Charakteristické kuželovité vrcholy masivu Pale di San Martino vytvářejí nádherný přírodní amfiteátr pro všechny milovníky zimních sportů a lyžování zvlášť. Krásu hor zabarvujících se vpodvečer dorůžova alpskou září „Enrosadira“ oceňují hlavně návštěvníci z jihu, ale pomalu je objevují i ti ze severu, pro které je právě italský styl „dolce vita“ velice lákavý. Samotné San Martino di Castrozza i malebná městečka v údolí nabízejí báječný mix pohodového lyžování, příjemné podvečerní après-ski zábavy a skvělých italských večeří.
Oblast San Martino di Castrozza, Passo Rolle, Primiero a Vanoi, která se nachází v nejvýchodnější části Trentina, je kouzelná už tím, že se zde lyžuje přímo v zóně Chráněného přírodního parku Paneveggio. Při sjíždění zdejších svahů mají lyžaři před očima kuželovité vrcholy Pale di San Martino. Říká se jim také „Korálové hory“, protože před miliony let zde bylo moře, o čemž svědčí velké množství zkamenělých fosilních nálezů i v těch nejvyšších polohách.
Lyžařské středisko pod nimi nepatří k největším a mezi věhlasnými dolomitskými skiareály se trošičku ztrácí. Také proto, že leží až za horským průsmykem Passo Rolle a cesta od brennerské dálnice tak vyžaduje mnohem více času. O to více klidu a pohody tam však na návštěvníky čeká a pro mnohé právě to může být velice lákavé. Ne náhodou se San Martinu di Castrozza říká někdy „Malá Cortina“.
Zimní středisko je součástí obří lyžařské zóny Dolomiti Superski, která nabízí celkem 1200 km sjezdovek ve 12 lyžařských oblastech. V nejbližším okolí San Martina se mohou návštěvníci těšit na více než 60 km sjezdových tratí. Lyžaři tu mají na výběr ze tří lyžařských areálů: San Martino di Castrozza, Primiero e Vanoi a Passo Rolle. Samozřejmostí je skibus, který lyžaře dopraví pohodlně z hotelu až k lanovkám.
Tři skiareály
Největší skiareál se zdvihá přímo nad městečkem. Kabinkou vyjedete do 2220 metrů na horu Cima Tognola, kde začíná ski safari Carosello delle Malghe. Čítá 45 km sjezdovek, na kterých si zalyžují dobře sjezdaři všech úrovní. Jsou tu svahy pro začátečníky i náročné sjezdy, které jsou lahůdkou pokročilých. Budete-li chtít prozkoumat všechny, máte ježdění na celý den. Sjezdovky padají do všech stran a vinou se až na další vrchol Punta Ces, který je ještě o pár metrů vyšší než Tognola.
Právě v tomto koutu skiareálu San Martino di Castrozza – Passo Rolle najdete od zimní sezony 2018–2019 novinku – Colbricon Express, novou desetimístnou kabinkovou lanovku. Pomocí ní se lyžaři dostanou rychle přímo z centra do oblasti Ces, která je oblíbená jak u lyžařů, kteří vyhledávají modré sjezdovky pro začátečníky, tak u těch, kteří dávají přednost prudším červeným.
Nová lanovka má kapacitu 2000 lidí za hodinu a jedna jízda trvá méně než 6 minut. V rámci instalace nové lanovky byly také rozšířeny některé části sjezdovek. V neposlední řadě je potřeba zmínit, že nová kabinka přiblíží lyžaře k jedné z nejlepších horských restaurací Malga Ces, jejíž návštěvu by si během lyžařské dovolené v San Martinu určitě neměl nikdo nechat ujít.
Druhá část lyžařské oblasti se rozkládá pod vrcholem Col Verde, na který se jezdí téměř z centra kabinkovou lanovkou. Odtud stoupá dál velká kabina až pod skalnatý vrchol Rosetta (2743 m n. m.). Dvoukilometrová sjezdovka padající z Col Verde zpět k městu je sice mírná, zato je zajímavě osvětlená čtyřiceti velkými svítícími koulemi pomocí ekologické energie. Po výborné večeři, kterou si dopřejete na vrcholku Col Verde, tak můžete lyžovat až do noci.
Rosetta se skvělými výhledy
Vyjet si na vrcholek Rosetta je pro návštěvníky San Martina povinností. Běžný lyžař se sem mezi skalnaté věže masivu Pale di San Martino nejspíše vyjede rozhlédnout a pokochat rozeklanými vrcholy, výhled odtud je samozřejmě úchvatný, až na nejvyšší vrcholy masivu – Vezzanu (3192 m n. m.) a Cima della Palla (3184 m n. m.). Už v lanovce se ale potkáte s lyžaři s lyžemi méně obvyklých tvarů. Jednak širokými, na kterých se vrhají do hlubokých návějí mezi skály extrémně strmého svahu pod lanovkou. Některé freeridery možná uvidíte už přímo z lanovky. Bude se vám jen tajit dech, jakou divočinu zdolávají. Skialpinisté si nahoře zase na lyže připínají stoupací pásy a pokračují ještě mnohem výše, aby při návratu jeli vlastní „první lajny“ v panenském sněhu.
Třetí část střediska tvoří sjezdovky v okolí průsmyku Passo Rolle, přes který jste do samotného San Martina přijeli. Rozprostírají se po obou stranách silnice. Nemají nijak oslnivé parametry, ale je pár věcí, které je činí jedinečnými. Zaprvé jsou odtud impozantní výhledy na všechny strany. Zadruhé jistota dobrého sněhu, což oceníte v případě, kdy je zima na sníh skoupá. Nebo když už je k jaru dole teplo, je právě na Passo Rolle nejlepší lyžování. A konečně posledním bonusem je pro mnohé klid, který tady panuje. Na sjezdovkách budete lyžovat jen s několika málo dalšími lyžaři, a když se vydáte někam dál, třeba na skialpinistických lyžích nebo na běžkách, budete tam jen vy, spousta sněhu a nádherné hory.
V lyžařské zóně San Martina, stejně jako v celém Trentinu i v sousedním Jižním Tyrolsku jsou odborníky na výrobu umělého sněhu, kterým dokážou pokrýt téměř sto procent všech sjezdovek, když chybí ten pravý. A nejen to, zároveň jsou i velcí odborníci na jeho zpracování a urolbování.
Připravila: Dagmar Fričová. Foto: San Martino Tourism