Šikovné české ruce potvrdily svoji pověst i na nedávné zimní olympiádě v Pchjongčchangu. Rodinná firma Kama ušila svetry a čepice pro andorrské olympioniky.
Ve světě sportovního oblečení není Kama rozhodně žádným nováčkem. Před patnácti lety začala své výrobky dodávat kanadské biatlonové reprezentaci. Spolupracovala s Českým olympijským výborem (jejich svetry pro naši výpravu na zimní olympiádě v Turíně zaznamenaly obrovský úspěch) a sponzoruje Jizerskou padesátku.
S andorrským olympijským výborem kooperuje Kama již od roku 2010 a reprezentanti knížectví ocenili její úbory již na třech zimních hrách – ve Vancouveru, v Soči a nyní i v Pchjongčchangu. V Jižní Koreji čítala andorrská výprava dvacet pět osob (včetně pěti sportovců soutěžících v alpském, klasickém lyžování a snowboardcrossu) a v oblečení vyrobeném v Praze vyrazila na všechny slavnostní ceremoniály.
Úspěch na mezinárodním poli
Atraktivní nabídku získala Kama prostřednictvím španělského distributora, kterého majitelé firmy Mahulena a Jiří Pertlovi potkali na veletrhu ISPO v Mnichově. Bývalý vrcholový lyžař upozornil funkcionáře olympijského výboru Andorry na oblečení české firmy. Malá a na míru vytvořená kolekce se zalíbila a vznikla oboustranně výhodné partnerství. Nejde však o velký byznys. Dodávat výbavu olympionikům je otázkou prestiže.
„Jsme pyšní, že se taková malá značka jako Kama, dostala na olympiádu, kde sportovci nosí prvotřídní oblečení. My pak můžeme ukázat světu, že dodáváme zboží vysoké kvality, jež si s velkými a známými značkami v ničem nezadá”, říká Jiří Pertl.
Móda šampionů
S Comitè Olímpic Andorrà má Kama oficiální sponzorskou smlouvu. Před akcí olympijský výbor sdělí míry, velikosti a barvu ostatního oblečení (například bot, bund, kalhot), aby vše bylo jednotně sladěné. Design na svetry a čepice ze stoprocentní vlny merino vymýšlí Mahulena Pertlová a poté jej předkládá ke schválení.
Specifické nároky reprezentanti šestého nejmenšího státu v Evropě nemají. Vybírají si jen svetry s windstopperovými podšívkami (s odolností proti větru) a požadují, aby oblečení bylo v národních barvách s nášivkami vlajek.
Jediné, co musí firma Kama striktně dodržet, jsou velikosti sponzorských log. Těch se týkají přísná nařízení a Pertlovi na ně dostávají od olympijského výboru informační manuál. Svetry a čepice z olympijské kolekce se pak mohou prodávat široké veřejnosti a již dnes se s nimi setkáte v českých i andorrských obchodech.
Text: Pavla Apostolaki