Dva cyklisté dvoumilionového alpského národa dominovali poslední Grand Tour roku 2019. Bývalý špičkový skokan na lyžích Primož Roglič (stáj Jumbo Visma) suverénně s náskokem dvou a půl minuty zvítězil v celkovém pořadí španělské Vuelty. A mladík s tváří teenagera Tadej Pogačar (UAE Emirates) dojel třetí a k tomu vyhrál tři nejtěžší horské etapy.
Slovinci ještě nikdy neovládli Grand Tour, nestáli na stupních vítězů. Tak teď si to vynahradili. Dominance obou jezdců byla ohromující.
U Rogliče se to čekalo. Loni už byl 4. na Tour de France, letos na jaře 3. na Giru d´ Italia. Kdo ho sledoval, věděl, že velké vítězství musí brzy přijít. Výborný vrchař, snad ještě lepší časovkář, byl doslova zrozen pro těžké třítýdenní etapáky. Letos na konci léta se všechno sešlo. Nabral zkušenosti, zůstal koncentrovaný, neplýtval silami. Přestál skvěle i kritické chvíle. Nenechal se psychicky rozhodit.
20letý Pogačar pak byl jako zjevní. Jel bez jakéhokoli respektu, přitom nebyl dopředu žádným favoritem a nic si neplánoval. Nakonec skoro nebyl k zastavení. Kdo ví, jak by dopadl, nebýt jedné dvou slabších chvilek. Přitom byl nominován na Vueltu téměř na poslední chvíli. Původně neměl vůbec jet.
I druhý v pořadí, Španěl Alejandro Valverde, zaslouží v 39 letech absolutorium. Na GT jeho druhý největší úspěch v kariéře (po prvním místě na Vueltě v roce 2009 a dvou druhých místech v letech v letech 2006 a 2012).
Napínavá Vuelta
A jaký vůbec byl letošní závod? Pravda, už na start nenastoupili jedni z favoritů Ekvádořan Richard Carapaz (Movistar) a Nizozemec Tom Dumoulin (Sunweb). Brzy odstoupil Nizozemec Steven Kruijswijk (Jumbo Visma) i Kolumbijec Rigoberto Uran (EF Education First). Přesto byla Vuelta nesmírně dramatická a zároveň jiná, než předchozí Giro i Tour. Kratší etapy, zajímavé střídání těch horských, klasikářských a rovinatých. Nevyzpytatelný vítr. Napínavé zlomy tehdy, když je nikdo nečekal. I když Roglič vedl s obrovským náskokem, do posledních chvil nebylo jasné, zda nepřijde nečekaný obrat.
V osobě Pogačara, ale i Kolumbijce Lopeze (Astana) pak Vuelta potvrdila letošní obří nástup mladých jezdců. Kolumbijec Egan Bernal (Ineos), Richard Carapaz, Nizozemec Mathieu van der Poel (Corendon Circus), Belgičané Remco Evenepoel (Deceunick Quick-Step) a Wout van Aert (Jumbo Visma)… Je třeba dodat, že ještě není konec. Čeká nás Mistrovství světa v silniční cyklistice v Británii a tam se asi budou dít věci.
Co náš Zdeněk Štybar, jediný český zástupce? Útočil, byl vidět, pomáhal týmu, jednou dvakrát bojoval o vítězství a nakonec si v jedné etapě dojel pro třetí místo. Kdyby nebyl členem stáje Deceunick Quick-Step, byl by to úspěch. Takhle je to slušný výkon. Mrzet nás může neúčast Jana Hirta (Astana), kterého tým kvůli tomu, že na konci roku odchází do CCC, nevzal do sestavy. Mohl mít naději na umístění v první desítce.