Vítězství v šestém ročníku turnaje D+D Real Czech Masters na hřišti Albatross Golf Resortu slaví Thomas Pieters. Sedmadvacetiletý Belgičan vyhrál na Czech Masters už podruhé. Poprvé se mu to podařilo v roce 2015 a letos se stal prvním hráčem, který turnaj na Albatrossu vyhrál dvakrát. A také ukončil tříleté čekání na celkově čtvrté turnajové vítězství na European Tour. Přestože si Pieters během téměř celého finálového kola držel bezpečný odstup od svých pronásledovatelů, poslední jamky ještě přinesly dramatickou zápletku a vítězství o jedinou ránu před druhým Španělem Adrim Arnausem.
Pieters vstupoval do závěrečného kola jako lídr s náskokem dvou ran před nejbližšími soupeři, ale také s nepříznivou bilancí vedení po třech kolech. Pětkrát během své kariéry po 54 jamkách vedl, ale pouze jednou své vedení proměnil i ve vítězství. Právě při svém premiérovém triumfu na European Tour na Albatrossu. To, že hodlá tuto bilanci vylepšit, ukázal hned na první jamce, kde zahrál birdie a zvýšil svůj náskok na tři rány.
Pavan útočil, ale na obhajobu nedosáhl
A protože jeho nejbližší soupeři nepředváděli žádný skórovací festival, zdálo se, že Pieterse na cestě za druhým titulem z Albatrossu a prémii 166 660 euro nemůže nic a nikdo zastavit. Jeho suverénním vedením „otřásl“ až loňský vítěz Andrea Pavan, který se v jedné chvíli přiblížil na rozdíl jediné rány a kolo dohrál se skvělým výsledkem sedm ran pod par. Jeho ztráta z předchozích kol ale už byla příliš velká, a tak Ital bral nakonec dělené třetí místo společně s Angličanem Samem Horsfieldem se skóre -16.
„Sice se mi nepodařilo obhájit, ale i tak jsem spokojený se všemi odehranými koly, včetně toho třetího, kdy mě jediný špatný švih stál hned dvě rány. A škoda i dnes té jediné chyby a bogey na těžké sedmnácté jamce, ale i tak je 65 ran skvělé kolo. Obhájit titul je vždycky těžké. Navíc jsem věděl, že bych potřeboval předvést něco hodně extra, abych mohl hrát opět o titul. Přece jen přede mnou bylo hodně a kvalitních hráčů,“ konstatoval Pavan.
Dramatická zápletka ve finiši
Podruhé se jasné vedení Belgičanovo vedení otřáslo až v samotném závěru. O den dříve si Pieters pochvaloval délku a také přesnost svých drivů, jenže po první devítce finálové rundy mu zůstala pouze délka, ale vytratila se přesnost. Na patnáctce musel dokonce dropovat s trestnou ranou, ale i tak skvěle zachránil ještě par. To už se mu nepovedlo na tříparové šestnáctce, a protože absolvent texaské univerzity Španěl Arnaus na téže jamce zahrál birdie, Belgičanův náskok se rázem scvrkl ze čtyř na dvě rány.
Přesnost prvních ran chyběla Pietersovi i na závěrečných dvou jamkách, 24letý Španěl, který hraje svou nováčkovskou sezonu na evropské tour, dokonce na osmnáctce opět skóroval, ale vítěz z roku 2015 přece jen napínavý konec zvládl a titul o jedinou ránu uhájil. Se skóre -19, o jednu horším, než při svém triumfu před čtyřmi roky.
„Hodně se mi ulevilo. Už to bylo dlouho, tři roky, co jsem naposledy vyhrál. Nikdy jsem o sobě nepochyboval, ale byla to dlouhá cesta. Není snadné se srovnat s tím, když lidé kolem vás vám stále opakují, že byste měli vyhrávat dvakrát i třikrát během roku. Na jednu stranu je příjemné, že vás považují za tolik kvalitního hráče, na druhou to má i negativní dopady,“ neskrýval spokojenost vítězný Pieters.
A ještě více byl spokojený se svou hrou. „Všechna čtyři kola pod par, opět jsem měl skvělý pocit ze svého švihu. Cítil jsem, že jsem měl dnes vše pod kontrolou. Tedy téměř celý den. A doufám, že přibydou i další vítězství,“ uvedl Pieters, který dosud nevynechal ani jediný ročník Czech Masters.
Při tom prvním neprošel cutem, v roce 2015 zvítězil, rok nato skončil druhý a loni devátý. V roce 2017 se zapsal do dění turnaje poněkud jiným „písmem“. To když po výbuchu vzteku a šesti puttech na čtyřparové jamce číslo osm zlomil putter a zbylých deset jamek dohrával na greenech železy. Letos ale opět ukázal tu nejlepší golfovou tvář. Stejnou, jaká mu třeba v roce 2016 vynesla i místo v evropském týmu Ryder Cupu.