejnavštěvovanější. A že je tu trochu větrno? To je přece to, oč tu běží. Místo snů pro všechny, kteří se chtějí vyřádit s plachtou v ruce či s drakem nad hlavou.

Rukama usměrňujete tah větru a udržujete křídlo v tom správném úhlu, zatímco prkno klouže po hladině. Vychutnáváte si radost ze skluzu, opojný pocit z rychlosti. A pak, pěkně proti směru, odkud fouká, je třeba přitáhnout, zahranit, z jízdy se stává let… Nádhera!

Ať už si s jistotou a oporou draka užíváte jízdu, skoky, triky, nebo teprve s prvními pokusy víc plivete vodu a hrabete se z vln, Kapverdy představují to nejlepší vodní hřiště. Pro začátečníky, pro nadšence posouvající své dovednosti na další úroveň i pro ty nejzkušenější borce v disciplínách kiteboarding či windsurfing. A Sal – nejlidnatější a nejznámější z patnácti Kapverdských ostrovů západně od pobřeží nejzápadnějšího cípu Afriky – je pro tyhle adrenalinové hrátky ideální.

 

Voda jako v lázni, vítr, vlny, výzvy…

Výhod je tu hned několik. Nepočítaje fakt, že jde o jednu z vůbec nejkrásnějších destinací na světě a že cesta trvá přímým letem z Prahy pouhých sedm hodin. Takže zapomeňte na jet lag.

Podstatné je, že na Kapverdách svítí slunce téměř celý rok. I v zimě je tu příjemné teplo a taky tady prakticky neprší. Sal je totiž v souostroví nejsušší a každý deštík, který se tu výjimečně objevuje jen během nejteplejších dní, místní vítají jako požehnání. Vyprahlá krajina se díky drobným letním srážkám alespoň trochu zazelená.

Atlantik je tu po celý rok teplý s průměry při pobřeží kolem 23 ° Celsia, v létě má voda i přes pětadvacet. A taková je i teplota vzduchu v zimních dnech, kdy se tu dá krásně chodit v tričku, plavat, běhat po pláži. A řádit ve vlnách, protože na podzim se začíná zvedat vítr, a o ten jde především. Stálé pasáty vanoucí ze severovýchodu pak lákají na Kapverdy milovníky vodních sportů: jachtaře stejně jako příznivce rychlých prken poháněných plachtami a křídly a na obloze se jen míhají draci nejrůznějších barev a velikostí. Sal na severní návětrné straně Kapverd je totiž tím největrnějším, a tedy i nejvyhledávanějším místem pro kitesurfing z celého souostroví. K tomu přispívají i vlny: kvalitní a konzistentní, lehké pro tréning i ty světových parametrů pro náročné surfaře.

Měsíce od října do konce května, kdy fouká pěkně, jsou na Kapverdských ostrovech pro kite- i windsurfing vrcholnou sezonou. Vítr je poměrně stálý o síle patnácti až třiceti uzlů, takže s rychlostí 8 až 15 m/s. To už je škála od větříku po slušný vichr pokrývající všechny výkonnostní úrovně jezdců. A vůbec nejvíc to buší od února do března, někdy se dokonce přidá vítr Harmattan přinášející i písek ze Sahary a s jeho poryvy to je teprve adrenalin.

Let na laně? Taky fajn odvaz

Požitek z kitesurfingu tak dává Salu další rozměr, nicméně ostrov nabízí i jiná dobrodružství, krásy a lákadla. Třeba nekonečné procházky v hebkém písku podél moře při západu slunce, koupání v jeskynních lagunách, překrásné scenérie podmořského světa nahlíženého přes skla potápěčských brýlí nebo pozorování velryb, mořských želv. A taky dobré jídlo, zajímavý noční život….

Nejpopulárnější z kapverdských ostrovů má pro každého něco, a dokonce i něco navíc. Byť je Sal maličký, měří necelých třicet kilometrů na délku a 12 km na šířku a jeho hlavní atrakce dokážete autem objet za den, překvapí svou různorodostí, jedinečnou atmosférou a schopností nabídnout zajímavý mix zážitků.

Můžete tu objevovat malebné rybářské vesničky a městečka včetně hlavního letoviska Santa Maria na jihu, o němž ještě bude řeč. V Murdeiře na západě posedět v kavárně a užít si nádherný západy slunce pod horou Monte Leao. Mimochodem vyplatí se sem přijet i na celý den a užít si šnorchlování. Murény, langusty, rejnoci, manty… Podmořský život je tu nesmírně bohatý, jen je třeba hlídat si mořské proudy.

Další vděčnou zastávkou je Palmeira opět na západním pobřeží – bývalý koloniální přístav s majákem, odkud na ostrov proudí zelenina i zdejší rybářské úlovky. Leží jen kousek od hlavního města Espargos, kde je letiště, radarová základna na vrcholku nečinné sopky Monte Curral. Pravda, Espargos není jinak nic moc, ale procházka barevných uliček se stánky či autentický oběd v místní restauraci jistě zlepší dojem.

Že by to chtělo zase nějaké vzrušení? Tak si proleťte zhruba kilometrovou trasu nad východním pobřežím na laně. Není sice příliš vysoko, naštěstí, protože na kopec Serra Negra si musíte nejprve vyšlápnout, ale pak už svištíte zhruba 100 metrů nad zemí s fantastickým výhledem na moře. Přesto je to celkem adrenalin, protože ve skluzu můžete dosáhnout rychlosti až 110 km v hodině. A kdyby vás na startu, než vás upevní do postroje, napadlo raději rychle zdrhnout, daleko neutečete. Jak si totiž můžete všimnout na dřevěném rozcestníku, do Prahy je to přesně 4991 kilometrů vzdušnou čarou.

Fata morgána, léčivá sůl a žraloci

Vedle surfování, rybaření je tu ale i pár skutečných zázraků přírody, kterými se může tenhle maličký ostrov pochlubit.  Například divoce rozeklané vulkanické pobřeží na severozápadě v rezervaci Buracona s množstvím skalnatých zátok, majestátními vlnami a hučícím oceánem, při přílivu budícím respekt. Naopak v odlivu se dá v průrvách mezi skalami a jeskynních lagunách krásně vykoupat.

Už jen procházka černým lávovým polem je zážitek. Navrch korunovaný magickým modrým okem – otvorem ve skále nabízejícím pohled do jeskyně zatopené mořskou vodou, kde se v poledne odráží sluneční světlo tak, že záře hladiny s hejny stříbřitých rybek až oslňuje. Jedno z hlavních turistických lákadel, stejně jako později fata morgána, která se pravidelně vyskytuje na cestě napříč nejširší a nejzelenější částí ostrova Terra Boa. Iluze vody v poušti je nečekaně reálná.

A protože Sal získal svůj název od solných dolů, byla by chyba minout další klenot ostrova – Salinas Pedra de Lume, nyní už na východním pobřeží. Solné jezero a saliny v útrobách prehistorického vulkánu, kde se dá koupat se stejným efektem jako v Mrtvém moři, vydají téměř na celodenní výlet.  Po koupeli, která krásně nadnáší, ulevuje od bolestí či kožních neduhů – zvlášť když se po vzoru místních pomažete bahnem a zábal na sobě necháte oschnout – se člověk cítí jako znovuzrozený. A nabitý energií k dalším objevům.

Třeba k mořské procházce v mělké žraločí zátoce, kde vám hejna malých žlutých žraloků rejdí kolem nohou, než trochu narostou a vydají se do hlubších vod. Nebo pokud jste tu ve správný čas od července do září, dokonce k noční výpravě za mořskými želvami, které kladou vejce do písku liduprázdných pláží. Od února do května můžete zase při troše štěstí zahlédnout velryby, obrovské keporkaky plovoucí kolem ostrovů.

Místní lahůdka percebes (vilejši stvolnatí) jsou lahodní a vzácní, protože je potápěči musí v příboji pracně odtrhávat ze skal.
Pláž Santa Maria na jihu ostrova u stejnojmenného města je písečná a dlouhá, dá se po ní jít i několik kilometrů.

Tančit s větrem? Tak krok po krůčku

Na malé ploše kupa dobrodružství.  Zvlášť když nechcete na pláži jen lenošit a necháte se zlákat.  Vždyť to vypadá tak lehce, když zkušení jezdci křižují zátokou a předhánějí se v jízdě a tricích, elegantně naskočí na vlnu. S jistotou vodí své draky, aby si užívali nejrůznější otočky, skoky, rotace, chyty… Ať tam, kde voda je klidnější, nebo kde naopak vlny představují ještě další výzvu, je to radost pro všechny, kdo jednou propadli adrenalinu z tohoto tance s větrem. Pastva pro oči pozorovatele sledujícího nad vodou svůdné víření barevných křídel.

Proč to tedy nezkusit?  A kde jinde než právě tady na Salu, který pravidelně hostí ty nejvyšší soutěže v kite- i windsurfingu a kde se dá na každém kroku zapůjčit vybavení, najmout zkušeného instruktora. Hlavně, jak říká zdejší rodák, vicemistr světa a legenda kitesurfingu Mitu Montairo, je třeba nebát se a postupovat pěkně krok za krokem. Nejprve získat jistotu a naučit se techniku a načasování na moři s malými a středně velkými vlnami, sžít se s vybavením, pak se teprve pouštět dál. Mitu, který ukázal světu, co všechno se dá dělat s drakem na vlnách i ve vzduchu, začínal kdysi s obyčejným surfovacím prknem. Postupně našetřil na kite a vášeň i nepřízeň osudu proměnil sílu. V kitesurfingu je díky tomu i autorem řady významných evolučních změn. Dnes má na Kite Beach svou školu, trénuje po celém světě, sdílí s lidmi svou vášeň pro svobodný, přitom bezpečný pohyb ve vlnách.

A Kite Beach na východě je skutečně jedním z nejlepších a nejbezpečnějších míst pro kitesurfing na ostrově. Vítr tu vane šikmo k pobřeží a vlny tu nejsou příliš velké podobně jako na menší a také východní pláži Cabessa.

Naopak západ s vlnami až 6 metrů je zasvěcený milovníkům adrenalinu a zkušeným borcům. Zejména Preta Porta a Cural Joul představují skutečnou výzvu. Calheta Funda je skvělým místem na skoky, relativně bezpečnější jsou pak na západě zátoka Fotona, Ali Baba s dlouhými vlnami či Monte Leo výborné i na šnorchlování. A vlídný je především jih s centrem Santa Maria a s Lembje na jihovýchodě a Beach Riu na jihozápadě.

Chuť ostrova: žvýkejte bez stresu

Unaveni sluncem a s rukama vytahanýma jako opice, práce s křídlem či plachtou dá zabrat, už si večer přejete jediné: dobrý drink a dobrou večeři. Nejlépe v některé z lokálních restaurací či barů. Ostatně čerstvosti místních mořských plodů a ryb, jako jsou langusty, delikátní percebes, korýši ručně dobývaní v příboji ze skal, krevety, tuňáci a další úlovky právě vytažené z vln, lze těžko odolat. Právě na to je nejlepší letovisko Santa Maria ležící u přenádherné široké pláže na jihu. Dříve rybářská vesnice se slavným a vyhlášeným rybářským molem, které představuje esenci místního života. S muži tiše shrbenými nad pruty, dětmi skákajícími do vody a ženami, které se neustále usmívají – jako nakonec většina místních obyvatel. Mottem ostrova je totiž pohoda. Hlavně no stress! Mají pro to krásné slovo morabeza neboli užívání života. Takže usmívejte se, žijte, vznášejte se na křídlech. Tady je to snadné, ať už k tomu máte i draka, nebo ne.

3 NEJLEPŠÍ KITESPOTY

Různé světové strany a každá nabízí na ostrově Sal kitesurfařům jiný příběh, jiné výzvy i možnosti. Skvělé podmínky pro kitesurfing jsou na Kapverdských ostrovech od října až do začátku června, s vrcholem sezony od půli listopadu do konce dubna.

 

  • PONTA PRETA

Korunovační klenot kitesurfingových lokalit na západě Salu demonstrující sílu přírody. Místo pro nejzkušenější jezdce, kteří zde mohou posouvat své limity v silném větru a na velkých vlnách dosahujících až 6 metrů.

  • SANTA MARIA

Klidné a mělké vody chráněné před velkými vlnami díky dlouhému písečnému pásu na jihu ostrova. Vítr je slabší, neboť fouká přes pevninu, lokalita ideální i pro začátečníky. Část pláže je vyhrazená kitesurfingu, část windsurfingu pro větší bezpečnost.

  • KITE BEACH

Pláž v Zátoce žraloků na východě milují všechny výkonnostní třídy kiterů už proto, že je různorodá, poskytuje perfektní podmínky pro začátečníky i pokročilý trénink v klidnější vodě jako ve vlnách. Přátelské a energické centrum kiteboardingové komunity, v tomto směru doslova srdce Salu.

 

Text: Radana Vítková
Foto: Pavel Vítek

 

(Visited 55 times, 1 visits today)