Dění připomínající dostihy vyústilo ve třetím kole D+D Real Czech Masters v jedno z nejnižších skóre, jaké je na této úrovni po čtyřiapadesáti jamkách k vidění. Lídři Padraig Harrington a Andrea Pavan stlačili svá skóre na -17 ran a mají náskok tří úderů na třetí místo. V chladném počasí, jaké se očekává i v neděli, byla k vidění i spousta dalších vynikajících golfových výkonů.
Už dopolední dění naznačilo, že hřiště se po deštivém pátku rozhodlo na začátku víkendu opět se otevřít skórovacím orgiím. Začal mnohočetný agresivní útok na čtyřparech, delší a kratší jamky přímo vyzývaly k tomu, aby si na nich hráči smlsli. Nevyjde to samozřejmě vždy, ale výsledky pod 70 ran se kupily i v první, tehdy co do aktuální formy horší polovině startovního pole. To nejlepší ale mělo teprve přijít.
Za počátek frontálního útoku top dvacítky leaderboardu lze považovat eagle Scotta Jamiesona na první jamce. Ve chvíli, kdy čtyřiatřicetiletý rodák z Glasgowa a dlouhodobý člen European Tour takto skolil jamku, na kterou má – zdá se podle dvou birdie z předchozích kol – speciální recept, nebylo výjimkou, že hráči z předchozích flightů měli po absolvování první devítky denní skóre na úrovni tří až čtyř ran pod parem.
Počet birdie postupně rostl
Jak postupně přicházeli na řadu mužové z průběžného top 10, počet birdie na první polovině hřiště utěšeně rostl. Zapsat zde bogey bylo naprosto ojedinělé a jen jedno stojí za větší pozornost. Lídr po polovině turnaje Gavin Green napálil na čtyřparové pětce z týčka míč do roughu, což by až tak nevadilo, ale horší bylo, že poloha míče před pevně nataženými dráty plotu pro druhou ránu nedovolovala Malajci víc než čtvrtinový nápřah. I na dalších jamkách nečekaný favorit ukazoval, co je to agresivní hra.
Mezi méně známými jmény, jejichž nositelé permanentně posunovali hodnotu skóre, se neztratil ani šestačtyřicetiletý veterán Padraig Harrington, jenž několikrát prokázal schopnost pevných nervů, s jejichž pomocí se dostal z menších trablů po odpalu, a nechyboval. “Když držíte v ruce wedge, už se prostě musíte tlačit k praporku,” komentoval později své umění krátké hry, která rozhodovala víc než jindy.
Nutnost vyvarovat se chyb diktovali kandidátům na nejvyšší příčky dva konkurenti, kteří vyšli do hry dříve. Prvním byl Ital Nino Bertasio, jenž nic nedbal na to, že druhá devítka vysokoújezdského hřiště je přece jen obtížnější, a od desáté do dvanácté jamky nasázel do skórkarty sérii čtyř birdie. A druhým byl Angličan Eddie Pepperell, jenž se rozhodl přítomným připomenout své ambice zabojovat o místo v evropském týmu pro Ryder Cup.
Postupně se do bitvy o vedení posunul další z italských profesionálů Andrea Pavan. Působil klidně i sebejistě, dlouho nepotřeboval žádné speciální či extrémní rány, protože skoro nekazil. Brzy se propracoval na první místo, a když ho o něj na dálku připravil s chutí hrající Harrington, netrvalo mu to ani minutu, aby jeho skóre -17 dorovnal.
Protože Jamieson střídal dobré okamžiky se špatnými a Green se na druhé devítce ne a ne dostat ze série parů, až nakonec na sedmnáctce spadl do bogey, bylo to, kdo půjde do nedělního finále v nejlepší pozici, záležitostí souboje Harrington – Pavan. Oba se navzájem pohlídali sérií tří parů. “Měl jsem několikrát štěstí a podržel mě putter,” přiznal Pavan, jehož výkon přece jen v poslední sekvenci jamek poznamenala lehká nejistota – jednou proměnl opravdu dlouhý putt, jindy zase skěvle odhadl nebezpečný brejk.
Pavan a Harrington vytvoří poněkud zvláštní dvojici nečekaných lídrů pro závěrečný nedělní flight. Ital, jenž mezi elitu postoupil z loňské Q-School, vyzve trojnásobného irského vítěze majorů, jenž se náhle rozhodl oprášit své nejlepší umění. “Na první místo bude opět nutné zahrát nízké skóre,” řekl dobře naladěný Harrington, jenž neváhal vtipkovat a zlehčovat úlohu golfisty na hřišti, když je to přece tak snadná hra. Mírně zvážněl v hovoru o tom, co vedlo k tomu, že je po dlouhé době v tak silné pozici. “Prostě jsem hodně pracoval,” odtušil.
Text: Josef Káninský