Jak vybrat perfektní lyžáky. Komfort, nebo výkonnost?

Jak vybrat perfektní lyžáky. Komfort, nebo výkonnost?

Zdroj: www.tecnica.it

Aby mohly vaše lyžáky všechny funkce plnit na maximum, musí co nejlépe spolupracovat s vaším tělem. Musí s vámi mít perfektní, maximálně těsný kontakt. Musí vám prostě skvěle padnout. Kompromisy jsou jistě možné, pak ovšem musíte ubrat také ze svých požadavků. Na jedné, nebo na druhé straně. A praxe říká, že co na jedné straně přidáte, o to méně získáte na straně druhé.

Tou první stranou je komfort. Všichni chceme komfort. Nikdo nechce, aby ho lyžáky tlačily a byla mu v nich zima. Druhou stranou mince je výkonnost. Tedy schopnost lyžáků bleskově přenášet impulsy od lyžaře na lyže a opačně. A poskytovat za každých okolností pevnou oporu. Abyste v uspokojivé míře získali oboje – komfort i výkonnost, musíte si zatraceně dobře vybrat. A to chce zkušenosti.

Úplně na začátku si ujasněte, jaký typ lyžáků si hodláte pořizovat. Extrémně úzké a tuhé závodní boty asi ne, ty ponechme závodníkům. Jste-li opravdu dobří, zkušení lyžaři průměrného vzrůstu a hmotnosti, kupte si sportovní lyžáky s flex indexem 110–130. V současnosti mívají spodní část skeletu v nejširším místě širokou okolo 100 mm, což platí za poměrně těsný sportovní fit. Nejužší boty pro veřejnost se vyrábějí v šíři 98 mm (vždy pro referenční velikost 26,5!), závodní boty pak bývají ještě o dost užší.

Právě lyžáky bezprostředně přenášejí impulsy od vaší svalové soustavy směrem k lyžím, když je chcete ovládat, ovšem ve stejnou chvíli také zprostředkovávají informace opačným směrem. Prezentují vaší pohybové soustavě, co se zrovna děje pod nohami.

Zdroj: www.k2skis.com

Méně vyspělým, příležitostným lyžařům by měly postačit lyžáky s flex indexem 80–110, měkčí boty už jsou pro dospělé lyžaře – muže většinou nevhodné. U rekreačních lyžáků většinou s klesající výkonností narůstá šíře, neboť se trochu zjednodušeně má za to, že šíře znamená pohodlí. To ale nemusí platit vždy. Jako málo zdatný lyžař s malou a hubenou nohou si samozřejmě nemusíte kupovat široké boty.

Ženy, protože jsou lehčí než muži, by měly volit boty s nižším flex indexem – výjimečně, jen pro vynikající, sportovně orientované lyžařky 130, spíš ale 110, 120. Méně zkušeným, rekreačním lyžařkám postačí boty s flexí označovanou hodnotami 70, 80, max. 90.

Ženy rozhodně neprohloupí, budou-li se ve výběru od začátku orientovat na dámské modely lyžařských bot. Není to bezpodmínečně nutné, ale většinou je to výhodné. Dámské lyžáky jsou jednak měkčí (mají nižší flex index), ale také celkovým tvarováním a detaily uzpůsobené anatomii ženských nohou.

Pár dobrých rad

  • Lyžáky vždy zkoušejte ve stoje. Do obchodu přijďte v kraťasech nebo v kalhotách, jejichž široké nohavice bez problémů dostatečně ohrnete nad lyžáky.
  • Lyžáky už nikdy nebudou menší než v obchodě, vždy jen volnější. Proto je zkoušejte na tenké lyžařské ponožky.
  • Na sněhu budou lyžáky vždy o něco tužší než v obchodě.
  • Plast v teple měkne, v zimě tuhne.
  • Musíte-li kvůli disproporci ve velikosti pravého a levého chodidla volit mezi menší a větší velikostí bot, berte menší. Šikovný bootfitter vám menší botu snadno zvětší. Opačně to více méně nelze.

Text: Ondřej Katz

(Visited 889 times, 1 visits today)