Máte-li k dispozici jen pár dnů volna nebo prodloužený víkend pro aktivní odpočinek, vyrazte do švýcarského Lucernu. Během krátké doby stihnete golf, výlet parníkem, pobyt v lázních i ochutnávku místních specialit.
Scenérie Lucernského jezera a okolních hor začala přitahovat turisty od konce devatenáctého století. Lucernští hoteliéři a turistická rada zareagovali na vzrůstající návštěvnost okamžitě a podpořili cestovní ruch také sportem. V roce 1903 založili „Lucerne Golf Club“ a položili první základy. Třetí nejstarší golfový klub ve Švýcarsku pak sdružil golfové nadšence a vybudoval na Sonnenbergu devíti jamkové hřiště.
Zpočátku jej využívali zejména Angličané a Američané, kteří hrací plochu popisovali „jako malebnou, romantickou a unikátní“. Postupem času však golfu přišli na chuť i místní a v okolí Lucernu vznikla další hřiště. Dnes si tedy můžete zahrát na více než třinácti travnatých lokalitách. Ty jsou mezi vyznavači „skotského sportu“ velmi oblíbené, protože umístění u ledovcového jezera s výhledem na majestátní horské vrcholy, přináší bonus navíc.
Vypravte se na golfové hřiště ve Flühli-Sörenbergu. Leží v nadmořské výšce 950 metrů nad mořem, nad hladinou povalující se mlhy. Zejména na podzim se tak pokocháte hrou v nádherných přírodních kulisách.
Kulinářské umění
Díky poloze některých hřišť (například Bürgenstock Golf Club v Obbürgenu nebo Golf Küssnacht am Rigi) si můžete za svým koníčkem zajet motorovou lodí nebo pěticí kolesových parníků pocházejících z počátku dvacátého století. Se svými vysokými černými komíny, červenými kolesy a nablýskanými interiéry patří mezi nejoblíbenější plavidla na Lucernském jezeře. Uri, Gallia, Schiller, Unterwalden, Stadt Luzern ukazují ze svých palub nejenom dramatické fjordy, luxusní sídla u Vitznau nebo opevněnou horu Pilatus, ale rovněž zvou na speciální gastronomické plavby.
V jídelních salónech si pochutnáte na typických švýcarských jídlech, mezi něž patří sýrové fondue, raclette a masové karbanátky Hacktätschli. Pokud si však chcete dát lucernskou specialitu zvanou Chugelipastete, musíte se vrátit zpět do města. Ve vyhlášené restauraci Lapin vám ji připraví šéfkuchař Christian Weber. Vynikající pokrm zhotovuje z vepřového a telecího, které zalije červeným vínem a koňakem. Maso doplní o žampiony, rozinky a okoření bobkovým listem, rozmarýnem a tymiánem. Vše podusí, hotovou směs nalije do duté bábovičky z listového těsta a pak ji posílá na váš stůl.
Z Lucernu podnikněte výlet parníkem do Vitznau. Přestupte na zubačku a nechte se vyvézt na horu Rigi. V necelých dvou tisících metrech nad mořem najdete lázně Kaltbad s krytým venkovním bazénem. Je naplněný minerální vodou o teplotě 35 °C a za pomoci masážních trysek dokonale uvolní vaše bolavé svaly.
Aristokratické snění
Lucern patří mezi nejkrásnější historická města Švýcarské konfederace a přepychový dojem vám umocní ubytování v hotelu Wilde Mann, jež leží v blízkosti dřevěného Kaplového mostu. Hotel se skládá ze sedmi vzájemně propojených budov starých přes pět set let.
Cestou do svého pokoje budete procházet mnoha tajemnými zákoutími, chodbami, schodišti a objevovat genus loci. Samotné místnosti jsou pak vybavené dobovým nábytkem z devatenáctého století a navozují zámeckou atmosféru.
Text: Pavla Apostolaki