Ájurvéda: Umění každodenního života

Ájurvéda: Umění každodenního života

Foto: Getty Images

Před několika tisíci lety se v Indii zrodila ájurvéda, nejstarší léčebný systém na světě. Na člověka nahlíží komplexně a individuálně, neboť každý jsme unikát. Jde o lékařskou vědu, která má za cíl uzdravovat, udržovat kvalitu života a směřovat k dlouhověkosti.

Věda života. Tak by se dalo přeložit sanskrtské slovo ájurvéda. Matka všech léčebných systémů, kterou dnes doporučuje nejedna modelka, je ve skutečnosti starobylé učení s dlouhými indickými kořeny. Za otce ájurvedy je považován Charaka, lékař, který před 3000 lety na severozápadě Indie sepsal ájurvédské vědění a moudrost do uceleného textu, z něhož ájurvéda čerpá dodnes. A ještě před tím předávali tyto znalosti staří mistři ústně svým žákům. V západním světě ale mnozí stále tápou, co to ta ájurvéda vlastně je. Na to lze odpovědět jednoduše. Je uměním každodenního života. Světová zdravotnická organizace (WHO) ji v roce 1978 uznala za oficiální holistickou lékařskou vědu. V Indii je studijním oborem na univerzitách stejně jako moderní západní medicína. Vystudovaný lékař je pak schopen posoudit zdravotní stav pacienta z pohledu obou přístupů a zvolit nejefektivnější metodu léčby. O ájurvédě se hovoří jako o živé vědě spojující starou moudrost prověřenou tisíciletími s moderními postupy. Ke každému člověku přistupuje jako k jedinečné entitě, nedává univerzální řešení, úspěch léčby spočívá v individuálně nastaveném režimu. Ájurvéda nahlíží na člověka v jeho celistvosti, neléčí jednotlivé orgány, ale zabývá se příčinou a souvislostmi.

Cesta k dlouhému životu

Zatímco kupujeme knihy o seberozvoji, které nás mají nasměrovat k naplněnému životu, zdá se, že v Indii na podstatu šťastného života kápli už před tisíci lety. Ájurvéda je považována za

nejstarší a nejholističtější systém péče o tělesné i duševní zdraví člověka. Pokud do její filozofie budeme pronikat hlouběji, je to trochu složitější. Vyznavači ájurvédy věří, že když se člověk narodí, má zcela vyvážený poměr tzv. tří dóš (tridóša), ale jak jde životem, svým konáním je různorodě vychyluje, což vede k bolestem a onemocnění. Každý z nás je tedy v různém poměru kombinací těchto tří dóš, konkrétně váty, pitty a kaphy, tělesných konstitucí, které mají své specifické vlastnosti. Dle převažující tělesné konstituce daného člověka, ročního období a životních podmínek pak ájurvéda doporučuje individuálně založenou stravu, konkretizovanou životosprávu, dechová a jiná cvičení, ale také bylinné přípravky a specifické procedury. Vše vychází z přírodních principů, v momentě, kdy přijmete životní styl ájurvédy za vlastní, přijdou vám všechna doporučení zcela přirozená. Ájurvéda nepřikazuje, jak byste měli žít, spíš vám posvítí na cestu vedoucí ke zdravému tělu a mysli.

Amanbagh.
Ananda in the Himalayas.

Jídlo jako nástroj uspokojení

Způsob stravování je zásadní součástí ájurvédské mozaiky. Není jen energií nutnou pro naše fungování, jeho význam přesahuje běžné hranice našeho západního chápání. Je nástrojem k uspokojení fyzického a duševního já, představuje prostředek komunikace, jenž nás propojuje s lidmi a přírodou. Důležitý je i náš vlastní pozitivní přístup během přípravy pokrmu, vložit do procesu své srdce a dotýkat se ingrediencí svými prsty. Specifickou roli hraje koření, které má nejen chuťový, ale i léčebný význam. Alfou a omegou ájurvédské stravy je rovnováha. Slaná, sladká, hořká, kyselá, pálivá i trpká. Všechny tyto chutě jsou zastoupeny na talíři nachystaném podle principů ájurvédy. Stejně jako v životě by měly být vyrovnané.

Six Senses Vana.

Masáž třetího oka

Jestliže se cítíte na to, zahrnout ájurvédské principy do svých dní, můžete nejprve zvolit lehčí verzi v podobě masáží. K oblíbeným patří shirodhara neboli masáž třetího oka. Jedná se o

vysoce účinnou léčebně-relaxační techniku s pročišťovacím účinkem. Provádí se nejčastěji za pomoci nahřátého oleje, jenž pomalu stéká malým pramínkem do oblasti třetího oka, což je místo mezi obočím. Název shirodhara pochází ze sanskrtu a jde o složeninu dvou slov – shiro = hlava a dhara = proud. Shirodhara omlazuje a zpomaluje stárnutí (odstraňuje nahromaděné odpadní látky v organismu, zlepšuje paměť, posiluje obranyschopnost), hluboce uvolňuje a regeneruje nervový systém (odstraňuje stres a nervové napětí, napomáhá při nespavosti, eliminuje stavy úzkosti a strachu, léčí migrény a bolesti hlavy), příznivě snižuje vysoký krevní tlak, vyživuje tělesné tkáně a omlazuje pokožku, působí i na astma, cukrovku, cholesterol a žaludeční vředy. Hlavními cíli ájurvédské masáže jsou vyloučení toxinů a odpadních látek, pročištění, regenerace a udržení síly a energie.

Ájurvéda v Indii

A pokud už flirtování s ájurvédou máte úspěšně za sebou, můžete vstoupit do další fáze určené těm, kteří se nezaleknou. Intenzivní systém očistných terapií je ideální absolvovat tam, kde je ájurvéda doma. V Indii, kam za duchovním osvícením jezdili i Beatles, najdete několik skvostných ájurvédských resortů, kde vydržíte i popíjení teplého ghí. Uprostřed himálajského podhůří se nachází resort Ananda Spa, je natolik skvostný, že opakovaně získal ocenění jako nejlepší SPA destinace světa. Jezdí sem například nejmocnější žena amerického showbusinessu, Oprah Winfrey, která o resortu prohlásila: „Cesta do Anandy je víc cestou poutníka než pouhou návštěvou.“ Ananda Spa se nachází v bývalém paláci mahárádži z Tehri-Garhwalu, takže už jen samotné místo obklopené horami, lesy a zahradami má výjimečný genius loci. Nebudete mít nouzi o soukromí, ticho, fantastické wellness, jógu, meditace a samozřejmě ájurvédské terapie. Jestliže vás netlačí čas, můžete absolvovat program Panchakarma. Intenzivní systém očistných terapií, který slouží jednak k odstranění hluboce usazených toxinů z těla, jednak může vyřešit i konkrétní zdravotní problémy. Svou rozmanitostí, nevšedností a tradicí tisíce let starých technik je to pro mnohé skutečně transformační zážitek.

Paláce zasvěcené well-beingu

K dalším výjimečným místům vhodným pro ájurvédský pobyt je Fort Barwara patřící ikonickému řetězci Six Senses. Exkluzivní resort se nachází v bývalé pevnosti ze 14. století, jež původně byla domovem rádžastánské královské rodiny. Mohutné hradby střeží dva paláce a dva chrámy, jakmile vstoupíte do tohoto komplexu, jste jako poutníci v čase, dýchne na vás sedm set let historie. Fort Barwara stojí v nádherných přírodních kulisách s výhledy na jezero. Nacházet harmonii těla a duše prostřednictvím ájurvédských terapií tady jde úplně samo. A v neposlední řadě, další indický resort, jenž nemá srovnání, se jmenuje Amanbagh neboli zahrada klidu. Jeho pavilony a noblesní apartmá jsou usazeny v oáze ovocných stromů a kvetoucích keřů, zatímco okolní krajině dominuje mlžné pohoří Aravalli. Tady se mahárádža věnoval své kratochvíli, lovu tygrů. Návštěva palácového SPA je zážitkem, který vás rozhodně odpojí od civilizačního šumu, ve SPA menu najdete řadu speciálních terapií. Tu správnou vám zvolí na míru hotelový ájurvédský lékař. Amanbagh je jedním z nejlépe střežených tajemství Rádžastánu a díky své odlehlé poloze představuje ideální místo pro ozdravný ájurvédský pobyt.

Six Senses Fort Barawra.
Ananda in the Himalayas.
Amanbagh.
Six Senses Vana.

Text: Barbora Slavíková Literová
Foto: Getty Images, archiv hotelů

(Visited 65 times, 1 visits today)