Lyžování v Kašmíru: Ozbrojené vojsko, vražedný vítr a nádherný prašan

Lyžování v Kašmíru: Ozbrojené vojsko, vražedný vítr a nádherný prašan

Foto: Getty Images

Strávit na lyžích několik dní v indickém Kašmíru, to je splněný sen pro všechny dobrodruhy. Představte si, jak lyžujete v neuvěřitelném terénu v předhůří Himálaje. Obklopují vás nejvyšší hory světa a všude je neomezené množství přírodního prašanu. Jen málo zemí světa je tak odlišných, jako je právě Indie. Tady je všechno trochu jinak, ale nebojte se, lyžování je zde perfektní.

Lyžařský resort Gulmarg není typická Indie, o které se říká, že zde nic nefunguje a vše je permanentně rozbité, ale přesto to nějak šlape. Tady se lyžuje už skoro osmdesát let a postupně se snaží veškeré nedostatky napravovat. Jak to v Gulmargu vypadalo na začátku, to si asi nikdo z nás představit nedokáže, nebo radši nechce, ale dnes je to moderní lyžařské středisko.

Kašmírský Gulmarg (v překladu květinová louka) je jedno z nejznámějších lyžařských středisek nejen v Indii, ale dokonce i v celé Asii. Jednou z hlavních atrakcí je lanovka, které se říká Gulmarská gondola. Donedávna to byla jedna z nejvýše položených a nejdelších lanovek na světě. I když gondola o své prvenství přišla v roce 2008 (Číňané zprovoznili gondolu v provincii Sichuan v Dagu – ledovcovém národním parku ve výšce 4843 metrů nad mořem), stále je schopna přepravit za hodinu skoro 600 lidí, a to na vzdálenost pět kilometrů a s převýšením 3980 metrů. Počasí v Kašmíru je ale dost nevyzpytatelné, a pokud je příliš silný vítr, lanovku prostě zastaví. A to někdy dokonce na několik dnů. V roce 2017 zde došlo k tragické nehodě, kdy kvůli silnému větru na jednu z kabin lanovky spadl vyvrácený strom a kabina se zřítila dolů z výšky zhruba třicet metrů. Zemřelo sedm lidí a přes 150 dalších zůstalo v dalších kabinách lanovky uvězněno. Podle tiskových informací to byla jediná nehoda během jejího v té době osmnáctiletého provozu. Od té doby je v Gulmargu brán neuvěřitelně velký zřetel na bezpečnost, protože cestovní ruch je jedním z hlavních zdrojů kašmírské ekonomiky. Nicméně i přesto je tato destinace považována za jednu z nejnebezpečnějších lyžařských oblastí světa, a to i z důvodu ne úplně stabilní politické situace.

Kašmír je převážně muslimské území, které je rozděleno mezi Indii a Pákistán. A oba státy si dělají nárok celou oblast. Muslimští obyvatelé Kašmíru touží po samostatnosti nebo po připojení k Pakistánu. To samozřejmě Indie odmítá. A navíc si toto bývalé knížectví v Himálaji částečně nárokuje i Čína. Na místě tedy musíte počítat s neustálou přítomností po zuby ozbrojených indických vojáků, kteří jsou připraveni kdykoliv zasáhnout. Občas vás zde můžou vyděsit hlasité exploze, ale většinou jde jen o odstřelování lavin. Před cestou do Kašmíru je dobré sledovat stránky ministerstva zahraničí, a pokud se tam objeví varování, že byste do této oblasti jezdit neměli, důsledně to dodržujte.

Jen 100% prašan

Pro milovníky freeridu je zde ale ten pravý ráj. Žádná masová turistika jako v Evropě, tady stále najdete neporušené svahy uprostřed divoké přírody. Lyžařské středisko Gulmarg leží v předhůří Himálaje a říká se, že je to první přírodní bariéra proudění vlhkého teplého vzduchu od Indického oceánu. Je to jedno ze sněhově nejbohatších území na světě a najdete zde téměř dokonalý prašan. Sněží tady opravdu často, takže zde nehrozí žádné umělé zasněžování. Lyžování skoro v 4000 m n. m. má prostě něco do sebe.

Pro milovníky volného sjezdu je hora Apharwat naprostým rájem. Máte neuvěřitelné možnosti, jak se dostat dolů. Dlouhé široké pláně, žádní turisté. Jen vy a hory. V Gulmargu je 99 lyžování mimo sjezdovky a není zde skoro žádná horská služba. Proto se zde doporučuje jezdit minimálně ve dvojicích a svého partnera byste měli mít neustále na očích. Pokud se ztratíte na nějakém hodně odlehlém terénu, můžou vás zde hledat několik dní. Proto se doporučuje najmout si na lyžování místního průvodce, který bude mimo jiné fungovat i jako bezpečnostní složka. Samozřejmě bez lavinového vybavení byste se neměli hnout ani na krok, protože počasí v Kašmíru je skutečně nepředvídatelné.

Možná vás překvapí

  • V Gulmargu občas vypadne elektřina. Většina hotelů má generátory, ale výpadky jsou tu naprosto běžnou záležitostí.
  • Slabé wifi připojení v hotelech.
  • Mezi desátou hodinou večer a sedmou ráno a od desíti ráno do pěti odpoledne většina hotelů vypíná topení.
  • Vzhledem k muslimské většině obyvatel v oblasti ve většině restaurací nemají bary a neprodávají alkohol.
  • Pokud hodně sněží nebo je silný vítr, vleky prostě nejezdí. A nikdo neví, na jak dlouho. Jestli několik hodin, nebo dnů.

Autor: Dagmar Dandová

Kašmír
Foto: Getty Images
Kašmír
Foto: Getty Images
Kašmír
Foto: Getty Images
Kašmír
Foto: Getty Images
Kašmír
Foto: Getty Images
Kašmír
Foto: Getty Images
navigate_before
navigate_next
(Visited 149 times, 1 visits today)