Ambice nového Davis Cupu: chce být jako golfový Ryder Cup

Ambice nového Davis Cupu: chce být jako golfový Ryder Cup

Hodně diskusí, leckdy i srdceryvných výroků padalo v okamžiku, kdy se před několika měsíci měnil tradiční formát tenisového Davis Cupu. Týmová soutěž se 118letou historií prošla totálním „faceliftem“, změnou hodně radikální.

Místo tradičních duelů na kurtu jednoho ze soupeřů a několika koly na cestě do finálové bitvy bude od příštího roku hrát o proslulou salátovou mísu 18 týmů na jediném místě, konkrétně v Madridu. A představy organizátorů jsou hodně ambiciózní – tvrdí, že nový Davis Cup má potenciál soupeřit ve sportovní popularitě třeba i s golfovým Ryder Cupem.

Souboj o novou podobu Davis Cupu téměř rozdělil tenisový svět – pro mnohé byl stávající formát doslova posvátným grálem, jenže navrch nakonec měly peníze.

Konkrétně nabídka investiční skupiny Kosmos kolem fotbalové hvězdy klubu FC Barcelona Gerarda Piquého. Ten přislíbil v příštích 25 letech do Davis Cupu přinést tři miliardy dolarů. Tomu nešlo odolat…

Naposledy postaru: finále Francie – Chorvatsko

Kritici tvrdí, že nový formát zcela vymaže kouzlo Davis Cupu, neopakovatelnou a bouřlivou atmosféru na hřišti domácích týmů, kterou byla tenisová týmová soutěž proslulá. Zastánci nového modelu ale věří v jeho úspěch.

„Jsme přesvědčeni, že Davis Cup v nové podobě má potenciál stát se jednou z nejsledovanějších akcí ve sportovním kalendáři. A pokud bych chtěl nalézt srovnání, tak mám na mysli golfový Ryder Cup. Podívejte se, kde je tato akce dnes, jak je úžasná. Přesně to je i náš cíl,“ prohlásil výkonný ředitel Mezinárodní tenisové federace ITF Kelly Fairweather pro Reuters.

„Chceme proměnit Davis Cup v mimořádnou událost, která se liší od grandslamových turnajů tím, že je to soutěž národních týmů,“ dodal Fairweather.

Loučení se starým formátem DC obstarají na konci listopadu ve finále Francie a Chorvatsko v Lille poté, co oba týmy vítězně prošly v září přes semifinále. Vlastně až tehdy bylo jasno, které týmy se o salátovou mísu utkají.

Podle Fairweathera pomůže většímu zájmu o Davis Cup právě i fakt, že složení závěrečného turnaje v Madridu podle nového systému bude známé už po únorových kvalifikacích. „Nyní jsme nevěděli, kdo bude hrát ještě dva měsíce před finále, takže bylo poměrně obtížné připravit prodej vstupenek, marketing a další věci. Pro hráče bylo obtížné si plánovat sezonu. Krása a kouzlo Wimbledonu spočívá i v tom, že všichni vědí, kdy a kde se bude hrát a co je třeba udělat proto, abychom byli při tom,“ uvedl Fairweather.

Vadil i fotbalista v tenisovém byznysu

Nijak nepochybuje o tom, že si fanoušci najdou cestu i na turnaj v nové podobě. „Naší výhodou je, že už v únoru budeme vědět, kdo bude hrát. A když vidím anglické ragbyové fanoušky, jak jedou na mistrovství světa do Japonska, tak proč by lidé nepřijeli do Madridu, aby viděli v akci nejlepší týmy a hráče na vlastní oči?“

Předchozí formát Davis Cupu nezřídka trpěl neúčastí nejlepších hráčů, kteří v nabité turnajové sezoně týmovou soutěž vypouštěli. Novak Djokovič, Rafael Nadal i Roger Federer startovali v DC jen výjimečně. Pravdou ale také je, že ani nový formát jejich zájem nijak zvlášť nezvýšil. Navíc se některým nelíbilo ani to, že o budoucí podobě rozhodoval fotbalista.

„Je to trochu podivné vidět, že na tenisovou scénu vstoupí fotbalista a určuje, kam se vydá tenisový byznys,“ nechal se slyšet právě Federer. Možná i pro to, že sám je jedním ze zakladatelů nové tenisové tradice v podobě Laver Cupu. Letošní druhý ročník potvrdil životaschopnost projektu, v němž se utkávají výběry hráčů Evropy proti „zbytku světa“ a který se golfovém Ryder Cupu podobá mnohem víc než nový model Davis Cupu.

„Pique není jen fotbalista. Bylo by nefér ho takto zjednodušeně popsat. Miluje sport, miluje tenis a chce vytvořit něco opravdu výjimečného a velkého. Má na věci jasný názor,“ zastal se španělského fotbalisty Fairweather.

„Naším společným cílem je proměnit Davis Cup ve velkou sportovní událost. A zachovat jeho atmosféru, která je tak odlišná od jakékoliv další tenisové akce. Chceme podržet tento typ národní hrdosti,“ poznamenal zástupce ITF.

Nakolik se to podaří, naznačí až první turnaj v Madridu v roce 2019. Na stejném místě se bude hrát i o rok později. Startovací pozici ale nebude mít nový Davis Cup nijak snadnou. Ve stejném roce se bude hrát i třetí ročník Laver Cupu, v němž jsou hráči vítězného týmu motivováni i zajímavou odměnou ve výši 250 000 dolarů.

Na rozdíl od golfového Ryder Cupu, jehož prestiž je natolik velká, že v něm i ty největší golfové hvězdy hrají bez nároku na jakoukoliv odměnu. Tou největší je být součástí některého z týmů.

Davis Cup v novém:

  • Poprvé se hraje 18. – 24. 11. 2019 v Caja Magica v Madridu
  • Startuje 18 týmů rozdělených do šesti tříčlenných skupin
  • Ve skupinách hraje každý s každým, dva singly a čtyřhra na dva vítězné sety
  • Do čtvrtfinále postoupí vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst
  • Od čtvrtfinále se hraje vyřazovacím způsobem
  • Jistou účast mají Francie, Chorvatsko, Španělsko a USA
  • Divoké karty dostaly Argentina a Velká Británie
  • O dvanáct míst se hraje v únoru kvalifikace
  • Tenisté Česka se utkají o postup s Nizozemskem
(Visited 148 times, 1 visits today)