Driver. Tolik diskutovaná golfová hůl, kvůli které hráči dokážou pořádně (a rádi) provětrat svoje peněženky. Ale také důležitá součást každého bagu a stále více moderním prvkům podléhající část výstroje.
V prvopočátcích golfové historie si museli hráči vystačit s holemi, které měli dřevěnou hlavu i násadu. Dnes vyhlášení výrobci neváhají zapojit do vývoje nejlepší světové technologie a výsledkem jsou takřka dokonalé drivery, které pomáhají prodloužit a zpřesnit údery z týčka.
Výrobě driverů byla odpradávna věnována velká pozornost. Dřevěné hlavy v době péřových míčků dokázaly výborně plnit svoji roli, časem na jejich spodní stranu přibývaly mosazné destičky, které pomáhaly míč dobře trefit i ze země bez použití týčka. Stejně jako dnes tehdejší golfisté věnovali velkou pozornost také vzhledu, a tak se hlavy často různě vykrášlovaly, různé kovové prvky měly jak estetické, tak i herní odůvodnění.
A časem došlo i na nové materiály. Možná si vzpomenete, jak na přelomu osmdesátých a devadesátých let udivoval uznávaný „ranař“ John Daly svými dalekonosnými odpaly za pomocí hlavy z plastového polykarbonátu, která byla navíc zesílena kevlarem.
Velké změny
Brzy ale měly přijít velké změny. Především posledních dvacet let se dá označit za skutečnou revoluci ve vývoji moderních driverů. „Od titanových holí ke kompozitům, takový byl vývoj posledních let. Se změnou materiálů a technologií si mohli výrobci dovolit stále více úprav, které dospěly až k nynějším karbonovým hlavám,“ popisuje David Pavelka, regionální manažer prodeje GolfProfi, překotný vývoj, který zaznamenala výroba hole, jež vysílá míč do hry.
Významným nositelem změn je v posledních letech především Callaway. „Při využití karbonu pro svoje účely se před lety firma spojila ve výzkumu s automobilkou Lamborghini,“ připomněl Pavelka spojení dvou špičkových firem svých oborů. Výsledkem byla možnost tvarovat uhlíková vlákna v hlavě, aniž by hůl přišla o své špičkové vlastnosti. Od té doby stále více z driverů mizí kovové vrstvy s výjimkou titanové kostry.
Hole s nastavitelnou hlavou
Výrobci ovšem nezůstávají jen u změn materiálů. Před několika lety byly novinkou hole s nastavitelnou hlavou. „To výrobcům ušetřilo hodně financí. Před tím museli vyrábět celou řadu pro různé hráče, ale nastavením se hole staly více univerzální,“ říká Pavelka a připomíná, že v posledních letech se navíc výrazně dbá na aerodynamiku. Tady se Callaway spojil pro změnu s Boeingem, který mu pomáhal vylepšit tento parametr, aniž by se musel zmenšit objem hlavy hole.
Ani to by ale nestačilo k tomu, aby míče létaly stále dále a dále. Klíčové totiž je, na jaký shaft svůj driver posadíte. „Velký podíl na prodloužení ran mají především shafty, v těch zaznamenáváme rovněž obrovský pokrok,“ přitakává Pavelka, že driver nelze vybírat pouze podle hlavy, byť by byla sebelepší.
Ostatně jeho slova potvrzuje profesionální trenér Tomáš Gärtner, který se letošního testování Golf Profi také zúčastnil a ve svém závěrečném hodnocení uvádí: „Mějte na paměti, že hlavní částí golfové hole je shaft! Právě správný výběr shaftu vám pomůže získat požadovanou vzdálenost i přesnost. Často se setkávám s hráči, kteří mají ty nejnovější modely holí, ale na tak nevyhovujících shaftech, že jejich investice do novinek byla úplně zbytečná. Důrazně doporučuji fitting holí při každé koupi nového vybavení.“
Test 19 nových driverů organizovaný obchodem GolfProfi najdete v květnovém vydání magazínu Premium GOLF.
Text: Petr Halaburda