Andermatt: Nová hvězda v srdci švýcarských Alp

Andermatt: Nová hvězda v srdci švýcarských Alp

Uprostřed Švýcarska, pod nejslavnějšími horskými průsmyky, se nachází zimní středisko, které se rozvíjí nejdynamičtěji z celé země. Malebná horská ves se organicky propojuje s velkolepou moderní výstavbou, která posouvá Andermatt na samou špici kvality v zemi helvétského kříže. A nově vybudované lanovky, které umožňují spojení se sousedícím střediskem Sedrun do jednoho rozsáhlého lyžařského komplexu, vzbuzují mezi lyžaři nadšení.

Dostat se do Andermattu byla po staletí kumšt: Obec sice leží v širokém, lučinatém údolí (název v rétorománštině znamená „na louce“), to je však ze všech stran uzavřeno vysokými horskými hřbety. A řeka Reuss, která tudy protéká, si pod Andermattem razí cestu skalnatou strží, kudy se dlouho pořádnou cestu nedařilo postavit. Místo tedy bylo historicky přístupné jen od východu, přes vysoký průsmyk Oberalppass (2044 m). Odlehlost – to je ten správný výraz.

Aura obtížně přístupného „konce světa“ do jisté míry přetrvává i na začátku 21. století. Silnice do Andermattu dnes sice už vedou, jenže hlavní příjezdové trasy přes horská sedla jsou v zimě uzavřené a dopravu tedy obstarávají zejména vlaky. Ne ledajaké. Projíždí tudy mimo jiné slavný Ledovcový expres (Glacier Express) – a vy tuto slavnou trasu, skoro jistě, budete chtít využít i při lyžování.

Staré a nové: Fascinující mix

Genius loci odlehlé lokality, kde o zimních nocích nic neruší ohromující ticho, dostává ale v posledních letech nový impulz. Již několik let totiž v Andermattu vzniká luxusní resort, který poskytne hotelové, restaurační i zábavní zázemí náročným návštěvníkům. Egyptský investor se chopil příležitosti, kterou přinesl nedávný odchod švýcarské armády z této oblasti, a na opuštěných vojenských pozemcích buduje velkolepý komplex. Ten se organicky propojuje s původní zástavbou obce, kde ovšem také dochází k rozsáhlým renovacím.

Ruku v ruce s podstatným rozšířením hotelové základny probíhá i upgrade a rozšíření lyžařských možností. Letité lanovky již byly většinou vyměněny za nejmodernější techniku a od letošní zimní sezony se sjezdovky v Andermattu propojují se sousedícím zimním střediskem Sedrun. Tím vznikl jednolitý areál, který se co do rozsahu (asi 120 kilometrů sjezdovek), kvality a rozmanitosti terénů posouvá do top desítky švýcarských zimních středisek.

 

Zdroj: Disentis Sedrun

Tvrdé sjezdy i lyžařské safari

Dominantu bezprostředního okolí Andermattu tvoří mohutná hmota hory Gemsstock (2961 m) tyčící se jižně od obce. Z ostrého vrcholu padají dolů dvě neméně ostré sjezdovky, černá a červená. Pokud se na úvod vydáte do této oblasti, doporučujeme si nejprve „střihnout“ pár tréninkových jízd z mezistanice Gürschen (2212 m), kde je terén přece jen mírnější. Oblast Gemsstocku mají v oblibě freerideři, kterým se na svazích hory otevírá téměř nekonečná varieta terénů – freeridu svědčí i pravidelně vysoké zimní srážky, které pokryjí skalnatý terén dostatečnou vrstvou sněhu.

Druhou hlavní lyžařskou oblast tvoří svahy hory Gütsch (2344 m) jihovýchodně od Andermattu. Tady se sice nedostanete do takové výšky jako na Gemsstocku, zato je tu větší variabilita terénů co do obtížnosti i délky. Leckoho také potěší, hlavně na vrcholu zimy, že většina svahů je zde obrácena k jihu a po ránu tam nebudete mrznout ve dvacetistupňových mrazech.

Nejdůležitější ale je, že oblast Gütsche se výstavbou nových lanovek postupně rozšiřuje k průsmyku Oberalppass a počínaje letošní zimní sezonou dochází k propojení se sousedním Sedrunem. Jde o variantu lyžařského safari, kde „pendlujete“ šikmo mezi jednotlivými lanovkami, až se dostanete do vlastního sedla Oberalppass – a za ním se otevře pohled do údolí Předního Rýna a na další sjezdovky nad Sedrunem. Spojovací část ale není jen „tranzitní“, užijete si na ní jak pěkných sjezdů, tak ohromujících výhledů.

Západnímu obzoru dominují zaledněné třítisícovky nad sedlem Furka, jižně oko sklouzne na štíty uzavírající slavný Gotthardský průsmyk. Zástavba Andermattu se bude shora jevit jako rozsypané kostičky od Lega a pokud pod sebou spatříte pomalu se posunující červenou linku, tak to je vlaková souprava zdolávající strmý svah z Andermattu nahoru na Oberalppass.

Pěšky: Gütsch – Stöckli

Až vás přestane bavit sjíždění bílých svahů na „prknech“, máte v Andermattu na výběr celou řadu dalších aktivit. Patří mezi ně i pěší vycházky po upravených trasách, které jsou vyfrézované a uzpůsobené pro běžnou pěší chůzi. Na lodičky to samozřejmě není, na druhou stranu duplexy také mít nemusíte. Stačí pevné zimní boty.

Jedna z nejhezčích zimních vycházek vede od horní stanice lanovky Gütsch. Asi dvoukilometrová trasa se klikatí v nadmořské výšce kolem 2300 metrů a je mimořádně bohatá na výhledy – nejspíše si jich při pěší chůzi přece jen užijete více než během ostrého sjezdu na lyžích. Winterwanderweg, jak se zimním trasám pro pěší říká, vás po asi dvou kilometrech přivede kolem několika větrných turbín k horní stanici lanovky na vrchu Stöckli, odkud se lze vrátit do Andermattu. Po celou dobu budete na slunečném, tedy jižním, svahu a výhledům bude vévodit mohutná pyramida hory Gemsstock – té, na jejichž svazích jste možná ještě před pár hodinami lyžovali.

Jak se sem dopravit

Pokud je to jen trochu možné, nechte auto doma – kombinace letadla a vlaku vám ušetří mnoho času i nervů. Na místě navíc vozidlo určitě nebudete potřebovat, střediskem krouží v pravidelných intervalech skibusy.

Z Prahy do Curychu se lze dopravit prostřednictvím několika leteckých společností. Z curyšského letiště trvá cesta po kolejích do Andermattu dvě a půl hodiny a vlaky jezdí v hodinovém taktu. Budete sice muset třikrát přesedat, což ovšem nevadí, neboť švýcarské dráhy jezdí se sekundovou přesností.

(Visited 250 times, 1 visits today)