Češi mají běžky v oblibě. Za výbavu zaplatí průměrně 8 tisíc korun

Češi mají běžky v oblibě. Za výbavu zaplatí průměrně 8 tisíc korun

Podle nedávných průzkumů společnosti Czechtourism se 47 % Čechů chystá na zimní dovolenou, přičemž více než polovina z nich se plánuje věnovat běžeckému lyžování. Běžky se tak řadí hned po pěší turistice a sjezdovém lyžování na třetí příčku zimních aktivit. Není proto divu, že je o ně v posledních letech velký zájem, který ještě pozvedla pandemie covidu. K popularitě běžeckých lyží přispěl také biatlon, který je už řadu let divácky velmi oblíbený. 

Nákup běžeckého vybavení

Lyže a hůlky jsou spolu s botami tím nejzákladnějším, co lyžař k běhu na lyžích potřebuje. Jaké lyže a hůlky tedy koupit? Odpověď se odvíjí jak od běžeckému stylu – klasika nebo bruslení, tak od výšky a hmotnosti lyžaře a samozřejmě také jeho zdatnosti. 

V případě klasického stylu se jedná o základní lyžařskou techniku, kterou používá většina rekreačních lyžařů. Technika bruslení je náročnější na celkovou koordinaci pohybů, avšak umožňuje rychlejší pohyb i za horších sněhových podmínek, a proto je mezi lyžaři stále oblíbenější a používanější.  Podle zkušeností sportovce se pak lyže rozdělují ještě na turistické, sportovní a závodní. Nejprodávanější kategorií jsou běžky turistické, které jsou vhodné na jízdu ve stopě, ale umožňují i pohyb mimo upravené tratě v hlubokém sněhu. Sportovní lyže jsou o něco pevnější a užší, a proto je možná jízda jak v běžecké stopě, tak i v terénu, kde není hluboký sníh. Do této kategorie spadají také lyže na bruslení, které jsou výrazně tvrdší než turistické, aby umožňovaly dostatečnou podporu při odrazu. Lucie Kuricová doplňuje: „Rekreační lyžaři utratí za výbavu průměrně 8 tisíc korun. V případě sportovních lyží se částka pohybuje okolo 15 tisíc Kč.“ 

Po nákupu správných lyží a holí přichází čas na výběr lyžařských bot. Zejména pro začátečníky je jejich výběr velmi důležitý. Zvolíte-li totiž lyže s pomalejší skluznicí, můžete si na stále dobře zalyžovat. Pokud si vyberete boty, které vám nebudou dokonale sedět nebo vám v nich bude zima, pokazíte si tím celý sportovní zážitek. Prvním kritériem při výběru bot je opět preferovaný lyžařský styl. Boty pro klasiku jsou nižší a lehčí. Boty na volný styl, tedy na bruslení, jsou vyšší a pevnější. Pro začátečníky nebo sportovce, kteří kombinují oba styly, je nejvhodnější univerzální boty, které mají vlastnosti obou specializovaných druhů.

Další důležitou vlastností, kterou musíme při nákupu bot zohlednit, je kompatibilita s vázáním. Na trhu se objevují dva různé systémy připevnění. Nejsnazší je kupovat boty zároveň s vázáním. Pokud se ale chystáte nakupovat boty samostatně, nezapomeňte prodejci vždy sdělit, jaký systém vázání potřebujete. S komfortem na běžkách vám pomohou i vhodné ponožky, které odvádí pot od těla a zabrání tak promrznutí. Vlastnosti boty lze vylepšit i různými vložkami. Pokud budete při výběru tápat, nebojte se nechat si poradit a vše řádně vyzkoušet.

Osobní zkušenost je při výběru lyží důležitá

Zatímco sportovní oblečení si zákazníci s oblibou nakupují na e-shopu, hardwarové vybavení, jako jsou lyže či boty, si podle Kuricové zákazníci raději chodí vybírat do kamenných prodejen. „Přibližně 60 % zákazníků nakupuje vybavení pouze v kamenných prodejnách. Je vidět, že osobní zkušenost je nenahraditelná a zákazníci si při této investici chtějí zboží osahat a prohlédnout,“ konstatuje marketingová manažerka společnosti Intersport ČR. 

Běžecké lyžování je vhodné opravdu pro každého. I starší zákazníci k němu rádi inklinují, protože tolik nezatěžuje kloubní aparát. Mimo vstupní investici do vybavení se jedná o nenákladný sport. Velkou obavou mnoha začínajících lyžařů bývá mazání, které se odvíjí od aktuálního stavu sněhu. „Pro úplné nováčky bych doporučila volit lyže se šupinami nebo drážkami, které nahrazují stoupací vosky,“ doporučuje Lucie Kuricová z Intersport ČR. I takové lyže ale potřebují určitou péči. Nezapomínejte na servis lyží, jehož pravidelnost se odvíjí podle druhu lyží a frekvence užívání. Obecně se doporučuje tak činit před a po každé zimní sezóně.

Nezapomínejte na výběr správného oblečení

Nejčastější chybou, které se dopouštějí zejména nezkušení lyžaři, jsou přehnané nároky na teplo. Protože se jedná o velmi aktivní pohyb celého těla, je nejvhodnější zvolit princip tzv. „cibulového vrstvení“, tedy použití několika vrstev. Zpravidla jsou tři. Základem by mělo být kvalitní termoprádlo, jehož hlavním úkolem je odvádět pot od těla. Druhá vrstva má zajistit tepelnou izolaci. Pro tento účel se nejlépe hodí funkční materiál fleece. Poslední vrstvou je svrchní bunda, která vás ochrání před větrem i sněhem. Lyžařské oblečení, a to jak pro běžkaře-turistu, tak pro závodníka, musí umožňovat volný pohyb, nesmí nikde škrtit, dřít nebo tlačit. Nevhodným oblečením si můžete pokazit celý zážitek ze sportování.

K oblečení patří bezesporu i čepice. Čím intenzivněji budeme sportovat, tím by měla být pokrývka hlavy slabší. Pokud budeme lyžovat při teplotách výrazně pod 0 °C, musíme ochránit nejcitlivější místa na hlavě, kterými jsou hlavně ušní boltce. Rukavice jsou při běhu na lyžích také velmi důležité, protože chrání naše ruce nejen před chladem, ale také před případným odřením. K němu může dojít například při pádu na zmrzlý sníh nebo působením řemínku holí. Mezi důležité ochranné pomůcky patří i brýle. Vybírejte takové, které mají kvalitní UV filtr a zakrývají celé oči, protože na horách se světlo odráží od sněhu do všech stran.

Ačkoliv je běžecké lyžování vhodné pro každého, začátky mohou být někdy těžké. Nenechte se ale odradit. Jakmile si začnete nové dovednosti osvojovat, bude vám pohyb přinášet čím dál více radosti. Pro běžky to platí dvojnásob, protože vás obvykle obklopuje krásná příroda, která celkový zážitek ještě umocní.

(Visited 84 times, 1 visits today)