Jak se správně obléct na kolo – 2. díl: léto

Jak se správně obléct na kolo – 2. díl: léto

Na fotografii jsou vidět tři varianty oblečení v chladnějším letním počasí, třeba brzy ráno nebo když fouká silnější vítr. Cyklista vlevo má návleky na ruce, v tomto případě už stažené, cyklista uprostřed už má jen krátký letní dres a cyklista vpravo oblékl lehkou bundu s delším rukávem.

V prvním dílu jsme si řekli to nejdůležitější – vždy si na kolo obléct raději speciální cyklo oblečení. Pokud jedete na delší cyklistický výlet, nikdy ne tepláky nebo trenky, či obyčejné kraťasy. Vždy raději dvě tenčí vrstvy, než jednu silnou. Nikdy si také nebrat pod cyklistické kraťasy spodní prádlo, protože se můžete vrátit s odřeninami na choulostivých místech. I tak je vždy dobré se před jízdou namazat vhodným krémem.

Jinak je to v létě celkem jednoduché. V podstatě by vám měly stačit pro většinu teplotního rozpětí (20 – 30 stupňů) kraťasy a dres. Ale…

Třeba Petr Benčík, bývalý skvělý český závodník na kole a dnes prodejce kol Colnago a kvalitního cyklooblečení Assos, říká, že si vždy a za všech okolností bere pod dres ještě první vrstvu – většinou tenké síťované tílko nebo tričko s rukávky. Proč a je to opravdu nutné?

V létě funguje lehký dres a kraťasy, zvažte i tenkou první vrstvu.

Základní první vrstva pod dres je vhodná ze dvou důvodů:

1) Když se teplota pohybuje pod 20 stupňů, když fouká vítr, když jste v horách, přeci jen vás trochu ochrání před „ofouknutím“.

2) Správně zvolená první vrstva hlavně odvádí pot do svrchní vrstvy – tedy do dresu, ten se nepřilepí na tělo a cyklista zůstává v relativně větším suchu, než kdyby základní vrstvu vůbec nepoužil. Proto třeba právě Petr Benčík bere tenoučkou, síťovou první vrstvu pod dres, i když je horko kolem 30 stupňů.

Speciální variantou do léta je pak jako první vrstva tenké triko s dlouhými rukávy, které ochrání paže před ostrými slunečními paprsky.

Dres, kraťasy, pláštěnka

První vrstva je tedy dobrá z více důvodů. Jen pozor, abyste si v horku nezvolili silnější spodní triko, mohli byste se zas uvařit.

Letní cyklistický dres je tenký, lehký, ty dražší a lepší jsou ušity z více materiálů. Čím je větší teplo, tím by měl být dres tenčí, případně jeho části ze síťovaného materiálu. Zajímavou variantou do vedra jsou pak tenké dresy bez rukávků.

Letní cyklokraťasy mohou být bez ramínek nebo s ramínky, příjemné jsou ty, které mají zadní část na bedrech síťovanou.

I v létě při oblékání zistěte, jaká bude během výletu teplota, zda bude foukat vítr, jakou máte kondici, jak pojedete rychle, jak dlouho a jak se budete asi potit. A jakou škálu oblečení máte vlastně k dispozici.

Zjednodušeně, čím pojedete rychleji, čím se budete víc zahřívat, tím lehčí, tenčí vrstvu/y budete potřebovat.

Pokud pojedete delší vyjížďku a počasí se má měnit, je vždy dobré počítat s nějakou další tenkou vrstvou navíc – pláštěnkou proti dešti nebo tenkou bundičkou, která vás ochrání v dlouhém alpském sjezdu, či při zastávce na občerstvení.

Když jsou pak v pozdním létě chladnější rána, zkušenější cyklisté vozí na paže a nohy tenké návleky. Jakmile se oteplí, sundají si je, srolují a zastrčí do zadní kapsičky.

Důležitost doplňků

Vhodným doplňkem pod helmu jsou v létě tenké funkční cyklistické čepičky nebo šátky. Sají pot, chrání hlavu před slunečními paprsky, případně se ve velkém vedru dají namočit do studené vody, aby příjemně chladily.

Nezapomínejte ani na cyklorukavičky bez prstů. Někteří proficyklisté je nevozí, my je ale určitě doporučíme. Sají pot, řídítka se líp drží a při pádu aspoň trochu ochrání dlaně před odřením.

V příštím díle si povíme, jaké jsou dnes trendy v dámském cyklooblečení.

Text: Petr Pravda. Foto: archiv autora

(Visited 908 times, 1 visits today)