Jakmile přijedete do státu ležícího na východní části ostrova Hispaniola, vaše dovolená u Atlantiku se promění v jednu velkou party. Budete tančit, pít vynikající rum, hrát domino a radovat se s neustále vysmátými Dominikánci. Jejich věčný optimismus jim vlévá do žil po celý rok skoro konstantní teplota vzduchu i moře 28 °C. Země, kde zní temperamentní španělština, má mnoho lákadel včetně golfu.
V Dominikánské republice nacházejí golfisté ideální podmínky – slunečné počasí, příjemné teploty po celý rok, kvalitní resorty all-inclusive a především špičková golfová hřiště. Navíc si můžou při hře vychutnat úžasné výhledy na moře a tropickou přírodu.
Proto uznávaný golfový magazín The Links zařadil Dominikánskou republiku mezi dvacet pět top golfových ostrovů. „Skotský sport“ zde zkrátka frčí a většímu rozvoji ještě napomůže spuštění speciálního golfového webu, na němž bude možné vyhledávat informace a provádět rezervace. V plánu je také výstavba tří nových golfových hřišť.
V Dominikánské republice je přes třicet golfových hřišť projektovaných světoznámými designéry.
V harmonii s oceánem
Z těch stávajících patří mezi nejlepší Playa Grande na severním pobřeží. Navrhl je legendární architekt Robert Trent Jones Sr. Poslední dílo designéra vytvořené mimo USA před jeho smrtí v roce 2000 nese nádherný rukopis. Hráči vidí Atlantik ze všech osmnácti jamek, přičemž oceán je součástí hrací plochy. Široké dráhy, pečlivě vymezené zelené plochy a bunkery v pobřežním stylu vytváří luxusní podmínky pro „vyvolené“. Hrací plocha je totiž k dispozici jen pro hosty rezortu Amanera nebo pro členy soukromého klubu. Ten vám však může umožnit limitovaný vstup, proto vzneste žádost předem a zeptejte se na podmínky.
Budete-li mít štěstí, na Playa Grande potkáte profesionálního hráče Julia Santose, jenž zde vede kompletní program výuky golfu pro všechny výkonosti. Lze si vybrat ze soukromých nebo skupinových lekcí zaměřených na specifické dovednosti. Pamatováno je i na dětské golfisty, pro které pořádá zábavné, interaktivní workshopy.
Tropické zážitky
Při pobytu na severním pobřeží Dominikánské republiky se vypravte na poloostrov Samaná. Je známý panenskými plážemi a keporkaky (velryby hrbaté). Každý rok sem připlouvají rychlostí šest kilometrů za hodinu z Grónska, aby se v chráněné rezervaci Marine Mammal Sanctuary mohly pářit a rodit mláďata. V Samanském zálivu, jako na jediném místě v Karibiku tak uvidíte až tři sta kytovců. Do blízkosti dvaceti pěti tunových zvířat připlujete na výletních člunech na vzdálenost padesát metrů (má-li u sebe samice mládě na osmdesát metrů) a pobydete půlhodinu.
Na Samaná se také rodí organicky pěstovaný zázvor. Milujete-li toto koření, nasměrujte svoje kroky na naučnou Zázvorovou stezku. Farmáři vás ve vesnicích Los Naranjos a Las Galeras naučí sbírat oddenky a vařit pokrmy s aromatickým práškem. Na oslavu sklizně pak můžete rozhoupat svoje boky se sexy tanečníky a tanečnicemi v rytmu merengue. Smyslné pohyby pánve zvládnete snadno, základní kroky latinskoamerického tance jsou velmi jednoduché.
Kulinářské kombinace
Pokud vám po bujarém večírku vyhládne, dopřejte si zdejší lahůdky. Dominikánská kuchyně v sobě mixuje indiánské, africké a evropské chutě. Na menu si určitě vyberte národní pokrm „sancocho“ (hustá polévku z kořenové zeleniny se sedmi druhy masa), „pescado al coco” (ryba v kokosové omáčce), „la banderu“ (dušené kuřecí či hovězí s rýží a fazolemi) a banánovou kaši „mangú“ s vejci a osmaženým salámem s cibulkou.
Vyzkoušejte i výborný a silný likér mamajuanu. Místní jej připravují z rumu, červeného vína, bylinek, medu a tvrdí, že vzbuzuje vášeň.
Užitečné informace
Ke vstupu do Dominikánské republiky si vezměte cestovní pas.
Vízum není potřeba, ale vždy si musíte zakoupit turistickou kartu v hodnotě deseti amerických dolarů (pokud cestujete s cestovní kanceláří, zajistí vám ji). V případě individuální turistiky si můžete kartu obstarat přímo na letišti, v přístavu při vstupu do země nebo na Konzulátu Dominikánské republiky v Praze.
Z Prahy létá do Dominikánské republiky na pravidelných linkách řada leteckých společností s přestupem v Paříži, ve Frankfurtu, Düsseldorfu (popřípadě v jiných německých městech) či v Londýně. Let z Evropy trvá přibližně deset hodin.
Text: Pavla Apostolaki