Nekonečný prostor a nekonečné možnosti volby. Pro některé labužníky, kterým už nestačí stovky kilometrů sjezdových tratí, absolutní vrchol lyžování. Někam se dostanete jen vrtulníkem, někam lanovkou a pak musíte ještě dlouho po svých vzhůru.
Někam třeba jen rolbou nebo skůtrem. A někam úplně jednoduše lanovkou, pak kousek traverz a najednou, z ničeho nic jste v zóně dobrodružství a neskutečné výzvy.
USA – Aljaška – Chugach
Absolutní číslo jedna světového freeridu – tedy jízdy na lyžích ve volném terénu – je Aljaška. Nic není lepší a přitom paradoxně snad nic není pro našince dražší. Letadlem do Anchorage. A pak vrtulníkem nebo menším letadlem do okolních horských „lodgí“. Trapeři, skauti a milovníci dobrodružných knížek ať zapomenou na slavný Fairbanks, zlatá horečka se odehrávala mimo zónu dnešního freeridu…
Jednou z nejlepších a nejdostupnějších aljašských oblastí je pohoří a národní park stejného jména – Chugach. Případně rozlehlá jižněji položená oblast kolem města Juneau.
Nebojte se adrenalinových filmů, které představují terény se závratnými srázy. Aljaška má svahy všech kategorií a obtížností, ale takřka vždy úžasný sníh, který se sněhem, který znáte z Krkonoš, ale i běžně dostupných alpských středisek má pramálo společného. A také velmi profesionální servis, jenž vás nenechá napospas nerealistickým představám. Tady je vše maximálně profesionální. Na všechno dohlížejí zkušení průvodci, kteří ihned rozřazují zájemce do družstev, jež jim šijí na míru.
Jedním z nejskvělejších aljašských lyžovacích zážitků je plavba po „lyžovací lodi“. Zní to šíleně? Ne je to úžasné. Plujete po lodi hluboko do aljašských fjordů. Ve správném místě nastoupíte na lodi do vrtulníku, který vás vynese běžně 2000 výškových metrů vzhůru a vy se pak spustíte zpátky dolů do fjordu, často až k mořské hladině, kde na vás zase čeká vrtulník… Na závěr dne pak odpočinek, aprés ski a večeře na luxusní lodi.
Kanada – Britská Kolumbie – Revelstoke
Freeride v Britské Kolumbii (neboli BC) u západního pobřeží Kanady je skoro stejně dobrý jako na Aljašce a terény podobně rozmanité a úžasné. Rozdíly se těžko popisují. Snad o trošku méně exponovaných možností a trošku jiný, možná o chlup „horší“ sníh. Ale berte prosím s rezervou.
Připomínáme hlavně stále oblíbenější středisko Revelstoke 560 km autem severovýchodně od Vancouveru, které je jakýmsi středobodem obrovské freeridové zóny. Nejznámější BC vrtulníkový operátor CMH nabízí skvělé lyžování v celé rozlehlé oblasti mezi Revelstoke a Jasper National Park. Skvělým místem je například Gothics Lodge (660 km od Vancouveru). Mnohem lepší dostupnost než z Vancouveru je sem ale z Calgary (500 km autem).
Kdo hledá zásadní rozdíly s Aljaškou, ať je raději nehledá. Nikde jinde už to prostě nebude tak úžasné, neskutečné, nekonečné, takový sníh a takový luxus v útulných romantických lodgích.
USA – Wyoming – Jackson Hole
Až dosud byla naše místa o zkoumání stovek čtverečních kilometrů. Tak už to nikde jinde není a asi nikdy nebude. Nebo že by někdy vznikl profesionální freeride-operátor na Kamčatce?
Oblast kolem zimního střediska Jackson Hole ve Wyomingu kousek od slavného Yellowstonu je nicméně dalším skvělým prostorem pro freeride. Tady v Jackson Hole se rodí i velké hvězdy freeskiingu – například famózní snowboardista Travis Rice. Přímo ikonickým místem je slavná „díra“ Corbet´s Couloir. Ale srovnání s Aljaškou nebo BC nehledejte. Zde je vše na mnohem menším prostoru, který se blíží evropským Alpám.
Japonsko – Niseko
V Niseko nečekejte exponované terény a nekonečné prostory. Kdyby se nacházelo v evropských Alpách, byla by to pro labužníka trošku nuda. Niseko, kde se lyžuje z pouhých 1300 metrů, má ale jinou přednost. Tohle je prostě jedno z „nejsněhovatějších“ míst světa. Tím je také naprosto jedinečné. V Niseko sněží a sněží. A když nesněží, tak si buďte jisti, že za 10 minut zase začne. A pak zas a znovu. Průměrně tu za zimu celkem napadne přes 15 metrů sněhu. A jakého sněhu. Je úžasně sypký, jako peří. Ne nadarmo se lyžování v tomto místě říká v angličtině eufemisticky„eating snow“.
Ač tu budete jezdit prakticky jen v oblasti standardního lyžařského střediska, zapomeňte na slalomky nebo obřačky. Tady se jezdí na dlouhých, širokých „plácačkách“, které vám poskytnou dostatečný vztlak. Na sjezdovce, pláni, mezi stromy, prostě kde vás napadne.
Niseko je navíc v Japonsku, takže tady jste prostě jinde než kdekoli jinde. A to je další lákadlo. Jídlo, ubytování, paní domácí malého penzionku, doprava… Všechno je tu jiné. Kdo si to oblíbí, bude se sem strašně rád vracet.
Gruzie – Ušguli
Známější Gudauri, ležící na sever od hlavního města Tbilisi, už pár let patří k respektovaným kavkazským zimním střediskům, kde se dá provozovat i dobrý freeride. Zato Ušguli, komunita horských vesniček ležících hluboko v horách severní Gruzie v oblasti Svanetie, je opravdovou specialitou. Dodnes téměř zapomenutý kout, který je světem Západu teprve objevován, byť byl zařazen do dědictví UNESCO.
V nadmořské výšce kolem 2200 metrů nad mořem kousek pod nejvyšší horou Gruzie Škara (5200 metrů) jde asi o nejvýše položené vesnice v celé Evropě. Žije tu kolem sedmdesáti rodin, které tu mají i malou školu. Charakteristickou zvláštností Ušguli, kterou nenajdete takřka nikde jinde, je velký počet zachovalých opevněných vesnických věží a budov. Byly tu postaveny jako účinná hradba proti vpádu nepřátel. Celou oblast chrání navíc dva středověké hrady.
Tady to opravdu není pro pouhé polykače kilometrů volného terénu. Ale jen pro opravdové fajnšmekry. Místo má ducha a pojede sem ten, kdo nepotřebuje komfort, odpustí místním velmi chudou infrastrukturu a i přesto zaplatí za organizaci pobytu nemalou částku.
Zato dostane zázračnou kombinaci staré křesťanské kultury, překrásné přírody a venkovských tradic. Když tady ještě napadne sníh, není krásnějšího místa na světě. Ale vyplatí se mít i dobrou výbavu na stoupání do kopce, protože Ušguli je vhodné pro tu nejlepší kombinaci freeridu a skitouringu.
Francie – Chamonix
A jsme opět úplně jinde, na druhé straně světa. A navíc v mekce freeridu pod masivem Mt. Blanku. V Chamonix je v zimě takřka vše orientováno a připraveno pro milovníky jízdy ve volném terénu všech kategorií. Od těch nejzkušenějších až po naprosté začátečníky a třeba ty, kteří si přišli na freeridery hlavně hrát. Najdou tu zkušené průvodce z celého světa, ty nejlepší obchody s nejlepším zbožím i skvělé sportovní bary. A samozřejmě i závratné terény s famózními kulisami úžasných tří a čtyřtisícových vrcholů.
V oblasti Chamonix jsou dvě přímo ikonická místa pro freeridery. Prvním je ledovec Mer de Glace, který se sjíždí buď z ostré špice Aiguille de Midi (asi 3800 metrů) z francouzské strany nebo z italské strany z Punta Helbronner (cca 3400 metrů). Sjezd do Chamonix, když se dá sjet až dolů, což je v posledních letech spíš výjimečné, je dlouhý skoro 20 km. Pokud ale nenapadne zrovna 30 cm prašanu, nečekejte zrovna fantastický lyžařský zážitek. Je to spíš o pocitu z toho, že jste to dokázali a z úžasné přírodní kulisy.
Mnohem lepší terény pro náročný freeride jsou v oblasti Grands Montets, kde se nejčastěji sjíždí z výšky asi 3270 metrů dolů po ledovcích Rognons a d´Argentiere. Je to úchvatný zážitek, protože tady často jedete přímo mezi několikametrovými ledovcovými seraky.
Rakousko – St. Anton
Pro české freeridery nejdostupnější, byť nezřídka proklínané, že je moc drahé, snobské, plné Rusů, neútulné a kdo ví co ještě. Ale když je dostatek sněhu a tady ho bývá téměř nejvíc v celém Rakousku, tak lyžování ve volném terénu tu nemá chybu. Jezdí se takřka všude mezi sjezdovkami až z nejvyššího bodu Valluga 2811 metrů.
St. Anton překvapí velkou různorodostí terénu i sněhu. Jsou tu široké pláně, úzké kuloáry, dramatické stěny, prudké svahy mezi stromy…
Vyplatí se mít stoupací vybavení. Krásné terény pro kombinaci výstupů na lyžích s tuleními pásy a sjezdy jsou zejména přes hlavní údolí nad oblastmi Stuben a St. Christoph. Výstupy a poté sjezdy v zóně mezi vrcholy Albonagrat a Wirt patří k tomu nejlepšímu v Alpách.