Gender golf – peníze, nebo rovnost?

Gender golf – peníze, nebo rovnost?

Na LPGA Tour si letos profesionálky rozdělí 70 milionů dolarů hráčských odměn. Je to rekordní částka a znamená to zhruba desetinásobný nárůst prize money na zámořském turnajovém okruhu za uplynulých deset let. Je to zároveň úspěch celého byznysu vedeného už téměř deset let zkušeným marketérem Michaelem Whanem. Ten nyní hovoří o dalších metách, nicméně je opatrný, když přijde řeč na srovnání s muži.

Prostředí mužského a ženského profesionálního golfu se liší tím, kolik sportovců a sportovkyň se může pouhým hraním uživit. Mužských ekonomicky soběstačných a životaschopných celoročních turnajových sérií jsou na světě desítky, navíc jsou různým způsobem provázány. Ženy tolik příležitostí vydělat si mimo LPGA Tour nemají.

Britská golfistka Laura Daviesová, jedna z nejuznávanějších person svého sportu na světě, na sebe i v pětapadesáti letech dokáže upozornit na hřišti. Ale i mimo ně. Oněch 70 milionů označila za velký úspěch. Přesto trvá na tom, o čem hovořila už před sedmi lety pro německý časopis Der Spiegel – odměny pro muže a ženy by měly být stejné. Alespoň na majorech.

Golf není fotbal ani tenis

Daviesová se opírá o tradiční argumenty. „Fyzický výdej, technické dovednosti a hodnota výkonu jsou podobné,“ prohlásila. S tím před dvěma lety uspěl požadavek zástupců norských fotbalistek, aby v reprezentaci dostávaly stejné odměny jako jejich mužští kolegové. Při rozhodování, zda k takovému vyrovnání přistoupit, poprvé spadl ze stolu opět tradiční protiargument, že ženy nemají tak široké publikum, nelákají tolik sponzorů, ani nepřinášejí do společného podniku tolik příjmů jako muži.

U Norů genderové hledisko smazalo ekonomickou logiku. Zbohatnutí společnosti to umožňuje, svou roli ale hraje i změna celospolečenských podmínek a proměna vnímání rolí dvou pohlaví ve třetím tisíciletí po Kristu.

Jinde se ekonomický princip respektuje. Například ve fotbalové Lize mistrů jsou týmy odměňovány ve dvou liniích. První je výkonnostní – kdo uhraje víc bodů a dostane se ve vyřazovacím systému dál, dostane víc peněz z prvního balíku. Zbude však ještě balík druhý, dělený až po konci soutěže poměrným systémem. Spočítá se, jak které mužstvo lákalo televizní diváky, a podle této atraktivity je odměněno. Jde o ryze mužskou soutěž a kdokoli by navrhl rozdělit druhý balík na stejně velké díly, sotva by uspěl argumentem rovnosti.

Mediální dům BBC si před dvěma lety nechal zpracovat studii, podle jejíchž závěrů mělo 83 procent sportovních disciplín odměňování za výkony mezi muži a ženami vyrovnané. Zpracovatelé zachytili i rostoucí tempo tohoto vyrovnávání – organizací a pořadatelů ochotných vyplatit pohlavím tentýž obnos za tentýž výsledek přibývá mnohem rychleji než třeba před čtvrtstoletím.

Stále však narážíme na různost disciplín v tom, jak jsou zastřešeny. Norské fotbalistky mají téhož zaměstnavatele jako fotbalisté. Také pořadatelé tenisových major turnajů, na nichž jsou již prize money v obou singlových kategoriích stejné, mají jeden rozpočet. V golfu tomu tak není.

S televizí dobýt svět

Daviesová je v zásadě spokojena. „Vedeme si dobře,“ řekla pro agenturu Reuters k tempu, jakým ženské odměny rostou. „Kdybyste mi v dobách, kdy jsem měla výkonnost, abych mohla pomýšlet na výhru, řekli, že jednou bude možné získat 900 tisíc dolarů, nevěřila bych,“ poukázala letos na jaře na nejlukrativnější turnaj sezony, Women‘s US Open. To ještě netušila, že krátce před jeho letošním zahájením zvednou pořadatelé prize money na 5,5 milionu dolarů a vítězce dají rovný milion.

V loňském ročníku LPGA Tour bylo jen čtrnáct hráček, jejichž roční odměny překročily tuto hranici. Top ženy si podle britského deníku Telegraph vydělají stále zhruba o 82 procent méně než nejlepší muži. Golf zůstává sportem, kde je rozdíl jeden z největších.

Komisionář Whan má plán, jak ho dále zmenšovat. Chce vyvést byznys z ulity a rozšířit ho mimo komunitu. „Naše spolupráce s Golf Channelem je skvělá. Avšak jeho diváci jsou golfisté. Běžný uživatel kabelovky na Golf Channel nepřepne. Proto chceme víc na volně dostupné stanice. Když jsem začínal, byli jsme tam jen jeden týden. Teď už je to sedm týdnů. Ideálně bych si tam představoval třetinu až polovinu našich turnajů,“ řekl v rozhovoru pro časopis Forbes.

S pokrokem technologií a internetu se obrázky z LPGA Tour místo někdejších deseti teď dostanou do 170 zemí světa. Největší turnaje běží ve zhruba půl miliardě domácností. „Nové příležitosti nám dávají digitální televize. Vyhlídky na expanzi jsou v příštích čtyřech nebo pěti letech velké,“ dodal Whan.

Délka drivu jako symbol

Výkonný šéf LPGA Tour prohlásil, že ženy „hrají na stejných hřištích“ jako muži. Což není tak úplně pravda. Mají odpaliště umístěná blíže jamce, jejich hřiště jsou tedy kratší než mužská. A v mužském špičkovém golfu je patrná tendence různým způsobem znesnadňovat hru, ať už užší fairwayí, masivnějším roughem nebo zvyšováním rychlosti greenů, navrtáním a podobně.

Zdroj: www.lpga.com

Úskalí Whanových plánů, jež by s sebou měly přinést i další rychlý růst prize money, se skrývá v tom, co Daviesová dodala k tvrzení, že úroveň výkonu mužů a žen je podobná. „My jen nepošleme drive tak daleko,“ dodala na odlehčení. Délka odpalu jako symbol rozdílnosti mezi hrou muže a ženy může mít větší význam, než by se mohlo zdát.

Spor není o to, zda by si žena s obtížně nastaveným hřištěm poradila hůř. Vizuální dojem z ženské hry může být někdy i lepší. Profesionální sport však fanoušky naučil být vzrušenými zejména u výkonů z kategorie „nej“.

Délka drivů je jedním z nejsledovanějších technických parametrů výkonu golfisty. Předhánění se v tom, kdo pošle míč do vzdálenosti, jež představivosti rekreačního hráče uniká, vytváří v podvědomí diváka efekt atraktivity. Mužský výkon pro něj bude přitažlivější i v jiných segmentech, byť by třeba muži ve statistice průměru puttů na kolo se ženami prohrávali. Což se mimochodem beztak neděje.

Jak na tom budou ty dole?

Prosadit rovné prize money je tedy obtížné. Na křížení technické, účetní a sociálně kulturní linie může vzniknout jak shoda, tak pnutí a ani jeden z těchto stavů nemusí být stabilní. V dnešním světě se vše proměňuje rychle.

Dejme tomu, že za několik let se budou rozdělovat stejné peníze na mužských a ženských majorech, případně na jiných velkých akcích. Toho lze dosáhnout i s pomocí sponzorů nebo prostým úředním rozhodnutím motivovaným genderově. Co však na nižších výkonnostních úrovních, na menších a regionálních turnajích či turnajových okruzích?

Tam, kde ženy a muži startují společně, jako například na Czech PGA Tour, to může být jednoduché. Výsledky se spočítají po kategoriích, peníze se rozdělí společně. Avšak finanční a organizační potíže Ladies European Tour z nedávné doby však napovídají, že ryze ženský golf nižší výkonnosti nemusí být dobrý byznys. Pro provozovatele, ani pro aktérky.

První vlaštovka

Loni se na hřišti PGA Centenary ve skotském Glenneagles konalo mistrovství Evropy smíšených týmů. Muži hráli jamkovku proti mužům a ženy proti ženám, třetí kategorií byly mixy hrané ovšem na rány, tedy na součet individuálních výsledků. Peníze za umístění se rozdělovaly rovným dílem bez ohledu na pohlaví.

Letošní nejlukrativnější turnaje pro ženy
(celková dotace v milionech USD)

  • US Women‘s Open: 5,5
  • CME Group Tour Championship: 5
  • The Evian Championship: 4,1
  • KPMG Women‘s PGA Championship: 3,85
  • AIG Women´s British Open: 3,25
  • ANA Inspiration: 3

Odměny pro vítězku na současných ženských majorech
(v USD, vybráno tak, aby byl znázorněn rozdíl zhruba desetinásobku)

US Women‘s Open
2019 – 1 milion
1991 – 110 tisíc

The Evian Championship
2019 – 590 tisíc
1996 – 56 tisíc

Women‘s British Open
2019 – 490 až 500 tisíc
1993 – 50 tisíc

Women‘s PGA Championship
2019 – 577 500
1988 – 52 500

ANA Inspiration
2019 – 450 tisíc
1982 (jako Nabisco Dinah Shore inv.) – 45 tisíc

Připravil: Josef Káninský

(Visited 207 times, 1 visits today)