Jsou tu Flandry, první cyklistický vrchol sezóny. Štybar patří k favoritům

Jsou tu Flandry, první cyklistický vrchol sezóny. Štybar patří k favoritům

Niki Terpstra, vítěz loňského závodu

Belgie se připravuje na svůj největší sportovní den v roce. Kolem Flander, jeden z pěti klasikářských monumentů, je hitem i v ostatním cyklistickém světě. Pojďme se podívat na podrobnosti tohoto výjimečného nedělního závodu a jeho hlavní favority, mezi nimiž je také český jezdec Zdeněk Štybar.

Pro vítězství na Flandrech hovoří závodnické zkušenosti. Ale není vyloučeno, že letos bude všechno jinak, protože zažíváme obří nástup mladých talentů. Přesto ani letos nemají jasného favorita. Ve hře je příliš mnoho proměnných – víc, než při ostatních monumentech. Nejen obří délka, ale i kopce, kostky, úzké klikaté silničky a počasí.

270 km z Antverp do Oudenaarde je plných nástrah. 13 úseků „pavé“, tedy kočičích hlav, 17 sice krátkých, ale ďábelsky ostrých a prudkých kopců „Hellingenů“. Na 119 km přijde první z nich Oude Kwaremont a pak půjdou jeden za druhým, každých pár kilometrů. Na 211 km bude čekat ten nejtěžší, Koppenberg, sice jen 0,7 km dlouhý, ale po kostkách a s až 22% stoupáním. Posledním na 256 km bude Paterberg. Měří zdánlivě směšných 400 m, ale… je opět po kostkách a s gradientem až 20%! Do roku 1986 tu byl asfalt, ovšem místní vlastník pozemku, fanatický cyklonadšenec, ho nechal vydláždit a kopec byl ihned zařazen do itineráře.

Proto jsou Flandry závodem závodů a vyhrávají opravdu je jen ti nejlepší. 15 let tu nezvítězil outsider. Loni to byl Holanďan Niki Terpstra z „Vlčí smečky“ Quick-Step Floors. V roce 2017 Belgičan Philippe Gilbert rovněž z Quick-Step Floors. Před ním Slovák Peter Sagan, tehdy ještě za Tinkoff, v roce 2015 Nor Alexander Kristoff z Teamu Katusha a roku 2014 Švýcar Fabian Cancellara z Trek Factory Racing.

Velkým strašákem na úzkých silničkách Flander bývá mokro a déšť. Letos je pravděpodobnější sucho, předpověď hlásí jen drobné přeháňky a pro závod příjemných 14 stupňů. Pojďme ale už hledat hlavní favority. Hned čtyři z nich jsou z jednoho týmu – “Vlčí smečky” Deceuninq Quick-Step. Podaří se ostatním Štybarovu stáj přechytračit?

Hlavní favorité

Peter Sagan, Bora Hansgrohe
Letos 29letý Tourminátor ještě nic pořádného nevyhrál, ale také toho ani moc nejel. Záměrně se prý tentokrát šetřil právě na Kolem Flander a na o týden pozdější Paříž – Roubaix. Flandry už vyhrál, byl tu i druhý a pátý. Bude patřit k horkým favoritům nebo zůstane v letošním útlumu?

Mathieu van der Poel, Corendon Circus
Mladý nizozemský supertalent zvítězil uprostřed týdne na generálce Dwars door Vlaanderen. 24 letý univerzální jezdec je jednou z největších nadějí světové cyklistiky a mnoho odborníků z něho dělá možná největšího favorita pro nedělní klání. Ale… velký šampion cyklokrosu není zvyklý na tak dlouhé závody, Dwars Door Vlaanderen měřilo téměř o 100 km méně. A také, za posledních 15 let se stalo jen jednou, aby ten, kdo vyhrál generálku, zvítězil i na belgickém monumentu. Mathieu nemusí mít na tak náročný závod ani dostatečné zkušenosti.

Zdeněk Štybar, Deceuninq Quick-Step
Čech z “Vlčí smečky” naopak velké zkušenosti má a k tomu zažívá fantastickou sezonu. Vyhrál už dvě klasiky, na dalších skvěle pomáhal svým kolegům. K ruce, když se bude pro něj závod vyvíjet dobře, může mít skvělou eskadru podobně zdatných jezdců. Co mu pro Flandry může chybět? Ještě větší výbušnost v cílových metrech a může se už hlásit i únava po enormním vypětí z předchozích klasik.

Wout van Aert, Jumbo Visma
Černý kůň závodu, další průrazný mladík, který vzešel z cyklokrosu. Letos už 2. na E3 BinckBank Classic, 3. na Strade Bianche a 6. na Milan – San Remo, jakoby jen čekal na první velkou výhru. Negativa? I on už může být trochu unaven z předchozího jarního tažení a nemůže počítat ani s tak silnou týmovou podporou jako třeba Štybar.

Greg van Avermaet, CCC
Velmi zkušený Belgičan, klasikářská hvězda inovovaného týmu CCC. Letos už byl na klasikách 2., 3. a 6. Celkově má ale za sebou v jednorázových závodech 8 vítězství včetně olympijského závodu a nespočet pódií. Má 33letý borec slabinu? Loni nic nevyhrál, byla to náhoda nebo počátek ústupu ze slávy?

Alexander Kristoff, Team Katusha
31 letý Nor letos vyhrál klasiku Gent – Wevelgem a v minulosti ovládl jak Kolem Flander, tak San Remo. Dostává se po mírném útlumu znovu do vrcholné formy?

Oliver Naesen, AG2R
28letý Belgičan vypadá letos výborně. Byl druhý na San Remu a 3. na Gent – Wevelgem. Ještě dvakrát dojel v první desítce. Má už dost zkušeností, ideální věk. Může překvapit.

Philippe Gilbert, Deceuninq Quick-Step
36letý Belgičan, kolega Štybara, má za sebou zářnou kariéru, takovou jako málokdo – 4 vítězství na klasikářských monumentech včetně Flander a dalších 14 vítězství na velkých jednorázových závodech. Letos zatím nic, ale vidět byl, skvěle se obětoval pro kolegy z týmu. Čekal jen na svůj velký letošní závod?

Ale jsou tu i další silní jezdci: 23letý Dán Mads Pedersen z Trek Segafredo, loni už na Flandrech 2. 34letý Nizozemec Niki Terpstra, loňský vítěz Flander, který pro letošek přestoupil do týmu Direct Energie. Dá se vyhrát dvakrát za sebou? 25letý Belgičan Tiesj Benoot, loni 1. na Strade Bianche. 27letý Belgičan Yves Lampaert, další ze Štybarových kolegů, který zatím vyhrál „jen“ dvakrát Dwars door Vlaanderen (loni a předloni). Španělský veterán Alejandro Valverde, ovládl už takřka všechno, jen Flandry pro něj až dosud zůstávaly stranou. K nim ještě přidejme Lucemburčana Boba Jungelse z Deceuninq Quick-Step nebo Belgičana Sepa Vanmarcka z EF Education First.

(Visited 3 388 times, 1 visits today)