Malebné bavorské městečko Bad Füssing patří k nejvýznamnějším lázeňským destinacím v Evropě. Máme ho přitom za humny, leží třicet kilometrů od Pasova, v blízkosti rakouských hranic.
Léčebnou sílu termální vody poskytuje na úctyhodné ploše 10 000 m2, ve třech rozlehlých komplexech a osmdesáti termálních bazénech. Voda je nejlepší přímo ze zdroje. Jestli to někde opravdu platí, pak je to v Bad Füssingu, kde se siřičitá voda dere na povrch z prehistorické horniny pohřbené hluboko pod povrchem, odkud při teplotě 56° vyvěrá nabitá léčebnými účinky. Složení vody působí blahodárně při léčbě artritidy, revmatu, bolestech zad a při stresové zátěži.
Zotavení a uvolnění
Tak zní už přes sedmdesát let heslo termální oblasti Bad Füssing. V lázních Therme Eins se saunovým dvorem ho ještě doplnili slovy: „Být v souladu sám se sebou.“ Termální voda obsahující síru je tím nejdůležitějším léčebným prvkem ve dvanácti bazénových atrakcích, které jsou různě vybavené a také mají rozdílnou teplotu vody. Původní termál je se svým legendárním pramenem z tisícimetrové hloubky pokaždé zárukou jedinečného zážitku.
Johannesbad jsou největšími lázněmi v Bad Füssing, areál s vodní plochou kolem 4500 m² a 13 bazény s teplotou od 27 do 39 stupňů nabízí širokou paletu lázeňských zážitků. Díky vulkánovému bazénu, bazénu s vlnami, masážním bazénům a bazénům pro hydroterapii lze očekávat luxusní ozdravnou terapii. Jako jedno z největších center pro léčbu kloubních a páteřních onemocnění prosazuje celostní léčebný přístup, kdy se propojují účinky léčivého pramene, cílené terapie a odborného vedení kliniky.
Přímo u lázeňského parku se nachází areál Europa Therme, jenž byl stvořen, aby návštěvníkům poskytoval maximální pocit uvolnění, a to v patnácti různých bazénech s vodou o teplotě 27 až 40 stupňů. K atrakcím areálu patří proudící kanál, vířivky, velký sírový plynový bazén, AeroSalzum, zařízení s infračervenou technikou, a různorodá solária. Magnetem pro návštěvníky je 1000 m² velký saunový ráj s neobyčejným wellness zázemím, které tvoří tři finské suché sauny, jedna bylinková pára, tři parní groty, bahenní pára, banja sauna, vířivý a masážní bazén s možností potápění, a to zdaleka není vše.
Nejprve se hledala ropa
Na počátku to byla malá rolnická osada se šesti selskými dvory, kde lázeňství představovalo mlhavý pojem. Před 2. světovou válkou byl nařízen průzkum říšské půdy v naději, že v podzemí údolí Innu budou nalezena ložiska ropy. Pokusné vrty neodhalily očekávané nerostné bohatství, a přesto došlo k objevu, který v budoucnu změní život v této oblasti. Jaké bylo překvapení, když se na povrch dostala termální voda o teplotě 56 °C a v množství 3000 litrů za minutu. Tehdy se psal nešťastný rok 1938, k vývoji lázeňství tak mohlo dojít až v poválečných letech.
Obyvatelé tábora pro cizince, jenž se nacházel v blízkosti, používali termální vodu nejdříve k úklidu. Zdravotničtí důstojníci, kteří se o tento tábor starali, ale brzy rozpoznali, že zdejší voda je léčivá. Po oznámení celé řady léčebných úspěchů zřídil Balneologický institut mnichovské univerzity v Bad Füssingu pobočku zdravotně-klimatologického oddělení vedenou lékaři. V listopadu 1953 byla zveřejněna expertiza, potvrzující, že prameny mají ideální předpoklady pro léčbu obrny, artrózy, určitých kožních onemocnění, revmatických onemocnění svalstva a kloubů.
Tento znalecký posudek, a především nadšené ohlasy pacientů, kteří se v Bad Füssingu uzdravili nebo alespoň nalezli úlevu, přispěly k tomu, že se tento pramen stal zanedlouho známý i za hranicemi Bavorska. Dnes Bad Füssing náleží ke klenotům evropského lázeňství.
—
Johannesbad jsou největšími lázněmi v Bad Füssing, areál s vodní plochou kolem 4500 m² a 13 bazény s teplotou od 27 do 39 stupňů nabízí širokou paletu lázeňských zážitků.
—
Text: Barbora Slavíková Literová
Foto: Bavaria-Tourism, archiv Bad Füssing