Jak se správně obléct na kolo - 1. díl: čtyři teplotní řady

Jak se správně obléct na kolo - 1. díl: čtyři teplotní řady

Na fotografii jsou vidět tři varianty oblečení v chladnějším letním počasí, třeba brzy ráno nebo když fouká silnější vítr. Cyklista vlevo má návleky na ruce, v tomto případě už stažené, cyklista uprostřed už má jen krátký letní dres a cyklista vpravo oblékl lehkou bundu s delším rukávem.

Zahajujeme malý seriál o správném oblékání na kolo. V prvním díle si řekneme základní pravidla a často opakované nedostatky.

Základní pravidla oblékání na kolo za každého počasí jsou: vždy, pokud je to možné, zvolte na kolo vhodné cyklistické oblečení. Tepláky jsou na cestu do hospody, na nákup nebo k sousedům. Při delší jízdě nejsou pohodlné, ani dostatečně lehké a neodvádějí dobře pot. A nedej bože, aby vám sprchlo. Potom pěkně nasáknou vodou.

Ideální jsou tedy cyklistické kalhoty (v létě kraťasy) s měkkou vložkou a cyklistický dres. Pro ženy se navíc dělají přes cyklo-kraťasy slušivé sukničky. Pod cyklistické kalhoty nikdy nenoste spodní prádlo. Ani ženy. To proto, že slipy nebo kalhotky se při šlapání nevhodně zařezávají a můžete si způsobit pěkné odřeniny. I tak je dobré se před jízdou (případně i po ní) namazat na choulostivých místech jakýmkoli krémem na opruzeniny – odřeniny, ideální jsou speciální krémy cyklistické.

Naopak pod dres doporučujeme mít i v horkém létě tenké síťové tílko anebo tričko s krátkým rukávem. Odvádí totiž pot do svrchní vrstvy. A vždycky platí, že mít na sobě více tenkých funkčních vrstev je lepší, než dvě silné – tlusté.

Cyklistické oblečení uzpůsobujte podle kondice, druhu jízdy a terénu. Zjednodušeně, čím jedete rychleji a svižněji po silnici nebo více méně rovné šotolinové cestě, tím přiléhavější a tenčí volte oblečení.

Důležitost různých bezpečnostních prvků

Čím se zanoříte víc do terénu, do lesa, na různé singtreky, tím je lepší mít dres volnější a případně k němu zařazovat různé bezpečnostní prvky – páteřák, chrániče, loktů, holení a třeba i mírně vyztužené prstové rukavice. Tomuto druhu oblečení se ale budeme věnovat samostatně v některém z příštích dílů.

I když je hezky a teplo a vy jedete na dlouhý výlet, berte se sebou lehoučkou pláštěnku nebo tenkou bundičku, kterou si přes sebe hodíte, když zaprší nebo se ochladí.

Dobré firmy, které se specializují na cyklooblečení, přizpůsobují produkci ročním obdobím. Jedna z nejinovativnějších a zároveň také nejdražších světových značek, švýcarský Assos, má například k dispozici čtyři teplotní řady: 1. letní (teploty 22+), 2. jarní – podzimní (teploty 12 – 22), 3. pro mírnou zimu (14 – 6) a 4. zimní (6 – 0, resp. – 4, při nižších teplotách je už na kole skutečně velká zima). Podobně to mají i někteří ostatní velcí světoví výrobci.

Bez helmy to nejde

Dalším důležitým prvkem je helma. Pořiďte si kvalitní, která vám sedí i sluší, s jednoduchým, spolehlivým upínáním. Když je velké horko, je dobré si pod helmu vzít funkční šátek, nebo tenkou čepičku, které sají pot. V případě velkého horka se dají i namočit do studené vody. Naopak, když je chladno, čepička pod helmou ohřeje. Pokud někdy spadnete a bouchnete helmou o zem, je lepší ji hned vyměnit i když nebude mít viditelné praskliny.

Hodí se také cyklistické rukavičky s krátkými prsty (na silničku nebo trekové kolo), na mtb do terénu raději s dlouhými prsty. Rukavičky také sají pot a když náhodou spadnete, nebudete mít tak odřené ruce.

Kvalitní cyklistické oblečení je dnes často vybaveno i reflexními prvky. Pokud ho nemá, nezapomeňte se na podvečerní jízdu „zvýraznit“. Možností je hodně, buď doplňkovými reflexními prvky na tělo nebo na kolo a samozřejmě blikačkami. Vždy mějte nejen zadní, ale i přední.

V příštím díle si povíme, jak se správně oblékat v letním počasí.

Text: Petr Pravda. Foto: archiv autora

(Visited 2 794 times, 1 visits today)