Milujete lyžování, ale romantika horských vesnic vám nic neříká? Po setmění vyrážíte do klubů, do kina nebo na tour po nočních barech? Cítíte se jako moderní, silně civilizovaný tvor, co se neobejde bez internetu, skvěle vybaveného fitcentra, známých fast-foodů, taxíků a non-stop barů, při tom všem ale ještě chcete trávit dostatek času na lyžích?
Tenhle pocit známe. A proto vám letos na tomto místě s radostí představíme pár míst, kde po parádním dni stráveném na sjezdovce, v off-pistech nebo ve snowparku nemusíte večer za každou cenu přikládat do krbu nebo hrát kostky.
Kouzelný vrch
Světové ekonomické fórum není úplně typickým ski eventem, co říkáte? Vážení státníci a uznávaní ekonomové v práci většinou upřednostňují poněkud odlišné jistoty, než ostrou sjezdovku a natřískaný ski bar. A přece si nejvýše položené evropské město rozumí jak s lídry světového obchodu, tak s lyžaři všeho druhu.
Davos, to je klasika. Davos je prostě a jednoduše jen jeden.
Švýcarský klenot vlastně uvádí jako místo svého trvalého bydliště jen něco přes deset tisíc lidí a nutno říci, že jde většinou o dobře vydělávající lidi. Přesto si malý Davos na své konto může připsat řadu NEJ a ještě další přívlastky, díky nimž se jeví přinejmenším jako zajímavý.
Právě v Davosu se podle dostupných pramenů v roce 1934 rozjel úplně první lyžařský vlek v Evropě, lyžování tady má velice silnou tradici. Neméně ale místní obyvatelé žijí hokejem, každý rok o Vánocích se přece do jejich města sjíždí evropská špička bojovat o ceněný Spenglerův pohár.
Je ale také pravdou, že ještě dříve než lyžaři a hokejisté začali Davos vyhledávat evropští boháči s potížemi dýchacího ústrojí. Plicní sanatorium a ozdravné účinky zdejšího klimatu popsal ve svém románu Kouzelný vrch německý spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Thomas Mann.
O kulturu, kvalitní zázemí a o zábavu obecně prostě v Davosu není nouze. Najdete zde muzeum expresionistického malíře Ernsta Ludwiga Kirschnera, muzeum hraček a muzeum zimních sportů, kasino, kino, indoor golfové hřiště… A za městem samozřejmě pěkné lyžování.
Parsenn, Jacobshorn, Pischa
V bezprostřední blízkosti města leží hned pět lyžařských středisek. Největší je Parsenn s 2693 metrů vysokým vrcholem Weissfluchjoch. Do areálu se dostanete po švýcarsku, tedy vláčkem, a když vystoupíte, zůstanete patrně ohromeni nádherným výhledem do světa věčného sněhu a ledu.
Lyžování jako takové je ale možná lepší na Jacobshornu, tedy lepší pro ty z vás, co na lyžích stojí hodně jistě. A pokud se nejraději realizujete ve volném terénu, zkuste pro změnu areál jménem Pischa.
Takto by se dalo pokračovat dál a dál, Davos je zkrátka nádherné město v srdci velehor. Švýcarsko má v tomto směru zvláštní kouzlo, dané jeho polohou a charakterem hornaté krajiny. Určitě byste našli ještě pár dalších měst, v nichž se „normálně žije“ a zároveň nenormálně, tzn. výborně lyžuje. Ale Davos, to je klasika. Davos je prostě a jednoduše jen jeden.