Vybrat chatu nebo hotel, hodit lyže do auta a za tři hodiny stát na svahu. Nejčastější scénář mnoha Čechů, kteří se každou sezonu vydávají za sněhovým manšestrem za hranice. Má ale jeden háček – 9 % z nich vyrazí bez komerčního cestovního pojištění, s “kartičkou pojišťovny” nebo pouze s pojištěním k platební kartě. Ve chvíli, kdy dojde ke srážce na svahu a před vašima očima začnou naskakovat statisícové položky, je bohužel už pozdě. Aby vás nic nepříjemně nezaskočilo a mohli jste se spolehnout na svou ochranu, projděte si našeho průvodce cestovním pojištěním.
Přestože je lyžování hlavně zábava, faktem zůstává, že je to stále jeden z nejrizikovějších zimních sportů. Každý třetí člověk se při něm vážně zraní. U snowboardingu je to ještě častější, počítáme, že těžkých je zde 55% všech úrazů.
Řada lidí zapomíná, že může snadno snížit riziko už před odjezdem. Recept je jednoduchý – zajistěte si bezpečnou výbavu s top servisem. Špatný stav vybavení stojí totiž za každou třetí nehodou na svahu, konkrétně nesprávně seřízené lyže jsou příčinou každé šesté nehody.
Nelhat o úrovni lyžařských schopností
Jinými slovy kvalitní servis může být sebekvalitnější, pokud ale nebudete mluvit tak úplně pravdu o svých schopnostech a tělesných proporcích včetně váhy, dostanete chybně seřízenou, špatně ovladatelnou, nebezpečnou lyži.
Nezapomeňte ani na to, že v Rakousku lyže nesmíte převážet uvnitř auta kvůli bezpečnosti v případě autonehody. Servis i zajištěné vybavení máte, můžete tedy vyrazit. Omyl. Co vám chybí?
“Kartička pojišťovny” není cestovní pojištění
Jistě, průkaz pojištěnce. Omyl podruhé. Evropský průkaz zdravotního pojištění EPZP neboli EHIC není v žádném případě ekvivalent cestovního pojištění. Ano, povinně si platíte veřejné zdravotní pojištění, a tak máte přece kdekoli v rámci EU nárok na ošetření. To má ale jeden obrovský háček – bezplatně vás ošetří jen ve státních zařízeních a v žádném případě nepočítejte s uhrazením spoluúčasti.
A vězte, že drtivá většina klinik v dosahu lyžařských areálů je soukromá. EHIC nepokryje nákladný výjezd horské služby ani transport do České republiky, vše budete muset uhradit z vlastní kapsy. Sami zůstanete i na praktické řešení celé situace, v rámci průkazu pojištěnce totiž nelze využít asistenční služby. Ta je naprosto klíčová, pokud vybíráte pojištění na hory, a kontakt na ní najdete na asistenční kartičce, kterou musíte mít vždy u sebe.
Asistenční kartičku neměňte za platební kartu
Že asistenční kartičku nepotřebujete, protože máte prakticky zařízené cestovní pojištění rovnou ke kartě? Ne tak docela… Ve chvíli, kdy máte osobní bankovní účet, je bezpochyby lákavé využít automaticky nabízeného celoročního cestovního pojištění. To k platebním kartám nabízí všechny bankovní ústavy, k prémiovým debetním kartám a některým kreditním je přidělují dokonce automaticky.
Nízká investice v řádu desítek korun měsíčně přispěje k falešnému pocit, že už se o cestovní pojištění nemusíte starat, ale zaručuje nízké pojistné limity. Bohužel tady platí pravidlo, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Lidé navíc často vůbec netuší, jaké pojištění ke kartě mají, jak kvalitní, od jaké pojišťovny.
Většina českých lyžařů si neuvědomuje, že při srážce na svahu vznikne kromě zdravotních i řada dalších komplikací, které rapidně zvýší celkový účet za škodu. Transport helikoptérou vyjde na zhruba 100 tisíc korun, to je jen začátek. Dnes je například v Rakousku běžné, že účastníci nehody na sebe vzájemně podávají předběžnou žalobu. Policie nebo soud posléze rozhodne o viníkovi.
Tamní lyžaři mají s tímto postupem mnohem větší zkušenosti než my Češi. K účtům za právníky se připočítávají další položky jako ušlý zisk či bolestné zraněného. Zcela běžně jsou proto náklady na léčbu jen zlomkem celkové sumy, kterou pojištění musí pokrýt.
Limit pod dva miliony nemusí stačit
O jaké limity jde? Tato čísla představují, do jaké výše vaše pojištění pokryje náklady spojené s léčbou, ošetřením, odpovědností a škodou způsobenou třetí osobě. Podle České asociace pojišťoven by měly být minimální limity následovné: 1 250 000 pojištění léčebných výloh, 1 mil odpovědnost za škodu na zdraví, 500 tis odpovědnost za škodu na majetku.
Vzhledem k tomu, že Nejvyšší soud stanovil hodnotu lidského života na přibližně deset milionů korun, můžete předpokládat, že v západní Evropě nebo v USA bude cena mnohem vyšší. Proto absolutní minimum limitu na léčebné výlohy by měly být 2 miliony korun na osobu. Neméně podstatný je i limit na pojištění odpovědnosti, který by měl dosahovat stejné částky. Pokud cestujete s celou rodinou, zjistěte, jestli jsou pojistné limity pro každého individuálně, nebo se aplikují na všechny. Někdy jsou limity jiné pro držitele karty a pro spolucestující.
Výstražné výluky a asistence
Pojištění tedy máte podepsané, limity ohlídané, je tedy čas konečně vyrazit. To samozřejmě můžete, jste si ale jistí, že vaše pojištění platí pro všechny aktivity, do kterých se chcete pustit? Pokud se totiž zraníte při sportu, který je z pojištění vyjmutý, na finanční pomoc můžete zapomenout. Proto pečlivě prověřte, jestli se to vaše vztahuje na zimní sporty a v jaké míře. Například chystáte-li se na freeride, můžete být překvapeni, že vaše kratochvíle pojišťovna odmítne zaplatit. Stejné reakce se dočkáte, pokud zaviníte nehodu pod vlivem alkoholu.
Vždy mějte na paměti, že se cestovní pojištění vztahuje až na události, které vzniknou za našimi hranicemi. Tam, v zahraničí, si uvědomíte, jak moc je důležitá asistenční služba, která zajistí pomoc v případě komplikací, vyřídí za vás komunikaci v tamním jazyce a zvolí nejvhodnější postup na míru vaší situaci. Nezapomeňte se tedy zaměřit, i zda v rámci pojištění tuto službu máte a jak je kvalitní.
Jednou z nejlepších disponuje ERV Evropská pojišťovna. Více než stočlenný tým je klientům k dispozici non-stop v osmi jazycích. K zajištění té nejvyšší kvality pak provozuje i celosvětovou sít Euro-Center, které se o klienty starají v místě pobytu.
Na kolik vyjde zranění v Alpách?
- ambulantní ošetření naražených zad (Německo) – 5 400 Kč
- jeden den na jednotce intenzívní péče – napojení na přístroje (Itálie) – 109 600 Kč
- ambulantní ošetření zlomené ruky (Rakousko) – 27 000 Kč
- zásah horské služby a převoz sanitkou do ČR (Slovensko) – 45 000 Kč
- ambulantní ošetření vykloubeného ramene (Rakousko) – 54 000 Kč
- svoz vrtulníkem ze sjezdovky (Itálie) – 108 000–162 000 Kč
- ambulantní ošetření poranění kolenních vazů (Francie) – 110 700–164 700 Kč
- operace komplikované nebo otevřené zlomeniny (Itálie) – 400 000 Kč
- letecký ambulantní převoz do ČR (Francie) – 515 100 Kč
- operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteře (Rakousko) – 540 000 Kč
- úraz krční páteře (Švýcarsko) – 1 000 000 Kč
- data pochází ze statistik ERV Evropské pojišťovny
Text: Adéla Rusňáková