Jezdíme do Rakouska, jezdíme do Itálie, ale kdo z vás jezdí lyžovat do Slovinska? Popravdě, kdo z vás alespoň lyžoval ve Slovinsku? Málo z nás, málo… A přitom svahy, na nichž vyrostly takové hvězdy lyžařského nebe jako Tina Mazeová nebo Ilka Štuhecová, přece nemůžou být špatné, co myslíte?
Lyžování ve Slovinsku, to je pro našince spousta otázek a málo odpovědí. Nezbylo nám tedy než vyrazit na cestu z počátku dobře známou, posléze však uhýbající do krajiny, která nám až doposud zůstávala skrytou. Nejsme totiž vodáci, ani horolezci…
Kranjska Gora široká
Protože do Slovinska přijíždíme od severozápadu, tedy od Villachu, máme před sebou hned to nejznámější – Kranjskou Goru. Do známého střediska přijíždíme jen týden po tom, co se tu v rámci tradičního závodu Světového poháru proháněli nejlepší slalomáři světa. Když z Vurzenpassu sjíždíme do vesnice Podkoren, okamžitě je nám jasné, “kde se tu jezdí ten svěťák”.
Uměle vysněžená závodní pista svítí do okolí a svými parametry jednozněčně převyšuje všechny zdejší svahy. Ty jsou překvapivě mírné, situované na jedné stráni masivu Vitranc, v malé nadmořské výšce. Lyžařský areál je tu spíš široký než dlouhý (20 km sjezdovek), ale na druhou stranu projet ho celý z jednoho konce na druhý, tedy z Kranjske Gory přes Podkoren až k vesnici Rateče, chvilku trvá. No a zmiňovaná závodní sjezdovka nad obcí Podkoren, ta vám dá pěkně zabrat. Je dlouhá, hodně členitá a na některých místech dost prudká.
Ostatní tratě jsou naproti tomu velice mírné a za slunečného počasí jsou především ideálním dětským hřištěm. Co se týče přepravních zařízení, jezdí v Kranjske Goře a nejbližším okolí 13 vleků a 5 sedačkových lanovek.
Kranjska Gora historická
Šperkem lyžařského střediska Kranjska Gora je samotná vesnice. Její historie sahá až do druhé poloviny 14. století a děly se tu i v průběhu 20. století věci, na něž by někteří možná raději zapomněli. Inu, první světová válka…
Dnešek ale vidí obec malebnou, upravenou, v níž vedle sebe přirozeně a vkusně existují jak historické budovy, tak moderní zástavba budovaná především za účelem zkvalitnění infrastruktury sloužící stejně turistům, jako místním obyvatelům. A je tu příjemně živo! Určitě po procházce centrem Kranjske Gory neváhejte sednout do některé z místních hospůdek nebo restaurací, protože slovinská kuchyně patří, alespoň v našich očích, k absolutní evropské špičce.
Jezte, pijte, hodujte a kochejte se pitoreskně krásnými výhledy na Špik, Razor, Jalovec a další vrcholy Julských Alp. Lyžování vás v Kranjske Goře moc neunaví, zrak a ostatní smysly si tu ale přijdou na své. Kranjska Gora je nádherná, což už dlouho vědí milovníci vysokohorské turistiky, horolezci i bikeři z celé Evropy. Objeví ji i čeští lyžaři?
- nadmořská výška 810 – 1295 m n. m.
- 20 km převážně jednoduchých, modře značených sjezdovek
- 13 vleků a 5 sedačkových lanovek
- www.kr-gora.si