Třetí z kvarteta majorů – ten nejstarší – je tady: The Open Championship, nebo také British Open. Jeho 147. ročník hostí proslulé skotské hřiště Carnoustie a už před začátkem turnaje bylo zřejmé, že žádné čachry a úpravy hřiště jako před nedávnem v Shinnecocku při US Open nebudou třeba. To proto, že Carnoustie je samo o sobě nesmírně těžkým hřištěm, skoro až brutální golfovou zkouškou. Podle většiny hráčů nejtěžším z hřišť, na kterých se The Open hraje.
Carnoustie sice nemá velkolepost Turnberry, ani není klasickým linksem jako Royal Birkdale a ani nemá šarm Old Course v St Andrews. První pohled z úvodního týčka nabízí spíš rozpačitý pohled na tak trochu neutěšenou krajinu a vyvolává otázku, co na tomhle hřišti všichni vlastně vidí? Netrvá nijak dlouho, než dostanou odpověď.
„Pokud jde o obtížnost, je odpověď zřejmá. Tohle hřiště je nejtěžší mezi všemi, na kterých se The Open hraje. Musíte odehrát čtrnáct velmi těžkých jamek a na závěr váš čekají ještě čtyři extrémně těžké,“ charakterizoval hřiště Padraig Harrington, dvojnásobný vítěz The Open a poslední vítěz z Carnoustie z roku 2007.
Tehdy získal proslulý Claret Jug až v play-off po bitvě se Sergiem Garciou. Získal tehdy titul na nejdelším hřišti, na jakém se kdy Open hrálo. Carnoustie mělo tehdy délku 7421 yardů s parem 71 a Harrington triumfoval se skóre 7 ran pod par. To letošní hřiště je jen o 19 yardů kratší a stále s parem 71.
It's time for The 147th Open ?
Zveřejnil(a) The Open dne Středa 18. července 2018
O pověst a proslulost Carnoustie se ale postaral především rok 1999 – po kolena vysoká roughy a jen velice úzké fairwaye se proměnily v noční můru řady golfistů. Právě v roce 1999 kraloval po čtyři dny Francouz Jean van de Velde. Ještě na osmnáctku vstupoval s luxusním náskokem a klidně mohl zahrát na závěrečné jamce i double bogey a vyhrál by. Jenže na tomhle čtyřparu po neuvěřitelném kolapsu zahrál sedm ran a v play-off prohrál s Paulem Lawriem, který na něj po třech kolech ztrácel deset ran.
Nevyřízené účty s Carnoustie má i Sergio Garcia. Ten v roce 1999 mezi profesionály debutoval a byl pasován za černého koně Open. Jenže po dvou kolech odcházel v slzách po výsledcích 89 a 83 ran. O osm let později pro změnu přišel o titul až na čtvrté jamce play-off…
Brutální finiš
Garcia a van de Velde ale nebyli zdaleka ojedinělými oběťmi Carnoustie. „Měl jsem pocit, že jsem se vrátil z války,“ komentoval výsledek 73 ran v prvním kole Hal Sutton. „Trefit fairway je jako trefit míčkem dveře mé hotelové ložnice,“ přidal svůj pohled Greg Norman, který The Open vyhrál dvakrát. „Carnoustie se řadí mezi nejtěžší hřiště, ale je také mezi ta nejférovější,“ popsal dějiště Open 2018 i Paul Casey. „Mezi náročné testy přidejte i hluboké bunkery, ale co budu povídat – na tomhle hřišti je každá jednotlivá jamka velkou výzvou,“ poznamenal Ernie Els, dvojnásobný vítěz The Open.
Můžete ale odehrát povedených čtrnáct jamek, ale na těch závěrečných vše ztratit. Závěr v Carnoustie je podle hráčů opravdu brutální. „Jo, finiš je fakt brutální. Šestnáctka je vždycky dobrá a krátký čtyřpar,“ vtipkuje Paul Casey na adresu tříparové jamky číslo 16 dlouhé 248 yardů. „Tady potřebujete nejen skvěle hrát, ale i pořádný kus štěstí,“ dodal.
147. ročník The Open ve zkratce a číslech:
- Termín: 19. – 22. července.
- Prize money turnaje jsou 10,25 milionu dolarů, vítěz bere 1,845 milionu.
- Carnoustie Golf Links hostí The Open po osmé.
- Naposledy se v Carnoustie hrálo Open před 11 lety v roce 2007.
- Doposud posledním vítězem se zde stal Padraig Harrington, který porazil v play-off Sergia Garciu.
- Poslední tři Open v Carnoustie se pokaždé rozhodovaly až v play-off.
- The Open je nejstarším majorem. Poprvé se hrálo v roce 1860 v Prestwicku.
- Ve startovním poli je 156 hráčů, cut je po dvou kolech.
- Posledním vítězem The Open je Jordan Spieth, který loni vyhrál v Royal Birkdale.
- Harry Vardon nasbíral nejvíc titulů na The Open – celkem 6.
- Třikrát vyhrál The Open i Tiger Woods, který se letos představí na Open poprvé od roku 2015.
- Nejnižším skóre na kolo na The Open v historii je 62 ran. Zahrál je loni Branden Grace.