ZOH 2018: Hvězdy, favorité, rekordmani a ti další

ZOH 2018: Hvězdy, favorité, rekordmani a ti další

Zdroj: Agence Zoom

V pořadí XXII. Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu, to je 17 dní vyplněných sportovními bitvami v sedmi sportech – biatlonu, bobech, curlingu, ledním hokeji, saních, bruslení a lyžování – a patnácti různých disciplínách, při nichž je v banku celkem 102 medailových sad. Bojovat o ně bude 2900 sportovců z 95 zemí.

Ne každý ale patří do okruhu těch, kdož budou usilovat o cenné olympijské kovy. Pro spoustu sportovců platí spíše ono okřídlené coubertinovské heslo: není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.

Rekordní Afrika

Přesně tohle motto nejspíš naplní i bobistky Nigérie, o nichž se před startem v Koreji mluví, jako kdysi před lety o pověstných „kokosech na sněhu“, tedy bobistech Jamajky, kteří se dostali na olympijské hry v Calgary 1988. A jejich příběh byl posléze dokonce i zfilmován. Ale podceňovat Nigerijky nelze, a to hned ze dvou důvodů. V minulosti Seun Adigunová, Ngozi Onwumereová a Akuoma Omeogaová byly velice dobrými atletkami a navíc dokázaly na trénink a nutné vybavení dát dohromady potřebných 100 tisíc dolarů.

Nakonec ale nebudou nigérijské bobistky jedinými zástupci afrického kontinentu na zimních hrách. V Pchjongčchangu se totiž představí sportovci z rekordních osmi afrických zemí.

Bitva legend se nekoná

Ale vraťme se k těm, kteří budou atakovat příčky nejvyšší a možná i psát další velké příběhy olympijských sportovních bitev. Už dopředu je jisté, že jedna z nich a hodně očekávaná bitva dvou legend se neuskuteční.

Neměl to být přímý souboj, ale spíš na dálku, byť ne příliš vzdálenou – ve dvou areálech v resortu Alpensia běžeckého a biatlonového, které spolu sousedí: duel norské běžkyně Marit Björgenové a jejího krajana a fenomenálního biatlonisty Ole Einara Björndalena. Neuskuteční se proto, že 44letý Björndalen se na své sedmé olympijské hry nekvalifikoval a impozantní sbírku 8 zlatých a celkově 13 olympijských medailí už nerozšíří.

Björgenová tak má šanci svého krajana sesadit z pozice nejúspěšnějšího sportovce v historii olympijských her. Na svém kontě má totiž skvělá lyžařka 10 olympijských medailí včetně šesti zlatých. „Nijak se netajím tím, že tohle je jedna z mých hlavních motivací. Jsem pouze tři medaile za Olem Einarem. Ale není to můj cíl, jako spíš můj velký sen,“ prozradila Björgenová.

Ole Einar Björndalen. Zdroj: Agence Zoom

Björndalen ale nakonec v Pchjongčchangu přece jen bude. Ne jako závodník, ale jako člen trenérského týmu Běloruska. Bude tak přímo v dějišti her podporovat svou manželku Darju Domračevovou.

UPDATE: Björgenová získala v úvodu Her stříbro ve skiatlonu na 15 km, byl to její 11. cenný kov ze zimních olympijských her. A o několik dnů později rovnou přidala bronz na 10 km volně a zasloužila se tak o svou 12. olympijskou medaili.

Mimo hru zůstal i Northug

Nejen Björndalen, ale i další norský sportovní velikán bude v Pchjongčchangu chybět – v běžecké stopě se neobjeví Petter Northug, třináctinásobný mistr světa a dvojnásobný olympijský vítěz z Vancouveru 2010.

Dvaatřicetiletý Northug se letos trápil. Ve Světovém poháru odjel jen minimum závodů, chyběl i na Tour de Ski, protože se nevešel do nominace norského týmu. Měl o svých kvalitách přesvědčit v podniku Skandinávského poháru, jenže zcela propadl. „Byl často nemocný, absolvoval jen minimum závodů. A když závodil, nebyl dost rychlý. Proto není v týmu,“ lakonicky konstatoval šéf norské výpravy v Koreji Tore Övrebö. Northug tak svou sbírku šesti olympijských medailí nerozšíří.

Vonnová, nebo Shiffrinová?

Obě jsou Američanky, obě skvělé sjezdové lyžařky, obě sbírají vítězství v podnicích Světového poháru jako na běžícím pásu a obě se řadí k velkým favoritkám na cenné kovy na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Zvítězí v tomhle duelu dravé mládí, tedy 22letá Mikaela Shiffrinová, nebo zkušenost 33leté Lindsey Vonnové?

It’s pretty cold and windy here but so far things are going well. Let’s hope the wind calms down so we can race next week!! ??

Zveřejnil(a) Lindsey Vonn dne Pondělí 12. února 2018

Pravdou je, že Vonnová stále kraluje v rychlostních disciplínách. Těsně před hrami si připsala už svůj 81. triumf v SP a mezi ženami je bezkonkurenční vládkyní v historických tabulkách. A před sebou už má jen jedinečného Ingemara Stenmarka, který během své výjimečné kariéry vyhrál 86 podniků Světového poháru. Vonnová má ve své sbírce i dvě olympijské medaile – zlato a bronz z Vancouveru 2010, ale před čtyřmi roky kvůli zranění v Soči nestartovala. Teď touží po dalších medailích…

Jenže hlad po cenných kovech má i Shiffrinová. Dokázala nasbírat 41 vítězství v závodech SP ještě před svými 23. Narozeninami, což před ní dokázala v minulosti pouze Annemarie Moserová-Pröllová. A jen pro srovnání – Vonnová stihla do svých 23 let nastřádat jen sedm vítězství v SP.

A Shiffrinová už má i zlato z olympijských her. V Soči triumfovala před čtyřmi roky ve slalomu v pouhých 18 letech a teď má šanci své prvenství obhájit. To se v historii her nepovedlo dosud žádné lyžařce, pouze Vreni Schneiderová získala dvakrát zlato v letech 1988 a 1994.

Mikaela Shiffrinová. Zdroj: Agence Zoom

„Lyžování to je pro mě umění. Něco jako skládání puzzle nebo malování nebo hudba. Když lyžuji, je to jako písnička. Slyším ve své hlavě rytmus a je úžasný pocit,“ poodhalila Shiffrinová roušku tajemství svého lyžování. I to, že živí svůj velký bláznivý sen – vyhrát v Pchjongčchangu pět zlatých medailí. „Nejsou žádné limity. Mám stále obrovskou motivací a chci být nejlepší lyžařkou na světě,“ prohlásila.

Jasně hozená rukavice její krajance Vonnové…

UPDATE: Shiffrinová už má v Pchjongčchangu zlato v kapse za vítězství v obřím slalomu.

Když super G, tak vítěz z Norska?

Před čtyřmi roky v Soči triumfoval v super G pod olympijskými kruhy Nor Kjetil Jansrud a 32letý sjezdař se řadí mezi největší favority i letos v Koreji. Možná i proto, že Norové mají olympijské závody super G tak nějak v genech. To si asi žádá vysvětlení. Tady je. Olympijské zlato ze super G získal už v roce 1992 v Albertville legendární Kjetil Andre Aamodt a totéž se mu povedlo zopakovat v Salt Lake City 2002 a v Turíně 2006. Další zlato v této disciplíně přidal pro Seveřany Aksel Lund Svindal ve Vancouveru 2010 a před čtyřmi roky to byl už zmíněný Jansrud.

Tak kdo z Norů to bude v roce 2018?

UPDATE: Čtvrteční olympijský sjezd opanovalo právě duo Svindal (1. místo) – Jansrud (2. místo). 

Křišťál nad zlato

Najít aktuálního vládce mezi slalomovými brankami není nijak obtížné. Marcel Hirscher je jasnou a jen obtížně zpochybnitelnou volbou. Letos už si připsal v pořadí 55. vítězství v závodech Světového poháru, z loňského mistrovství světa si odvezl dvě zlaté medaile a celkem vlastní šest zlatých kovů z MS. Jen olympijská bilance zatím zaostává za jinak oslnivým leskem jeho úspěchů – ze dvou startů pod olympijskými kruhy vytěžil 28letý Rakušan „jen“ jedinou medaili – stříbro ze slalomu v Soči.

Ale nijak ho tahle bilance netrápí. A nebude ho prý trápit ani případný neúspěch v Koreji. „Nijak by to nezměnilo můj život, protože kdybych dostal na výběr mezi ziskem zlaté olympijské medaile nebo dalším křišťálovým globem za triumf ve Světovém poháru, je to pro mě snadná volba,“ neskrýval Hirscher to, že si mnohem víc cení křišťálovou trofej.

UPDATE: V úterním kombinačním klání vybojoval Hirscher své první olympijské prvenství!

Text: Alois Žatkuliak

(Visited 139 times, 1 visits today)