Oči jsou pro život neskutečně důležité, o tom není pochyb. Dobrý zrak samozřejmě potřebujeme i při sportu, ovšem pokud se jedná o golf, možná ještě nejsme zvyklí řešit toto téma jakkoliv intenzivně. Nicméně s přibývajícími roky se nám tento problém na mysl, a potažmo na green, bude tlačit více a více. Není to žádné neštěstí, spíš přírozený vývoj, přesto MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize, doporučuje péči o zrak nezanedbávat. Čtěte dál a dozvíte se, jak si oči udržet co nejdéle ve vynikající kondici, co jim prospívá, co naopak škodí a dokonce i to, čím lze zrak vylepšit.
Golf není žádné lelkování, to už jistě všichni víme. A proto už delší dobu věnujeme pozornost našemu tělesnému zdraví a kondici. Aby byl váš výkon na golfovém hřišti co nejlepší, zaměřte se letos i na zrak. Proč? Koordinace „ruka-oko“ je přece právě v golfu naprosto klíčová.
Právě díky očím získáváme informace o okolí, o charakteru terénu, odhadujeme vzdálenost… Když tato informace není přesná, chybně vyhodnotíme situaci, což nás následně stojí o jednu a více ran navíc. Věřte, že i nevědomá oční vada může způsobovat menší citlivost na kontrast či nedokonalou flexibilitu zaostření.
Objednejte se na kontrolní vyšetření
Pokud se nám zrak během krátké doby rapidně nezhorší, většinu očních vad si lze uvědomit velmi těžko. Primářka oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová proto doporučuje alespoň jednou za dva roky nechat zrak zkontrolovat krátkým a bezbolestným vyšetřením. A v případě potřeby na zhoršení zraku ihned zareagovat. Statistika říká, že třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti a každého osmého omezuje nedokonalá prostorová koordinace.
Když budeme tyto problémy ignorovat, časem se ještě prohloubí a stabilní výkonnost na golfovém hřišti už navždy zůstane pouze nenaplněným snem. Přitom péče o zrak není nijak náročná, můžete začít právě objednáním na optometrii.
Chraňte si zrak
Na UV paprsky jsou nejcitlivější lidé do dvaceti let, kteří ještě nemají vytvořeno dostatečné množství ochranného žlutého pigmentu. Nicméně i v pokročilém věku může silnější sluneční expozice přivodit komplikace – od různě závažného podráždění oka, přes zánět spojivek až po zánět sítnice. Ochrana očí před slunečními paprsky je zároveň i částečnou prevencí před vznikem šedého zákalu nebo makulární degenerace.
Nepodceňujte proto tuto součást výbavy – ideální je zvolit sluneční brýle se silnými UVA a UVB filtry, které zadrží až 100 % nebezpečných paprsků. Zároveň vás sluneční brýle ochrání před prachem a částečně i před podrážděním větrem.
Sport a dioptrie
Většina majitelů dioptrických brýlí tyto při sportu považuje za obtíž. Omezují pohyb, překážejí a nedrží na správném místě… Někdy je navíc nutné volit mezi slunečními a dioptrickými brýlemi. A máme tudalší problém. Kšilt, to není ono. Nejsnadnějším, avšak ne zcela definitivním řešením, jsou pak kontaktní čočky.
Pomineme-li fakt, že ne každý je dobře snáší, po čase stejně mnoho uživatelů začne podle paní primářky Valešové uvažovat nad trvalou korekcí zraku. MUDr. Lucie Valešová dodává: „Diskomfort při sportu je jednou z hlavních příčin, proč se na nás pacienti obracejí. Naštěstí dnes umíme provádět bezpečné a dokonalé zákroky, které nijak nesnižují odolnost oka a zajistí vysokou kvalitu vidění.“
Operace očí
Kvalita vidění je pochopitelně rozhodující nejen u sportu. Navrátit ji co nejblíže k dokonalosti je dnes díky moderním technologiím a inovativním lékařským postupům dostupné každému. Způsoby korekcí jsou vždy individuální, ale oční lékaři zmiňují dva základní směry, kterými lze dioptrické vady odstranit. Sportovcům a mladším pacientům doporučují zákrok NeoSMILE 3D prováděný femtosekundovým laserem. Během zákroku laser velmi účinně reaguje na aktuálně zjišťované nepravidelnosti optického systému a rovnou je odstraňuje.
Osobám nad 40 let je umožněno užít si dobře zaostřený golf spíše prostřednictvím metody PRELEX. Během nenáročného a bezbolestného ambulantního zákroku je do oka implantována multifokální nitrooční čočka, která nahradí jakýkoli počet dioptrií. Stejně tak pomůže od zátěže šedým zákalem a zároveň doživotně chrání před jeho vznikem. Zmíněná ošetření mají velmi dobré výsledky. Co víc, rekonvalescence v obou případech probíhá jen velmi krátkou dobu a umožňuje opravdu rychlý návrat nejen na green.
Opět správná životospráva
Kromě preventivních prohlídek můžeme kvalitu zraku ovlivnit i správným životním stylem. Dopřejte si tedy dostatečný odpočinek, zvolte vhodné ochranné pomůcky při sportu a rizikových činnostech, zaměřte se na zdravé stravování, potraviny s dostatečným množstvím vitamínů, minerálů a antioxidantů.
Zdravému zraku prospívají čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny. Doporučujeme zejména listovou zeleninu, brokolici, zelí, řepu, papriku, mrkev. Z ovoce pak borůvky, maliny, zázvor a citrusové plody.
S MUDr. Lucií Valešovou připravila Markéta Buršíková