Zlomový okamžik v cyklistice – testování na opiát tramadol

Zlomový okamžik v cyklistice – testování na opiát tramadol

doping v cyklistice

Druhá etapa Paříže-Nice v pondělí se stala mezníkem profesionální cyklistiky. Po závodě byli jezdci poprvé v historii testováni na lék tramadol, který je nově považován de facto za doping. Podle webu CyclingNews, jenž se odvolává na belgický list Het Laatste Nieuws, bylo na kontroverzní lék proti bolesti testováno šest jezdců, včetně etapového vítěze Dylana Groenewegena (Jumbo-Visma).

Tramadol tak začíná být v podstatě považován za doping. Sice není na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury (WADA), ale zůstává na jejím „monitorovacím seznamu“. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) se pak rozhodl zakázat látku nezávisle, přičemž nové nařízení vstoupilo v platnost začátkem března.

WADA zařadila tramadol na svou listinu sledovaných léčiv už v roce 2012 a to právě na popud UCI. Odborníci jsou si prakticky jisti, že lék zneužívají profesionální jezdci, aby snížili účinky bolesti při intenzivním úsilí. Tramadol je silným tišícím prostředkem na bázi opiátů s vážnými vedlejšími účinky (zvýšené riziko infarktu, snížená pozornost). Jak před časem uvedl sportovní web ČT, nejedná se o žádný “neškodný” medikament typu ibalgin, který používají lidé pro zahnání bolesti hlavy. Je návykovým opiátem určeným pro pacienty trpící chronickou bolestí. V mnoha zemích je na zakázané listině. Lék může způsobit ospalost a může zvýšit nebezpečí kolize v pelotonu, zejména ve vypjatých a posledních fázích závodu.

Za první hřích 5000 franků

Poté, co WADA v loňské zprávě konstatovala, že užívání tramadolu mezi cyklisty bylo vyšší než v jakékoli jiném vytrvalostní sportu, měly kontroly začít už 1. března. První testy byly nicméně provedeny až teď v pondělí při závodě Paríž – Nice. Spolu s Groenewegenem bylo na tramadol testováno dalších pět jezdců – Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Sergio Henao (SAE Team Emirates), Amael Moinard (Arkea-Samsic), Anthony Turgis (Direct Energie) a Cyril Gauthier (Vital Concept B&B Hotels). Z prstů jezdců bylo odebráno malé množství krve, které bude posláno do laboratoře k analýze. Výsledky budou poté odeslány lékařskému šéfovi UCI.

tramadol
tramadol

Pravidla uvádějí, že první přestupek bude znamenat pro závodníka diskvalifikaci ze závodu a pokutu 5 000 švýcarských franků (cca 113 000 Kč). Druhý přestupek by znamenal diskvalifikaci a zároveň pětiměsíční zákaz závodění. Jakékoli další přestupky budou mít za následek, že jezdec dostane devítiměsíční zákaz.

Tím však dopingové sankce nekončí. Pokud dva jezdci jednoho týmu budou pozitivně testování na tramadol během 12 měsíců, bude následovat pokuta 10 000 švýcarských franků (226 000 Kč) pro tým. Další přestupek ve stejném období bude mít za následek zákaz závodění pro celý tým v rozmezí od jednoho do dvanácti měsíců. Pro množství tramadolu, který jezdec může mít v krvi, neexistuje prahová hodnota, takže jakákoli přítomnost léku bude považována za pozitivní test.

Opiát způsobuje pády

O účincích tramadolu se ví minimálně několik posledních let. “Někoho to může překvapit, ale braní léků proti bolesti a kofeinových pilulek je během závodů hodně časté. Závodníci je dostávají v bidonech v závěrech závodů. V lahvích je rozdrcený kofein a analgetika. Je to nebezpečné a děje se kvůli tomu mnoho pádů,” uvedl už v roce 2012 profi jezdec Taylor Phinney.

Britský ex-jezdec Tiernan-Locke, jehož kariéru ukončily nesrovnalosti v biologickém pasu, zase vypověděl BBC o praktikách na světovém šampionátu 2012. “Lidi z britského týmu nám nabízeli tišící prostředek, kterému se říká tramadol. Nic mě nebolelo, takže jsem si ho nevzal, ale oni ho nabízeli všem okolo.”

Další nejmenovaný jezdec potvrdil v roce 2013 CyclingNews, že některé týmy tramadol nepoužívají, jiné ale ano. Někteří závodníci podle něj látku berou a normálně s tím trénují.

Ale není to tak jednoduché

Známý americký cyklistický lékař Prentice Steffen považuje tažení proti tramadolu za velkou věc, varuje však, že se jedná jen o jeden dílek komplikované skládačky. Jednou z obav je, že ti, kteří hledají lék proti bolesti, po zákazu tramadolu jednoduše najdou silnější látku, jež není zakázána, nebo není na monitorovacím seznamu WADA. Steffen, který pracoval několik let ve společnosti Slipstream Sports a nyní je součástí týmu Rally Cycling, zdůraznil, že síla tramadolu spočívá v tom, že dokáže jemně vyrovnat potřebu potlačit bolest a zároveň udržet sportovce na samé hraně vysokého výkonu. “Tramadol jemně stimuluje opioidní receptory. A protože působí takto jemně, vedlejší účinky jsou pro cyklistu příznivé. Pokud si vezmete něco těžšího, jako je kodein, ještě více to otupí vaše smysly a může to být pro výkon škodlivé,” dodal Steffen.

(Visited 15 313 times, 1 visits today)